Kapusta ozdobna niezmiennie kojarzy nam się z jesienią. Kolorowe główki idealnie sprawdzają się w jesiennych kompozycjach. Ich trwałość i atrakcyjny wygląd sprawiają, że można wykorzystywać je także do stroików na cmentarz, dzięki czemu kapusta często stanowi alternatywę dla tradycyjnych chryzantem. Kapusta ozdobna pięknie prezentuje się w towarzystwie wrzosów, żurawek czy rozchodników, a także np. z miniaturowymi papryczkami czy dyniami. Dzisiaj przypominamy tekst o tej niezwykłej roślinie i jej właściwościach, który ukazał się w listopadzie 2016 roku, którego autorką jest Paulina Świderska.


Reklama

Za oknem aura co raz mniej sprzyjająca… Większość roślin przygotowuje się do zimowego spoczynku. Jednak na szczęście są jeszcze takie gatunki, których pora „kwitnienia” i dostępności dopiero nastaje. Późna jesień zdecydowanie kojarzona jest z chryzantemami, jednak czy na pewno tylko one są dostępne i czy tylko one pięknie się prezentują i są wytrzymałe na kapryśną pogodę? Czemu tu o kapryśnej pogodzie wspominam, a no dlatego, że niedawno większość z nas jak nie sama wykonywała kompozycje na Święto Zmarłych to zastanawiała się czy zakupić żywą czy sztuczną kompozycję na grób. Jeśli żywą to z jakich kwiatów – żeby jak najdłużej zdobiły mogiłę. W nie tak dawnej przeszłości nasi krewni nie mieli takich problemów, może ze względu na to, że żyli skromniej i mieli mniejszy wybór, a może dlatego, że pamięć zmarłych czcili zawsze żywymi roślinami. Najczęściej wykorzystywali właśnie roślinę z rodziny kapustowatych – jarmuż, który jest wytrzymały na niskie temperatury oraz ma ozdobny pokrój. Aktualnie roślina ta nie jest już spotykana raczej na grobach tylko w przydomowych ogródkach oraz w domach na talerzu, jako warzywo o wysokich walorach prozdrowotnych. Jednak jej miejsce powoli zastępuje jego bliska krewna – kapusta ozdobna. Jest ona co raz chętniej wykorzystywana w kompozycjach funeralnych, ale nie tylko.

Kapusta ozdobna

Kwiat czy nie kwiat- oto jest pytanie? Otóż, kapusta ozdobna nie jest kwiatem kapusty. Są to różnie wybarwione liście ułożone w rozetkę. Kapusta ozdobna również kwitnie, jej kwiaty pojawiają się w drugim roku uprawy, czasem w pierwszym. Są to małe, żółte kwiaty charakterystyczne dla roślin z rodziny kapustowatych.

kapusta5

Kapusta ozdobna dostępna na rynku jest najczęściej już od września. Spadek temperatury nocą sprzyja jej wybarwieniu, więc w kolejnych miesiącach wzrasta dostępność atrakcyjnych, przepięknie wybarwionych odmian kapusty. Roślina ta wytrzymuje spadki temperatur nawet do – 15°C, a otulina śnieżna pozwala jej przetrwać w pełnej okazałości nawet do wiosny.

Kolor liści kapusty zdecydowanie wyróżnia się na tle jesiennej aury, można go wykorzystać np. do nadania kontrastu. Dostępnych jest wiele odmian w najróżniejszych barwach, począwszy od bieli, żółci, zieleni, czerwieni czy fioletu, a także wielokolorowe. Zatem każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Ponadto odmiany kapusty ozdobnej różnią się także wyglądem i fakturą liści – mogą być małe, duże, gładkie, lekko pofałdowane, postrzępione.

A czy Wy drodzy Czytelnicy też wykorzystujecie tę roślinę ?
Oto kilka przykładów wykorzystania jej i jej krewnych z rodziny w różnego rodzaju kompozycjach.

Kapusty ozdobne są również chętnie wykorzystywane do nasadzeń na zmianę jesienno-zimową w miejskich kwietnikach. Moim zdaniem super pomysł na wykorzystanie tego gatunku. A co Wy myślicie o takich miejskich kwietnikach, które w zimę już nie straszą pustką tylko są zapełnione roślinami?

Na pewno macie też swoje inne, cudowne pomysły na pokazanie pięknego oblicza kapusty, a może choć trochę pokazane przeze mnie kompozycje i dekoracje natknęły Was do wykorzystania tego gatunku w swoich pracach.

Przydatność kapusty ozdobnej

Roślina cięta do żywych kompozycji i bukietów*****
Roślina do suchych bukietów*
Nasadzenia w ogródkach przydomowych*****
Nasadzenia w parkach i zieleńce*****
Trwałość po zbiorcza rośliny****
Roślina lecznicza – brak danych dotyczących konkretnie kapusty ozdobnej
Roślina wykorzystywana w kosmetyce – brak danych dotyczących konkretnie kapusty ozdobnej
Roślina jadalna****

O autorze

Paulina Świderska

Magister inżynier ogrodnictwa, aktualnie doktorantka na Wydziale WOBiAK SGGW w Warszawie, w katedrze roślin warzywnych i leczniczych. Od dziecka związana z branżą ogrodniczą. Interesuję się nowinkami ogrodniczymi oraz makrobiotyką. Swój wolny czas najchętniej spędza wśród natury, podziwiając jej piękno. Kocha kwiaty, a szczególności peonie, które kolekcjonuje w swoim ogrodzie. Częsty gość wystaw, wykładów i różnego typu imprez związanych z zieloną branżą.