W połowie października słuchacze Podyplomowych Studiów Florystyka ZUT Szczecin w ramach zajęć mieli okazję zobaczyć interesującą wystawę „Pożegnania Złoty Blask – Jesienne Impresje”, którą przygotowało Stowarzyszenie Niemieckich Florystów FDF w Berlinie w ramach międzynarodowego projektu IGA 2017. Wystawione prace były ocenione, a najlepsze z nich zostały nagrodzone prestiżowymi medalami.

Florystyka ZUT

Floryści przygotowali na wysokim poziomie technicznym różne propozycje – od delikatnych prac „petit” po imponujące prace „grand”. Obok klasycznych rozwiązań pojawiły się min. oryginalne aranżacje spodni dla ogrodnika czy też kompozycje recyklingowe z surowców wtórnych. Bez wątpienia byliśmy pod wrażeniem użytych taksonów roślin, u nas mało znanych. W pracach występowało wiele roślin jednorocznych i bylin, gatunków znanych z łąk, lasów, pól i nieużytków. Ważną rolę odgrywały pędy, owoce i liście, często już pięknie przebarwione. Kompozycje były wykonane w różnych stylach i proporcjach. Dominowały wielobarwne kontrasty form i kolorów. Dodatkowym atutem wystawy była prezentacja oryginalnych dekoracji stołów.

Florystyka ZUT

Podsumowując, bardzo istotne w procesie kształcenia florysty jest możliwość kontaktu z różnymi pomysłami czemu służą bez wątpienia targi, wystawy i pokazy. Zapamiętane obrazy w przyszłości stanowić będą niewyczerpane źródło twórczych inspiracji. Dlatego zawsze, gdy tylko mamy możliwość, korzystajmy z okazji poznawania nowych florystycznych trendów.

Zapraszam do galerii zdjęć z wystawy.

 

Dr Piotr Salachna, Kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka ZUT Szczecin

O autorze
Piotr Salachna

Piotr Salachna

Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Pożegnanie jesieni"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Michalina
Gość

Zgadzam się co do tezy, że kontakt z cudzymi pomysłami oraz innymi florystami jest istotny w procesie kształcenia. Sama uwielbiam przyglądać się rękodziełom innych – chociażby po to, by wzmocnić swoją kreatywność. Dziękuję za świetny artykuł i fotorelację, pozdrawiam cieplutko (przyda się na sto procent w te chłodne zimowe wieczory :))

Red
Admin

Dziękujemy za miłe słowa i równie ciepło pozdrawiamy!

wpDiscuz