Ostrokrzew kolczasty – ilex – w kompozycji na Boże Narodzenie

14/12/2014
Ilex aquifolium

Gatunek krzewu z rodziny ostrokrzewowatych. Występuje naturalnie w Europie i Afryce. Rośnie jako roślina podszytowa różnych drzewostanów liściastych. Jest szeroko rozpowszechniony w uprawie w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej jako roślina ozdobna. I jest jedną z bardziej znanych w Europie roślin Bożego Narodzenia. W Anglii nazywany jest: holly, common holly, English holly, Christmas holly.


Reklama

ilex

foto: Przemysław Tomczyk

To co my najczęściej używamy we florystyce to pędy z liśćmi lub tylko z owocami.

Owoce są kuliste lub elipsoidalne, najczęściej krwistoczerwone, nieduże, trujące dla ludzi. Dostępne w tej chwili jako materiał cięty są kolory owoców od kremowo białego przez żółty, pomarańczowy aż do tradycyjnego czerwonego. Dojrzałe owoce utrzymują się na gałązkach w ciągu zimy.Ostrożnie należy stosować owoce ostrokrzewu kolczastego, bo te mogą spowodować wymioty i biegunkę.

Ilex ma zastosowanie jako roślina cięta, ale bardzo lubiana jest również w ogrodach ze względu na to, że jest zimozielona. Ja w swoim ogrodzie mam dwie odmiany. Rośnie dość wolno dlatego też tnę z dużą ostrożnością i jeśli mogę kupić, to wolę kupić.

Roślina jest też stosowana w ziołolecznictwie i medycynie ludowej. Jednak z owoców ostrokrzewu kolczastego należy korzystać ostrożnie, bo te mogą spowodować wymioty i biegunkę.

Ciekawostki:

  • Ostrokrzew był przedmiotem kultu w wielu religiach i w mitologii. Był świętym drzewem Saturna i Marsa, związanym z żywiołem ognia, był poświęcony celtyckiemu bogu światła oraz bogini obfitości.
  • Jest jednym z dziewięciu świętych drzew używanych do palenia rytualnych ognisk celtyckich.
  • Według przesądów ludowych ostrokrzew jest drzewem zapewniającym ochronę, często wykorzystywanym jako zaklęcie przeciw piorunom, sadzi się je przy domu w charakterze strażnika. Uważa się, że zabezpiecza przed trucizną, złymi duchami i złymi czarownikami, jak również odpędza niebezpieczne dzikie zwierzęta.
  • Magiczne właściwości ostrokrzewu znajdują także wyraz w literaturze. Różdżka Harry’ego Pottera, zrobiona była z drzewa ostrokrzewu.

_DSC0148

_DSC0152

_DSC0158

_DSC0167

_DSC0170

_DSC0176

_DSC0178

_DSC0180

_DSC0185

_DSC0187

_DSC0194

_DSC0199

_DSC0203

_DSC0205

_DSC0208

_DSC0212

foto: Przemysław Tomczyk
O autorze

Katarzyna Greta Grondkowska

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działam na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Na swojej ścieżce rozwoju florystycznego czerpałam z doświadczeń i mądrości moich nauczycieli. Andreas Faber, Gregor Lersch, Robert Miłkowski, Mariola Miklaszewska, Doreen Sider to moi przewodnicy w drodze do miejsca, w którym aktualnie jestem. Gretaflowers Szkoła Florystyczna to nie tylko szkoła, nie tylko kursy, nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także spotkanie z człowiekiem, wymiana doświadczeń, dzielenie się rozwiązaniami.