550-lecie szkoły Ikenobo

02/05/2013

Wkrótce w Tyńcu koło Krakowa odbędą się warsztaty z ikebany tynieckiej. Poprowadzi je O. Hieronim St. Kreis OSB- mnich tynieckiego Opactwa Benedyktynów. Ojciec Hieronim jest wielkim pasjonatem kwiatów i ikebany, a jego wiedza w tym temacie jest imponująca. O zaangażowaniu Ojca Hieronima w swoją pasję świadczyć mogą nie tylko liczne wystawy i warsztaty, które zorganizował, ale również wprowadzanie własnych inowacji, jak choćby przemyślanego systemu mocowania kwiatów tynike ikra. Zdecydowanie, każdy kto interesuje się ikebaną, powinien któregoś dnia wybrać się do Tyńca.


Reklama

Być może nie jet to przypadek, że sztuka Ikebany zawitała do tynieckiego klasztoru. Jej początki związane są z tradycją dekorowania świątyń buddyjskich i sięgają dalekiej przeszłości. Pierwszą znaną szkołą ikebany jest Ikenobo, która powstała ponad pięćset lat temu. Słowo Ikenobo nawiązuje do mnichów zamieszkujących okolice świątyni Rokkakudo – w pobliżu stawu (po japońsku “ike”) w skromnych, mnisich chatach (nazywanych “bo”). Ich zadaniem było, między innymi, ozdabianie świątyni kwiatami.

W 2012 roku obchodzono 550-lecie szkoły Ikenobo, ponieważ dokładnie tyle lat temu, w 1462 r., słowo to po raz pierwszy pojawiło się w formie pisanej. Jeden z mnichów świątyni Tofukuji w Kioto wspomniał w swym pamiętniku o Senkei Ikenobo – mnichu, który tworzył wyjątkowe aranżacje kwiatowe w świątyni Rokkakudo. Senkei Ikenobo jest dziś uznawany za założyciela szkoły Ikenobo, a w okolicy Rokkakudo mieści się obecnie szkoła ikebany, w której, co ciekawe, kobiety mogą przebywać wyłącznie w uroczystych kimonach.

550-lecie Ikenobo było w Japonii obchodzone przez cały rok. Z tej okazji zorganizowano mnóstwo wydarzeń, a najważniejesze z nich to wystawa “Tanabata Exhibition”, która została otwarta jesienią 2011 i trwała aż do listopada zeszłego roku. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.

zdjęcia uydostępnił: Kevin Yu

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl