Jakie rośliny będą się najlepiej sprzedawały w przyszłym roku? Trudno przewidzieć, choć oczywiście można zgadywać i doświadczonemu floryście zapewne uda się kilka razy trafnie strzelić. Niektóre rośliny zawsze dobrze się sprzedają w danym okresie, ale inne potrafią zaskoczyć swoją niespodziewaną popularnością nawet handlowców z wieloletnim stażem. W tego rodzaju przewidywaniach zawsze pomocna jest znajomość obowiązujących trendów. Przenikają one przez wszystkie branże związane z projektowaniem: odzieżową, wnętrzarską, ogrodniczą i oczywiście florystyczną. Dzięki trendom możemy dowiedzieć się co będzie się podobało klientom, co ich będzie inspirowało i jakim impulsom będą poddawani.

W branży florystycznej bardzo prężnie na tym polu działa Flower Council (holenderskie Biuro Kwiatowe), które od lat obserwuje to, co się dzieje na rynku i tworzy kampanie marketingowe mające wspierać sprzedaż kwiatów i oczywiście florystów w ich biznesach. Biuro tworzy też od piętnastu lat kalendarz roślin, które będą promowane w kolejnych miesiącach danego roku. Warto znać tę kwiatową agendę chociażby po to, by szukać dobrych ofert na rynku hurtowym. Poniżej przedstawiamy ten, który został już zaprezentowany jako obowiązujący w 2020 roku. Są to tak na prawdę dwa kalendarze: jeden dotyczy kwiatów ciętych, a drugi roślin doniczkowych.

Kwiaty cięte 2020

Styczeń – róża
Luty – chryzantema
Marzec – tulipan
Kwiecień – gerbera
Maj – alstremeria
Czerwiec – lilia
Lipiec – kwiaty letnie (gladiola, wyżlin, słonecznik)
Sierpień – dalia
Wrzesień – hortensja
Październik – eustoma
Listopad – storczyki (Cymbidium, Phalaenopsis, Vanda)
Grudzień – amarylis

fot. flowercouncil.co.uk

Kwiaty doniczkowe 2020

Styczeń – zamiokulkas
Luty – palma areka
Marzec – dendrobium
Kwiecień – dzwonek
Maj – skrzydłokwiat
Czerwiec – calla
Lipiec – celozja
Sierpień – kaktus
Wrzesień – strelicja
Październik – kroton
Listopad – sansewieria
Grudzień – jukka

fot. flowercouncil.co.uk

Biuro Kwiatowe Holandia zapowiada jednak zmiany w swojej dotychczasowej praktyce: zaprezentowany powyżej kalendarz ma być ostatnim, jaki przygotowano w tej formie. Od jesieni przyszłego roku możemy się zamiast niego spodziewać „Kolekcji kwiatów i roślin”, które będą ściśle związane z porami roku oraz obowiązującymi w nich trendami.

Biuro będzie opracowywało dwie kolekcje kwiatowe: wiosna/lato i jesień/ zima. Nowe podejście będzie zatem lepiej dostosowane do innych branż, które od dawna dzielą rok na dwa sezony. To jednak nie koniec zmian. Kolekcje te zostaną poszerzone o rośliny zewnętrzne (ogrodowe, balkonowe), które mają być typowane na podstawie trendów z sektora ogrodniczego. Uzupełnione zostaną też o inne elementy związane z designem florystycznym. Oprócz kwiatów będą zawierały również propozycje kolorów, materiałów, kształtów, tekstur i tematów na dany sezon. Kwiaty będą oczywiście odgrywały wiodącą rolę, aczkolwiek takie uzupełnienie może być pomocne dla wszystkich firm z branży, począwszy od producentów, przez hurtownie, a skończywszy na kwiaciarniach.

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl