Moja sztuka jest bardzo prosta: mówię do widza swoim własnym językiem i mogę pragnąć tylko tego, bym została zrozumiana.

Parafrazując Andrieja Tarkowskiego, zapraszam Was do mojej historii o projekcie KOLIBER.

KOLIBER – według Azteków symbolizuje Słońce i Miłość, posiada dar równowagi, jest symbolem zmartwychwstania. Koliber nawołuje, by zawsze dawać z siebie wszystko. By robić coś całym sobą, angażować się w pełni. Trzepoczące nieustannie skrzydła kolibra symbolizują ruch w strukturze nieskończoności i wieczności. Jednak koliber podarowuje nam również umiejętność dbania o swoją własną wewnętrzną przestrzeń. Z jednej strony pokazuje nam jak wspaniale i z lekkością możemy dopasowywać się do prądów życia i decydować o tym, gdzie i jak chcemy pofrunąć. Z drugiej zaś przypomina nam o tym, iż to my sami decydujemy o tym, kogo i kiedy wpuszczamy w naszą przestrzeń.

Duża forma florystyczna Gretaflowers

fot. Marcin Chruściel

DRZEWO – symbolizuje wzrost, odradzanie się, jedność, wiedzę, energię, mądrość, zdrowie, płodność. Cechą drzewa jest łączenie sił podziemnych, z siłami wyższymi i życiem na ziemi. Symbolizuje uniwersalny sens życia i jego niekończącą się ewolucję, nieśmiertelność i wieczną odnowę. Drzewo to życie, siły witalne oraz stały rozwój. To moc i siła, to podpora dla tych słabszych delikatniejszych, to tajemnica i delikatność, to energia, która płynie w środku. Według „feng shui” drzewo – symbolizuje istotę dynamiczną i żywiołową, skupiającą wokół siebie ludzi. Drzewo jest bardzo energiczne, ma otwarty umysł i chce być niezależne.

 

Duża forma florystyczna Gretaflowersfot. Marcin Chruściel

Projekt KOLIBER – to światło, dźwięk, ruch sceniczny i to co najważniejsze – ja i kwiaty. Tym właśnie obrazem, chciałam Wam pokazać siebie, swoją pasję, ale przede wszystkim to, co teraz się we mnie najbardziej manifestuje – KOBIETĘ!

Jak powiedziała Katarzyna Nosowska: „Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko. – dokładnie tak samo jak Koliber i Drzewo.

Kobieta ma wiele stron – w mojej pracy chciałam pokazać ich wzajemne przenikanie się, to: siła i ograniczenia, piękno i niedoskonałość, kolor i jego brak, światło i ciemność. Kiedy stoję na scenie, tańcząc swój taniec kolibra wokół drzewa, kreuję przed Wami obraz energii i piękna ale też zadumania i chwilowej niepewności.

 

Duża forma florystyczna Gretaflowersfot. Marcin Chruściel

Duża forma florystyczna Gretaflowersfot. Marcin Chruściel

Koliber to wszak efekt wielogodzinnych przygotowań, prób i pomysłów. Wzlotów i upadków. Oto kompozycja, którą tworzyłam wiele dni początkowo w głowie potem w realu, w delikatnym ruchu obrotowym prezentuje się przed wami w swym pięknie i niedostatku. Nadszedł ten czas, że przed Wami, na żywo, uzupełniam ją ostatnimi plamami kolorów, kształtami kwiatów, sobą – tym wszystkim nadaję jej na Waszych oczach ostateczny wyraz i przekaz moich emocji.

Staram się niczym koliber – pokazać Wam zmysłowość, delikatność, zaangażowanie. Jednocześnie twarda niczym nieugięte drzewo – realizuję swój cel. Buduję kolejne etapy kompozycji. Trzymam się! Bo podobnie jak drzewo, które czerpie siłę z ziemi, ja czerpię moją z kontaktu z Wami i z kontaktu z naturą. Wsparcie i uśmiech płynące z sali, podniesione w górę kciuki, duma przyjaciół i zachwyt gości, którzy mnie nie znają – to wszystko pozwala mi wzrastać jeszcze wyżej. W efekcie, w takt pięknej muzyki, w błogim tańcu KOLIBRA powstaje DRZEWO.

To już było, kilka dni temu. Dziś zapraszam Was na relację, z tego właśnie momentu pełnego emocji. Z tej chwili, którą przeżywałam kilka dni temu w trakcie wieczornej gali podczas targów Special Days . Niech ta radość z pasji tworzenia jaką mam, i jaką chcę się z Wami podzielić, będzie dziś dla Was drogowskazem. Zobaczcie, przeżyjcie to ze mną. Napiszcie co sądzicie, czy widzicie tak jak i ja KOBIETĘ, którą stworzyłam z KOLIBRA i DRZEWA?

Jeżeli widzicie coś zupełnie innego, też mi to napiszcie. Gdyż sztuka jaką dla Was tworzę, ma wiele interpretacji, a ja jestem otwarta na każdą z nich. Bo jak powiedział Leonard Cohen: Prawdziwym wyzwoleniem jest spojrzenie na sztukę z perspektywy, która nie jest własną.

Duża forma florystyczna Gretaflowersfot. Marcin Chruściel

Duża forma florystyczna Gretaflowersfot. Marcin Chruściel

Projekt: KOLIBER

Wykonanie: Katarzyna Greta Szymkowiak

Miejsce: MTP w Poznaniu, Targi: Special Days – florystyka i dekoracje

Data: 23.02.2018; Wieczorna Gala ” DecoMotion Art.”

Motywator i zapalnik – Natalia Tarachowicz

Latające słońce – Anita Kociubińska

Silne ramię – Euroflorist

Wsparcie i nocne czuwanie: Izabela Sobolewska, Anna Smolińska Wieczorkiewicz, Mirosław Drohomirecki

 

O autorze
Katarzyna Greta Szymkowiak

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.