Jednym z najładniejszych trendów tej jesieni jest zieleń w szkle. Dzięki swojej przezroczystości szklane naczynie pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów, na przykład możemy obserwować nie tylko zieloną część rośliny, ale też jej system korzeniowy. Podobnym pomysłem są zamknięte w szkle ekosystemy, o których pisaliśmy tutaj, choć podobieństwo jest tylko wizualne – słoje z nasadzeniami to rodzaj kompozycji z roślin doniczkowych, a rośliny szczelnie zamknięte w szklanym naczyniu to odizolowane ekosystemy, które trudno stworzyć bez odpowiedniej wiedzy. Dziś jednak nie piszemy o słojach, ani o ekosystemach w szkle. Chcielibyśmy pokazać wam jeszcze inny pomysł na zaprezentowanie roślin doniczkowych z wykorzystaniem szklanego naczynia.

Odkrywamy korzenie

Jak już wspomnieliśmy „roślinne słoiki” lubimy za to, że pozwalają nam podglądać niewidoczne części rośliny – korzenie przylegające do szklanych ścianek naczynia. Pewna holenderska firma postanowiła pójść jeszcze o krok dalej i zaprezentować całkowicie nagą roślinę. W tym celu użyto oczywiście szklanego naczynia, ale pozbawionego ziemi – korzenie spoczywają między kilkoma większymi kamieniami. Okazuje się, że niektóre rośliny są bardzo dekoracyjne również w tej części. W tym kontekście warto zwrócić uwagę min. na shatavari (Asparagus racemosus), zielistkę (Chlorophytum), sit (Juncus L.) czy ciborę papirusową (Cyperus papyrus L.).

Holendrzy z VDE plant wykorzystali w tym celu filodendrona Mangrove Atom. Ciekawostką jest to, że roślinę w wersji z odsłoniętymi korzeniami zaprezentowano dla żartu w mediach społecznościowych. Jednak pomysł tak bardzo spodobał się internautom, że firma zdecydowała się na wprowadzenie do sprzedaży filodendrona w tej właśnie formie. Ktoś mógłby w tym miejscu zapytać czy to rzeczywiście jest dobry pomysł?

Czy usunięcie podłoża i zalanie korzeni wodą nie zaszkodzi roślinie?

Otóż nie. Nasz filodendron jak sama nazwa wskazuje jest mangrowcem. W naturze występuje w regionach tropikalnych, na obszarach regularnie zalewanych i gleba nie jest mu potrzebna do życia. A przy okazji jest też rośliną powszechnie znaną i lubianą ze względu na swoje piękne liście oraz łatwość prowadzenia w domowej hodowli. Okazuje się, że możemy ją również lubić za dekoracyjne korzenie 🙂

Możesz to zrobić sam

Jeśli lubisz eksperymentować, to możesz filodendrona Mangrove Atom kupionego w doniczce samodzielnie przełożyć do szkła. Trzeba tylko wypłukać ziemię z korzeni, włożyć roślinę do szklanego wazonu i umieścić korzenie pomiędzy ozdobnymi kamykami. Korzenie rośliny są wystarczająco silne by przetrwać bez stałego podłoża.

Pomysł na taką prezentację rośliny na pewno można zaliczyć do ciekawych i wyróżnikowych. Warto tutaj dodać, że wpisuje się on także w trend ‘Urban Jungle’ – miejskiej dżungli. Pokazanie klientom filodendrona w zupełnie nowej odsłonie z pewnością ich zaskoczy, a wasza kwiaciarnia znowu będzie w grupie najbardziej kreatywnych w okolicy 😉

Biorąc pod uwagę stopień trudności przygotowania rośliny w szkle, nie pozostaje nic innego jak zachęcić was do spróbowania.

Mangrove Atom VDE plant

Foto: Intenz home, żródło: https://www.vdeplant.nl

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl