Historia Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski

25/02/2014

W tym roku upływa 14 lat od zorganizowania pierwszych Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski. Mistrzostwa od początku odbywają się w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów i są prestiżowym wydarzeniem zajmującym stałe miejsce w kalendarzu imprez florystycznych. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa – Oddział Poznański, którego prezesem jest mgr inż. Andrzej Aumiller. Oddział Poznański SITO, jako członek Federacji Florystów Europejskich (FEUPF, obecnie FLORINT) rekomenduje zwycięzców do startu w Pucharze Europy i Europejskich Mistrzostwach Juniorów. Rekomenduje również polskich sędziów międzynarodowych do składu jury wyżej wymienionych konkursów.

Monika Wilgocka

I Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski zorganizowano w dniach 27-29 czerwca 2000 roku. W konkursie udział wzięło 24 uczestników, głównie z Polski, a także z Niemiec, Holandii, Estonii, Litwy i Czech. Każdy z uczestników musiał wykonać cztery kompozycje: “Spojrzenie w przyszłość”, “Stół dla zakochanych”, bukiet ślubny oraz kompozycję dowolną. Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Niska, drugie – Martin van Bergen (Holandia), a trzecie -Danuta Borkowska (Litwa).

II Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski odbyły się rok później jesienią w dniach 4-7 października. Wystartowało 20 florystów, w tym juniorzy. Program obejmował wykonanie prac „Moje pejzaże”, „Jesienny stół”, bukiet ślubny, niespodzianka. W grupie seniorów zwyciężyła Iwona Gregiel, drugie miejsce zajęła Magdalena Kaczmarek-Sidor, a trzecie Natalia Ucvatova (Litwa). W grupie juniorów najlepsza okazała się Ewelina Worsa.

autor: Zygmunt Sieradzan, I miejsce i tytuł mistrza Polski na VI MMFP

III Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski przeprowadzono od 9 do 12 października 2003 roku. W grupie seniorów wystartowało 12 osób, w grupie juniorów 5 osób. Floryści mieli okazję zaprezentować swój kunszt układania kompozycji, realizując tematy „Impresje Poznańskie”, „Dekoracja stołu- Spotkanie po latach”, aranżacja bukietu ślubnego i niespodzianka. W klasyfikacji generalnej w grupie seniorów zwyciężyła Miranda ter Voorde (Holandia), druga była Katarzyna Sielska, trzecia Mariola Miklaszewska. Najwięcej punktów w grupie seniorów zdobyła Wiktorija Waliwacz (Litwa). W dniach 6 – 9 października 2005 roku odbyły się IV Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski. Tematy konkursowe wiązały się z obchodami 200 rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Należało wykonać prace „Fascynujący świat baśni”, dekoracja stołu „Baśniowy wieczór”, bukiet ślubny, niespodzianka. Wystartowało 7 florystów – seniorów i 6 juniorów. Wygrał Robert Miłkowski, druga była Monika Bębenek, trzeci Piotr Salachna. Najlepszy rezultat wśród juniorów miała Helena Nehnevajsowa (Czechy).

autor: Piotr Sekunda, I miejsce i tytuł mistrza Polski na VII MMFP

V Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski miały miejsce w Poznaniu w dniach 31 maja – 3 czerwca 2007 r. W konkursie udział wzięło 16 seniorów i 5 juniorów. Tematami mistrzostw były „Z palety Wyspiańskiego”, „Wieczór w wiejskim ogrodzie”, „Bukiet ślubny/ozdoba ślubna świętojańskiej panny młodej”, niespodzianka. W kategorii seniorów pierwsze miejsce zajęła Monika Szalast, drugie Magdalena Birula – Białynicka, a trzecie Marcin Jabłoński. W kategorii juniorów najlepszą okazała się Hanneke Frankema reprezentująca Holandię. VI Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski zorganizowano w dniach 25-28 lutego 2010. Do zmaganiach konkursowych przystąpiło 14 florystów, w tym 10 seniorów oraz 4 juniorów. Tematami prac były „Wariacie Chopinowskie”, stół „Spotkanie z Mistrzem”, bukiet ślubny dla dojrzałej panny młodej i niespodzianka. W grupie seniorów tytuł Mistrza Polski wywalczył Zygmunt Sieradzan. Na drugim miejscu uplasowała się Monika Wilgocka, na trzecim Anna Lamot-Bach. W kategorii juniorów wygrał Tomasz Max Kuczyński.

Tomasz-Max-Kuczyński

autor: Tomasz Max Kuczyński, II miejsce i tytuł Wicemistrza Polski na VII MMFP

Do rywalizacji o mistrzowskie tytuły na VII Międzynarodowych Mistrzostwach Florystycznych Polski przystąpiło 11 seniorów oraz 4 juniorów. Zadania konkursowe brzmiały: „Emocje EURO 2012”, „Stół dla kibiców EURO 2012”, bukiet ślubny/ozdoba ślubna dla panny młodej, niespodzianka. Pierwsze miejsce zajął Piotr Sekunda, drugie – Tomasz Max Kuczyński, trzecie – Monika Kudłacz. W grupie juniorów najwięcej punktów zdobyła Monika Łątka.

Tyle historii mistrzostw w pigułce. Przed nami kolejne, VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski. Niezależni i ambitni floryści zaprezentują swój kunszt realizując zadania „Florystyczne podróże” – obiekt florystyczny inspirowany wybranym krajem, ,,Stół dla podróżnika inspirowany kulturą wybranego kraju”, bukiet ślubny/ozdoba ślubna dla panny młodej, niespodzianka. Zmagania najlepszych zaczynają się już 26 lutego br. Trzymajmy za wszystkich kciuki!!!

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.