Sezon świąteczny rozpoczęty

10/12/2014

Adwent i Boże Narodzenie to czas wytężonej pracy w kwiaciarni. Jeśli prowadzimy pracownię florystyczną to też w tym okresie pracujemy na największych obrotach.   Oby tak było i w tym roku.


Reklama

Co roku, kiedy zbliżamy się do okresu świątecznego pada pytanie: jakie dekoracje robimy w tym roku? Klasyczne, czerwono-złote? Zimne biało-niebieskie? Tylko naturalne, z brzozowymi i woskowymi gwiazdkami? Może wszystkie na raz…

Warto chwilę zastanowić się nad tym. Czy mamy wystarczająco dużo miejsca w sklepie, żeby wydzielić w nim miejsca na prezentowanie tych odmiennych kolekcji? Czy rozsądnie z punktu widzenia finansowego jest kupowanie tylu różnych bombek, ozdób i pojemników? Jeśli poświęcimy więcej czasu na planowanie – późniejsza praca jest spokojniejsza a i zyski większe.

Na rynku mamy ogromną ilość półproduktów do przygotowania stroików i wianków świątecznych. Sklepy i hurtownie namawiają nas do zakupów często przewyższających nasze potrzeby. Nie dajmy się ponieść temu szaleństwu. Róbmy zakupy z głową. Zwłaszcza w tak niepewnych czasach jak dzisiejsze.

 

praca: Monika Bębenek,

praca: Monika Bębenek, foto: Joanna Przywara

 

Kwiaciarnia Zielona Gęś

autor: Kwiaciarnia Zielona Gęś, foto: Joanna Przywara

Bardzo często, jeśli tylko zmienimy kolor bombek, to możemy posługiwać się tymi samymi dodatkami i zielenią, a i tak osiągniemy efekt różnorodności. Pozwoli nam to zaoszczędzić na materiałach, które nie zużyte w tym sezonie będą musiały być przechowywane do następnego roku. A zamrożone w nich pieniądze nie wrócą prędko do naszej kieszeni.

Warto korzystać również z inspiracji, jaką dają pokazy florystyczne i zdjęcia publikowane w internecie i w magazynach branżowych. Są one kopalnią wiedzy, z której możemy wszyscy korzystać. Nie musi to być wierne kopiowanie prac, jedynie luźna interpretacja tematu. Zawsze potem bierzemy poprawkę na nasz gust, potrzeby i możliwości finansowe naszych klientów. Niemniej warto szukać nowych pomysłów, bo jest to rozwijające dla nas a odświeżające dla naszych klientów.

foto: Joanna Przywara

foto: Joanna Przywara

Jak to do końca jest z tymi stylami w dekoracjach? Co odpowiadać klientom pytającym, co nowego w tym roku? Zawsze podstawowym i nigdy nie umierającym jest styl klasyczny. Może być to ten kojarzący się z dzieciństwem, pełen piernikowych ozdób, kolorowych bombek, cukierków, misiów i innych ozdób.  Dekoracje wykonywane w tym stylu będą odwoływać się do najbardziej pozytywnych skojarzeń naszych klientów. Do tego, z czym większości z nas kojarzą się święta: z rodziną, ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Jako zieleń używana do tworzenia tych prac najlepiej się spełni szlachetna jodła nobilis (Abies procera nobilis) lub ciemnozielonej jodły kaukaskiej (Abies nordmanniana), której błyszczące igły same w sobie są niezwykle dekoracyjne. Ponieważ jodła kaukaska ma igły ułożone bardziej płasko niż ‘nobilis’ łatwiej z niej tworzyć spływające, lżejsze optycznie formy.

Co roku w naszych sklepach muszą znaleźć się także klasyczne zielono czerwono złote  stroiki, nawiązujące do stylistyki anglosaskiej. Zwarte formy wieńców, kompozycji i choinek kojarzących się ze świętami w śnieżnym Aspen, czy którymś z austriackich narciarskich kurortów. Wstążki czerwone lub kratkowane, cukrzone owoce, cynamon, anyż, suszone owoce cytrusowe i czerwono złote bombki. Z tych elementów stworzymy tradycyjne dekoracje, zarówno pięknie wyglądające jak i pachnące jak prawdziwe domowe święta.

Do wykonywania dekoracji naturalnych, nawiązujących do trendu ekologicznego, przydadzą nam się ciekawe odmiany roślin iglastych. Najstarszyą używaną rośliną jest świerk zwyczajny (Picea abies). Pięknie pachnie we wnętrzu ale niestety szybko zaczyna zasychać i niestety gubi igły. Warto jednak zapoznać się z rożnymi odmianami sosny. Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) oraz kosodrzewina czyli sosna górska (Pinus mugo Turra) nadają się do robienia gęstych choinek ukladanych poprzez dowiązywania pęków sosny do patyka lub wianków przeznaczonych do dekoracji na zewnątrz. Sosna także zasycha bez dostępu do wody, dzieje się to jednak znacznie wolniej i nie zrzuca tak łatwo igieł. Piękną odmianą sosny jest delikatna i pięknie zwieszająca się wejmutka (Pinus strobus). Jeśli szukamy ciekawej zieleni do zimowego bukietu – ta odmiana będzie idealna.

 

foto: Joanna Przywara

foto: Joanna Przywara

 

Do wykonania kompozycji z wykorzystaniem gąbki do ciętych roślin, godna polecenia jest piękna sosna czarna (Pinus nigra), żółta (Pinus ponderosa) oraz koreańska (Pinus koraniensis). Wszystkie trzy mają piękne długie, błyszczące igły, nadające się także do pracy przy bukietach, wieńcach a nawet zimowych bukietach ślubnych.

Oprócz roślin iglastych warte uwagi są wszelkie owoce. Idealną rośliną jest nieodmiennie ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifoliium) o intensywnie czerwonych lub pomarańczowych owocach. Kojarzy się od razu ze świętami, nadaje się zarówno do kompozycji jak i bukietów okolicznościowych. Kto w porę zebrał i zawoskował lub glicerynował owoce, może zimą cieszyć także różą. Podstawowe odmiany to róża wielokwiatowa (Rosa polyantha), róża bukietowa (Rosa floribunda) czy piękna, okrągła róża japońska (Rosa rugosa). Jeśli będziemy mieć szczęście to nawet o tej porze roku znajdziemy czarne owocostany ligustra pospolitego (Ligustrum vulgare) lub drobne czerwone, pomarańczowe ub żółte, należące do ognika (Pyracantha coccinea).

Dla tych, którzy nie lubią, bądź nie mają czasu zbierać własnoręcznie roślin, godny polecenia jest sprowadzany z Holandii bluszcz pospolity (Hedera helix) także w postaci pięknych owocostanów. A w kwestii koloru możemy posiłkować się wieloma odmianami dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) róży i ostrokrzewu.

Gdy planujemy dekoracje w stylu nowoczesnym, bardzo istotne jest to jak dobierzemy zestaw roślin. Oszczędne i wyrafinowane stylizacje z pewnością będą udane gdy wykonamy je z liści ostrokrzewu, jodły nobilis czy na przykład samych szyszek.

Podstawowymi szyszkami z których korzystamy we florystyce to szyszki sosny zwyczajnej, wejmutki, sosny czarnej czy daglezji (Pseudotsuga taxi folia).

Kompozycje o nowoczesnym, wręcz industrialnym charakterze to zgoła inne wyzwanie.

Jeśli chcemy osiągnąć taki efekt użyjmy chrobotka reniferowego (Cladonia rangiferna) lub bukszpanu (Buxus). Jeśli planujemy bardziej kontrastową kolorystycznie pracę to porost skalny (Parmotrema stuppeum). To piękny materiał roślinny w kolorach od szarego przez żółty do czarnego. Pamiętajmy tez o dodawaniu błyszczących i perłowych bombek. Dodadzą dekoracji pożądanej elegancji. Ostrożnie jednak z ozdobami – te wykonane ze słomy, siana, czy innego materiału nadającego im rustykalny wygląd, mogą zepsuć efekt.

Sezon świąteczny rozpoczęty. Przed nami dużo pracy – oby dla wszystkich była twórcza i satysfakcjonująca 🙂

1

foto: Joanna Przywara

 

O autorze

Magdalena Birula-Białynicka

Międzynarodowy Sędzia Sztuki Florystycznej FLORINT. Dyrektor artystyczny w szkole florystycznej Kwitnące Horyzonty, właścicielka pracowni florystycznej „Wrzosowisko” oraz marki Filcofilia.pl. Prowadzi zajęcia warsztatowe, seminaria, pokazy florystyczne w Polsce i za granicą. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...