Maj miesiącem bouvardii

22/05/2017 0

Bouvardia to piękna roślina, która właśnie o tej porze roku wkracza mocno na rynek, również jako roślina doniczkowa. Jej naturalna pora kwitnienia to okres od maja do października, chociaż jako kwiat cięty dostępna jest prawie przez cały rok.

Nazwa jej pochodzi od nazwiska XVII-wiecznego lekarza króla Francji Ludwika XIII, Charlesa Bouvarda, który pełnił także funkcję dyrektora podparyskich ogrodów botanicznych (Jardin du Paris). W ogrodach bouvardia była bardzo ceniona, ponieważ bardzo długo zachowywała swoje piękno nie wymagając specjalnej uwagi.

Bouvardia to wieloletnia roślina należąca do rodziny marzenowatych (Rubiaceae), do której należą rośliny rosnące w przeważającej części w tropikach. Do tej rodziny należy także kawa arabska i drzewo chinowe, z którego kory wyrabia się chininę. Naturalnym środowiskiem bouvardii są lasy tropikalne Ameryki Środkowej. Występuje ona również w Meksyku i na południu USA. Częścią dekoracyjną rośliny są delikatne malutkie kwiaty rurkowe zebrane w baldachy.

bouvardiaBouvardia, foto: wholeblossoms.com

Bouvardia jako kwiat cięty

Roślina od wielu lat jest nam znana jako piękny, delikatny kwiat cięty chętnie stosowany we florystyce ślubnej. „Gałązka” bouvardii jest doskonałym przestrzennym wypełniaczem bukietu ślubnego, a jej delikatne rurkowate kwiaty nadają kompozycji lekkości i delikatności. Występuje w odcieniach bieli, różu, żółci, czerwieni. Są też odmiany koralowe.

Wielu z nas, florystów, obawia się o jej trwałość w bukiecie. Jako roślina o zdrewniałych łodygach musi być po prostu odpowiednio traktowana. Jak postępować z ciętą bouvardią, by zachowała swój świeży wygląd?

  • Najlepiej transportować ją na mokro.
  • Podciąć po przywiezieniu do kwiaciarni.
  • Wstawić do wody z odżywką (najlepiej do kwiatów zdrewniałych).
  • Jeżeli roślina nam podwiędnie, turgor możemy przywrócić przez zaparzanie: wkładamy na kilka sekund końcówkę łodygi do wrzątku (aż przestaną wydobywać się bąbelki powietrza), a następnie wkładamy do letniej wody i pozostawiamy w chłodnym miejscu. Dobrze sprawdza się też preparat udrażniający łodygi Floralife – Quick Dip.

 

Bouvardia jako roślina doniczkowa

Obecnie na rynku pojawia się bouvardia jako piękna i trwała roślina doniczkowa. Gatunki ozdobne zazwyczaj przybierają pokrój niewielkiego krzewu (wysokość do 50-70 cm), więc nie wymagają dużej przestrzeni. Jest rośliną wieloletnią, która bardzo długo kwitnie w okresie letnim. Można spróbować wystawiać ją na taras i do ogrodu, ale tylko w miejscach osłoniętych od silnego słońca i wiatru.

bouvardia, foto: floradania.dkBouvardia, foto: floradania.dk

STANOWISKO
Bouvardia potrzebuje miejsca widnego i słonecznego, ale nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie słońca. Ostre promienie poważnie uszkodzą blaszkę liściową. Pomieszczenie trzeba często wietrzyć, by powietrze było regularnie oczyszczane. Optymalna temperatura otoczenia latem to 20-25 stopni Celsjusza.

PODŁOŻE
Najlepsze jest podłoże kompostowe z domieszką torfu i piasku.

PIELĘGNACJA
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne podlewanie i częste zraszanie liści letnią, przegotowaną wodą. Warto również zadbać o wysoką wilgotność powietrza, by stworzyć roślinie warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. W okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia roślina potrzebuje dodatkowej dawki składników odżywczych, dlatego warto raz na 2-3 tygodnie nawozić ją wieloskładnikową mieszanką dla roślin ozdobnych.

Zachęcam Was do wprowadzenia tej rośliny do asortymentu oferowanego w waszych kwiaciarniach, a wszystkich miłośników kwiatów do poszukiwania ich w fajnych kwiaciarniach i pytania o nią swoich lokalnych florystów.

O autorze
Michał Bursig

Michał Bursig

absolwent wydziału rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Marketingu i Zarządzania na Politechnice Świętokrzyskiej. Z branżą kwiatowa związany od 1992 roku. Współwłaściciel Kwiaciarni Pod Zegarem w Kielcach i firmy szkoleniowej, wykładowca botaniki, fizjologi roślin oraz wiedzy o roślinach na szkoleniach bukieciarskich i florystycznych, specjalista od nawożenia roślin.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz