Piękne kształty, modne odcienie, żywotność i wytrzymałość – to niekwestionowane zalety chryzantem. Żaden inny kwiat cięty nie oferuje tak dużego wyboru kolorów i form. Znajdziemy wśród nich odmiany gałązkowe oraz pojedyncze, drobnokwiatowe lub średnie i wielkie, o średnicy nawet 10 cm. Różnią się one znacznie wyglądem kwiatostanu, który może być zarówno płaski, jak i półkolisty czy nawet pomponowy. Z kolei płatki kwiatowe bywają szerokie, ale równie dobrze mogą być igiełkowate. O wyglądzie tych kwiatów można mówić bez końca, tyle wśród nich różnorodności…


Reklama

Chryzantemy mają też równie bogatą historię. Uprawiano je w Chinach już w XV wieku p.n.e. Były uważane za rośliny lecznicze, a obmywanie się rosą zebraną z ich płatków miało przedłużać życie. Motyw chryzantemy można też znaleźć na najlepszej chińskiej porcelanie, pomalowanej w wyrafinowanym azjatycki stylu. Z kolei w Japonii kwiat ten odgrywa jeszcze bardziej znaczącą rolę, jest bowiem narodowym symbolem, a jego wizerunek jest obecny w herbie cesarskim oraz na pieczęci władcy.

W Polsce zaś chryzantemy nieodłącznie kojarzą się z żałobą i kupowane są najczęściej w postaci doniczkowej, do dekoracji grobów bliskich. Jednak w wersji ciętej kwiat ten oferuje o wiele więcej ciekawych możliwości. Są idealne do klasycznych, jesiennych bukietów oraz jako materiał do nowoczesnych aranżacji w modnych kolorach ochry, różu, brązu i żółci. Wspaniale prezentują się w dobrze dobranym, eleganckim wazonie.

W dostępnym na rynku asortymencie znajdziemy zarówno wersje gałązkowe jak i pojedyncze, o przeróżnych kształtach, na przykład do niezwykle popularnych należy Santini, odmiana o niewielkich kwiatach, których maksymalna średnica wynosi 4 cm, a łodyga mierzy 55 cm. Cały asortyment składa się z ponad 400 odmian, a więc wybór jest na prawdę imponujący.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie chryzantem?

  • Przy zakupie sprawdź długość łodygi, wagę wyrażoną w gramach na łodygę, dojrzałość wyrażoną w etapach od 1 do 5, rodzaj chryzantemy, kolor i kształt kwiatu.
  • Kwiaty muszą być zdrowe i wolne od szkodników i chorób. Chryzantemy mogą być dotknięte tzw. szarą pleśnią, grzybem, który objawia się brązowymi plamami na płatkach na liściach.
  • Łodygi mogą nieco opadać, jeśli kwiat jest dla nich zbyt ciężki.
  • Liść chryzantemy może czasami zawierać małe białe tuneliki, które są spowodowane obecnością larw drążących liście.
  • Chryzantemy zdecydowanie lepiej radzą sobie jeśli są transportowane w wodzie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

  • Umieść chryzantemy w czystym pojemniku lub wazonie z czystą wodą z dodatkiem odzywki. Dzięki temu kwiaty ładnie się otwierają, liście nie żółkną, a bakterie nie zanieczyszczą wody.
  • Odetnij 3-5 cm końcówki łodygi za pomocą ostrego noża i usuń dolne liście. Upewnij się, że w wodzie nie ma liści.
  • Kwiaty i liście nie mogą być mokre lub wilgotne, np. z powodu nadmiernej wilgotności lub kondensacji w celofanie. Wilgoć sprzyja rozwojowi szarej pleśni objawiającej się plamami na kwiatach lub liściach.
  • Unikaj ustawienia wazonu w pełnym słońcu, w pobliżu miski z owocami lub w pobliżu centralnego ogrzewania.
  • Przycinanie łodyg ponownie po kilu dniach, wymiana wody i dodanie odżywki pomoże im przetrwać jeszcze dłużej.

Źródło: www.flowercouncil.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl