Pelargonia jest skromną rośliną. Jej pielęgnacja wymaga niewiele czasu i łatwo ją opanować, nawet jeśli nie ma się ręki do kwiatów. Ta letnia piękność kwitnie bujnie i jest idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od ekspertów Pelargonium for Europe dotyczących pielęgnacji pelargonii, które zapewnią, że będzie obficie kwitła na balkonie i w ogrodzie od wiosny aż do jesieni.


Reklama

Dostateczna przestrzeń

Pelargonie będą kwitły wyjątkowo bujnie, gdy zapewnimy im sporo przestrzeni. Jeśli mają zbyt ciasną doniczkę lub odległość między roślinami jest za mała, nie mogą się odpowiednio rozwinąć. Zaleca się stosowanie skrzynek i doniczek o maksymalnej wysokości 18 centymetrów i pozostawienie przynajmniej 20 cm odległości pomiędzy roślinami.

Ten pionowy stojak na rośliny (od Urbanature) z bluszczolistną pelargonią w różnych kolorach przyciąga uwagę i tworzy odosobniony kącik. Taka drewniana krata zapewnia idealne rozłożenie kwiatów na niewielkiej przestrzeni i przekształca nawet najmniejszy zakątek w przyjemną oazę przepełnioną letnimi kolorami.
Imponująca kaskada kwiatów. Prawie żadna inna roślina rabatowa i balkonowa nie kwitnie tak obficie i tak długo jak pelargonia. W tej wiszącej donicy bluszczolistne i rabatowe pelargonie w barwnych kolorach tworzą imponującą kulę kwiatową i tworzą letnie akcenty. Wskazówka: aby uzyskać idealnie okrągły kształt, należy umieścić rabatowe pelargonie w środku, a bluszczolistne na zewnątrz.

Ciepłe, nasłonecznione miejsce

Pelargonia pochodzi z tropikalnych regionów Południowej Afryki, a dokładnie z Przylądka Dobrej Nadziei. Dzięki dużemu nasłonecznieniu i łagodnym temperaturom wykształciła się tam niesamowita różnorodność odmian. W naszym klimacie, warunki sprzyjające wzrostowi pelargonii na zewnątrz przypadają jedynie na miesiące bez przymrozków, czyli od maja do października. Pelargonie dobrze czują się w pomieszczeniach, w ciepłych, częściowo lub całkowicie nasłonecznionych miejscach. Dostatecznie nawadniane, wytrzymują intensywny i długotrwały upał.

Pelargonie robią tak duże wrażenie dzięki wyjątkowo obfitemu kwitnieniu, a także szerokiej gamie kolorów i kształtów kwiatów. Ponadto są niesamowicie łatwe w pielęgnacji. Te kwitnące piękności spełniają wszystkie warunki niezbędne do przekształcenia balkonów, tarasów i ogrodów w kolorowe i klimatyczne oazy. Wskazówka: im bardziej nasłonecznione stanowisko, tym pelargonia ma więcej kwiatów. Idealne dla niej miejsce to pełne słońce lub co najmniej półcień.
Pelargonie charakteryzują się różnorodnością kolorów i wzorów. Jeśli chodzi o wybór miejsca dla rośliny i jej potrzeby, liczne odmiany cechują podobne wymagania. Odpowiednia doniczka, dużo światła i wystarczająca ilość wody oraz składników odżywczych to wszystko, aby te ciepłolubne piękności kwitły obficie przez całe lato.

Dostateczna ilość wody

Obficie kwitnące pelargonie wymagają odpowiedniego podlewania. W suche i gorące, letnie dni warto podlewać je dwa razy dziennie. Aby ustalić, czy roślina wymaga nawodnienia, należy delikatnie przycisnąć palcem ziemię. Jeśli głębsze warstwy ziemi są suche, to czas, żeby podlać roślinę. Ilość każdorazowo wlanej wody powinna stanowić około 10% pojemności doniczki. Oznacza to, że do doniczki o średnicy 20 cm z pojedynczym kwiatem należy wlać około pół litra wody.

Pielęgnacja pelargonii jest dziecinnie prosta. Światło słoneczne, odpowiednie stanowisko i optymalna ilość wody to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że ta piękna, południowoafrykańska roślina kwitnie ładnie aż do jesieni.

Należy zawsze zadbać o system odprowadzenia nadmiaru wody, by uniknąć zbytniego zawilgocenia gleby. Sucha ziemia doniczkowa nie wchłania wody zbyt szybko, więc kwiaty należy podlewać powoli i unikać intensywnych strumieni wody. Mimo że pelargonie kwitną najbujniej, gdy są podlewane regularnie, w przeciwieństwie do wielu letnich kwiatów, nie doznają trwałego uszczerbku podczas krótkich okresów suszy.

Dostateczne nawożenie

Pelargonia jest rośliną o dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, zatem wymaga intensywnego nawożenia. Powinno się ją sadzić we wstępnie nawiezionym podłożu, aby od samego początku zapewnić jej wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Alternatywnie, można wymieszać nawóz o przedłużonym działaniu z ziemią lub podawać odżywkę dla roślin przy podlewaniu.

Nawozy o spowolnionym uwalnianiu można stosować w dowolnym momencie wzrostu rośliny. Praktycznym i łatwym w użyciu rozwiązaniem są koreczki do nawożenia, które umieszcza się pod powierzchnią ziemi.

Wskazówka: składniki odżywcze znajdujące się we wstępnie nawiezionym podłożu doniczkowym zwykle zostają wykorzystane w ciągu kilku tygodni. Po tym okresie roślinę trzeba regularnie odżywiać, używając, na przykład, płynnego nawozu. Jeśli używasz nawozu o przedłużonym działaniu, uważnie przeczytaj instrukcję na etykiecie produktu. W przypadku pelargonii zaleca się stosowanie substancji zapewniającej zapas składników odżywczych aż na dziewięć miesięcy. Dziewięciomiesięczny okres ma istotne znaczenie, gdyż został obliczony dla umiarkowanych temperatur wynoszących około 20° C.

Jeśli średnia temperatura jest wyższa, co ma często miejsce w przypadku kwiatów rosnących w donicach balkonowych, nawóz skończy się szybciej. Jeżeli czas uwalniania nawozu wynosi jedynie 5-6 miesięcy, istnieje ryzyko, że składników odżywczych zabraknie przed końcem sezonu.

Usuwanie zwiędłych części rośliny i czyszczenie

Regularne usuwanie zwiędłych kwiatów, liści i uschniętych pędów utrzymuje pelargonie w dobrej kondycji i sprzyja formowaniu pąków, a w rezultacie, nowych kwiatów. Aby usunąć zwiędły kwiat, uchwyć kciukiem i palcem wskazującym jego łodygę przy podstawie i ją wykręć. Usuwanie zwiędłych kwiatów ma większe znaczenie w pielęgnacji odmian o półpełnych i pełnych kwiatach niż w przypadku odmian o pojedynczych kwiatach. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na wykonywanie tych czynności, możesz wybrać “samoczyszczące się” odmiany, takie jak Ville lub Decora.

Aby przyciąć roślinę, chwyć pęd kwiatu nad węzłem (oczkiem) i energicznie go oderwij. Korzyści: Regularne przycinanie zwiędniętych kwiatów stymuluje kwitnienie przez cały sezon
Zamiast odrywać zużyte kwiaty, można je usunąć nożycami ogrodowymi, nawet jeśli ta metoda jest raczej rzadko stosowana. Ale upewnij się, że ostrza są ostre!

źródło: Pelargonium for Europe

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl