Niezwykłe rośliny kwitnące zimą

02/01/2014

niezwykle-rosliny-1


Reklama

Pod koniec grudnia w Szczecinie na Jasnych Błoniach zakwitła wiśnia. Informację o tym podały najważniejsze media, dzięki czemu drzewko stało się w ostatnich dniach sensacją. Jest podziwiane, fotografowane, żywo komentowane jako coś niebywałego. Warto zastanowić się, czy aby na pewno zimowa pora kwitnienia tej rośliny to aż taka anomalia. Wśród bardzo bogatego asortymentu gatunków i odmian wiśni od 1904 roku znana jest wiśnia różowa (Prunus ×subhirtella ) ‘Autumnalis Rosea’. Na ogół odmianę tę szczepi się na pniu i prowadzi w formie drzewa o ażurowej koronie, z malowniczo rozłożonymi młodymi pędami. Wiosną młode liście są barwy brązowozielonej, jesienią pięknie przebarwiają się na szkarłatnoczerwono. Wiśnia różowa ‘Autumnalis Rosea’ cechuje się wyjątkowym terminem zakwitania. W rejonach o łagodnej zimie kwiaty pojawiają się już w listopadzie i grudniu! W czasie zimy rośliny mogą, w zależności od przebiegu pogody, zakwitać co jakiś czas, zaś najobficiej kwitną z reguły w kwietniu-maju. Wiśnię różową ‘Autumnalis Rosea’ poleca się sadzić w ogrodach przydomowych i terenach zieleni na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Rośliny wymagają podłoża przeciętnego, umiarkowanie wilgotnego.

Wiśnia różowa ‘Autumnalis Rosea'

Wiśnia różowa ‘Autumnalis Rosea’

Inna atrakcyjna rośliną ogrodową ze względu na porę kwitnienia jest pochodzący z północnych Chin jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum).

Jaśmin nagokwiatowy kwitnący w styczniu

Jaśmin nagokwiatowy kwitnący w styczniu

Jego ozdobą są złocistożółte i pachnące kwiaty osadzone na swobodnie zwisających pędach. Pierwsze kwiaty ukazują się już w końcu października, a kwitnienie trwa stopniowo do końca kwietnia, z przerwami w okresie silnych mrozów. Jaśmin nagokwiatowy może być prowadzony przy podporach jako pnącze albo jako krzew, nadaje się również do pojemników. Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego ponieważ jest wrażliwy na duże mrozy. Może być sadzony tylko w najcieplejszych rejonach kraju.

Jaśmin nagokwiatowy doskonale nadaje się na murki i skarpy

Jaśmin nagokwiatowy doskonale nadaje się na murki i skarpy

Floryści znają i bardzo cenią inny gatunek jaśminu uprawianego w doniczkach. Mowa o jaśminie pachnącym (Jasminum polyanthum), pnączu o przepięknie pachnących białych kwiatach zebranych w luźne wiechy. Często jego kwitnące pędy są wykorzystywane w bukietach ślubnych i wiosennych kompozycjach. Bardzo często jaśminami nazywane są okazałe krzewy ogrodowe kwitnące na początku lata. Te rośliny to jaśminowce (Philadelphus) i nie są botanicznie związane z jaśminem, dlatego nie powinny być tak nazywane.

W ogrodzie zimą możemy podziwiać również wiele innych roślin ozdobnych o których szerzej następnym razem.

autorzy: Piotr Salachna, Janusz Wilas

 

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.