Siatka florystyczna

02/04/2015

Siatka florystyczna to bardzo ciekawy temat. Może być niewidoczną konstrukcją pomocniczą, lub ciekawym materiałem dekoracyjnym. Wielu znanych florystów korzysta z jej dobrodziejstw jak chociażby Gregor Lersch, Mark Pampling czy Daniel Santamaria.


Reklama

Podstawowym jej rodzajem jest ta, określana jako królicza, lub po angielsku “chicken wire”. Szeroka na około 40 centymetrów i długa na 5 metrów daje ogromne pole do działania. Możemy za jej pomocą tworzyć zarówno kryzy do bukietów jak i imponujące rozmiarem Dekoracje do kościoła. Nadaje się ona idealnie do przeplatania wszelkiego materiału roślinnego: od asparagusa do grubych brzozowych gałęzi oraz do klejenia drobniejszych elementów za pomocą kleju na gorąco. Trick polega na tym, ze drobne rzeczy kleimy zawsze dwustronnie od spodu i od góry. Wówczas całość bardzo dobrze się trzyma formy. Od niedawna możemy ją dostać w dwóch wersjach kolorystycznych: miedzianym i srebrnym. Ta druga idealnie współgra ze świeżą zielenią i dzięki temu nadaje się do dekoracji z jej wykorzystaniem. Miedziany kolor jest intensywny i zdecydowanie odbija się od zieleni, bardzo dobrze natomiast odnajduje się w dekoracjach z wykorzystaniem suszonego i preparowanego materiału roślinnego.

siatka florystyczna

Drugim rodzajem siatki jest siatka ozdobna. Wypleciona z kolorowego drutu, z mniejszymi oczkami i z szerokością około 10 cm, nadaje się do tworzenia prac, w których sama będzie jednocześnie materiałem konstrukcyjnym i dekoracyjnym. Możemy zwijać ją w spirale, okręgi, stożki i co nam jeszcze podpowie wyobraźnia.

Aby stworzyć konstrukcję do bukietu, pamiętajmy o tym by konstrukcję usztywnić, chociażby mocując przechodzące na krzyż pędy wikliny czy bambusa. Siatka ta jest giętka, i potrzebuje odrobiny stelażu by zachować nadany jej kształt.

Wreszcie bukiety i ozdoby ślubne. Mamy klientów którzy zamawiają całkowicie kwiatowe bukiety, mamy też takich, którzy poszukują czegoś innego. Dla nich możemy tworzyć, wykorzystując te produkty. Doskonale nadają się one do prac wykonywanych techniką klejoną, warto jednak pamiętać o tym, że do ażurowej powierzchni kwiaty mocujemy wraz z maskowaniem, tak by na spodniej stronie bukiet był równie estetyczny jak od wierzchniej.

siatka florystyczna 10

Dodatkową pozytywną cechą siatek jest to, że wykonane są z nierdzewiejącego drutu, co pracy z ciętymi kwiatami oraz fiolkami z wodą, jest bardzo istotne.

Tak więc, niezależnie czy wybierzemy siatki techniczne, czy ozdobne możemy liczyć zarówno na przyjemną jak i kreatywną pracę z nimi.

Więcej na temat drutu florystycznego i jego zastosowań można przeczytać w poprzednim tekście Magdaleny Biruli Białynickiej “Druty we florystyce” oraz tekście “Eksperymenty z drutami florystycznymi”.

 

florad-

O autorze

Magdalena Birula-Białynicka

Międzynarodowy Sędzia Sztuki Florystycznej FLORINT. Dyrektor artystyczny w szkole florystycznej Kwitnące Horyzonty, właścicielka pracowni florystycznej „Wrzosowisko” oraz marki Filcofilia.pl. Prowadzi zajęcia warsztatowe, seminaria, pokazy florystyczne w Polsce i za granicą. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...