Kwiatowe ozdoby na głowę nieprzerwanie od kilku lat zyskują na popularności. Wianki to piękna propozycja na plenerowe wesele, przyjęcie w ogrodzie lub karczmie, a tak naprawdę na dowolną romantyczną scenerię. Niezależnie od tego czy panna młoda zdecyduje się na rustykalny, boho czy nowoczesny styl jesteśmy w stanie stworzyć dla niej dopasowaną kwiatową ozdobę na głowę.


Reklama

Najbardziej znanym i częstym rozwiązaniem jest pełny wianek. Może być on cienki, delikatny, z samej zieleni ozdobnej lub z drobnych kwiatów. Taka propozycja idealnie sprawdzi się dla Panien Młodych, które chcą by ich ozdoba na głowę była bardzo subtelna, eteryczna i jedynie lekko zauważalna. Wianek może być również szerszy, wykonany z samych kwiatów lub z dodatkiem zieleni. Jego kształt może być regularny tj. taki, gdy wszystkie elementy są takiej samej długości z każdej strony na całości wianka. Pannom Młodym ceniącym symetrię możemy zaproponować regularny rozkład materiału, gdzie rytm i powtarzalność kwiatów jest mocno zauważalna. Jeżeli jednak chcielibyśmy pomimo zwartego kształtu osiągnąć bardziej naturalny charakter, możemy zastosować grupowanie roślin w zbiory o różnej ilości elementów. Wianek również możemy wykonać w bardziej swobodnym kształcie, z nieregularnie wystającymi elementami to tu, to tam, pamiętając jednak o zasadach równowagi.

wianek_ślubny_z_brzoskwiniowych_i_niebieskich_kwiatów_abkwiaty_kraków

wianek_ślubny_z_kolorowych_kwiatów_abkwiaty_kraków

wianek_ślubny_z_kremowych_i_pudroworóżowych_kwiatów_abkwiaty_kraków

wianek_ślubny_z_różowych_i_fioletowych_kwiatów_abkwiaty_kraków

To jednak nie jedyne możliwości. Bazując na pełnym kształcie, możemy także wykonać dekorację, która w centralnym miejscu będzie się rozszerzać. Ten typ przywodzi na myśl tradycyjne polskie wianki lub królewskie diademy. Możemy także odwrócić taki wianek i szerszą część wianka dać do tyłu. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się, gdy nasza panna młoda lepiej czuje się w delikatnej ozdobie przy twarzy, ale zależy jej na bardziej kwiatowym dopełnieniu upiętej w kok fryzury. Do nowoczesnych stylizacji, a także tych w stylu boho możemy zaproponować wianek z broszą. Jest to taki typ ozdoby, w którym wykonujemy podstawę z zieleni ozdobnej, drobnych kwiatów, pędów lub drutów, a kwiaty umieszczamy w jednym miejscu, najczęściej z prawej strony. Broszą może być jeden większy kwiat, zbiór kilku takich samych lub różnych roślin. Bardzo dobrze prezentuje się połączenie większych i mniejszych kwiatów, co pozwala nam na stworzenie ciekawej kompozycji.

wianek_ślubny_z_różowych_kwiatów_abkwiaty_kraków

Prócz pełnych wianków panny młode wybierają również „półwianki” (wianki w kształcie półksiężyca). Tego typu ozdoby umieszcza się z tyłu głowy, jako dopełnienie zarówno rozpuszczonych lekko podpiętych fryzur, jak i pełnych upięć. Dekoracja może być wykonana tak jak wianek i dopięta na wsuwkach lub zostać stworzona na grzebyku. Na grzebyku wykonuje się również mniejsze formy, które ładnie prezentują się zarówno samodzielnie, jak i z welonem.

Wielkość kwiatowej ozdoby powinna pasować do urody panny młodej, jej temperamentu i ogólnej wizji ślubu. Przeważnie możemy spotkać się z wiankami, które uzupełniają stylizację, ich wielkość jest proporcjonalnie dopasowana do twarzy i sylwetki panny młodej. Jednak w ostatnich latach popularność zyskały także takie, które przez swój rozmiar są zdecydowanie dominującym elementem w całym wyglądzie panny młodej.

Niestety nie wszystkie kwiaty będą nadawać się do stworzenia wianków. Niektóre rośliny mają bardzo krótką żywotność bez dostępu do wody np. maki, groszki pachnące, hortensje na początku kwitnienia i bouvardia, dlatego powinniśmy zrezygnować z nich w wiankach. Oczywiście duże znaczenie ma wybrana technika oraz okazja, na którą wykonujemy wianek. Trochę innymi prawami będzie rządził się dobór materiału do wianka stworzonego jedynie na sesję fotograficzną, która trwa tylko kilka godzin, a innymi wianek na ślub, gdzie zależy nam, by wyglądał on pięknie i świeżo przez całą uroczystość i wesele. Niemniej jednak najbezpieczniej do przygotowania ozdób na głowę wybrać takie rośliny, które są trwałe, dobrze magazynują wodę lub zamiast więdnąć powoli zasychają. Na bazę lub wypełnienie idealnie sprawdzi się łyszczec (popularnie zwany gipsówką) czy zatrwian, a z zieleni ozdobnej mirt, eukaliptus lub ruszczyk. Dużymi punktami w wianku może być róża, jaskier, eustoma, goździk czy dalia. Jako dodatek możemy użyć kalanchoe, chryzantemę gałązkową typu santini, rozchodnika, mikołajka czy owocostany dziurawca. Są to jedynie nieliczne przykłady, ponieważ dostępnych możliwości jest cała masa. Dzięki czemu każdy wianek może być indywidualny i dostosowany do panny młodej. Dodatkowo rośliny przed wykonaniem wianka należy odpowiednio przygotować. Również po wykonaniu ozdoby powinniśmy o nią zadbać, spryskać odpowiednim środkami, odpowiednio zapakować i odłożyć w chłodne miejsce.

Kwiatowe wianki to obecnie wyjątkowy trend, który można dostosować do indywidualnych potrzeb. Niezależnie czy są one noszone na ulicy, podczas muzycznych festiwali, zamawiane na wieczory panieńskie, śluby, sesje czy w wersji cyfrowej na Snapchacie, są symbolem kobiecości, miłości, uwielbienia kwiatów i natury, więc mam nadzieję, że zostaną w modzie na długi czas.

wianek_ślubny

wianek_ślubny_z_białych_i_niebieskich_kwiatów_abkwiaty_kraków

wianek_ślubny_z_niebieskich_i_różowych_kwiatów_abkwiaty_kraków

wianek_ślubny_z_pastelowych_różowych_niebieskich_kwiatów_abkwiaty_kraków

wianek_ślubny_z_różowych_i_niebieskich_kwiatów_abkwiaty_kraków

O autorze

Agnieszka Błaszczyk

Absolwentka Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Tytuł mistrza uzyskała w 2014 roku. Uczestniczyła w wielu kursach między innymi u Daniela Santamaria. Obecnie ma swoją pracownie florystyczną oraz prowadzi zajęcia w wielu szkołach florystycznych.