Szkoła florystyczna z sercem

26/08/2014

 


Reklama

Szkoła florystyczna

Florysta to zawód piękny, pachnący, kreatywny. To zawód, który kusi perspektywą codziennego obcowania z pięknem kwiatów, zawód, który pozwala rozwinąć skrzydła artystycznej duszy. Z drugiej strony praca z kwiatami nie jest wcale rzeczą prostą. Florystyka wymaga zdrowia, silnych i sprawnych rąk, a także znajomości zasad, reguł i technik florystycznych. To jednak ciągle nie wszystko. Jest jeszcze jeden bardzo ważny wymóg, który florystyka stawia przed swoimi adeptami. Jest nim ODCZUWANIE. Kwiaty trzeba czuć.

Florysta na pewno jest osobą odczuwającą. W roślinie, od korzenia po kwiat, dostrzega potencjał budowania nastroju, emocji, wzruszeń. Wrażliwy na piękno, sam je tworzy. Przez uwerturę kompozycji, w pokroju, szkoła florystycznakolorze czy teksturze roślin, dokonuje przebudzenia treści, wydobywa i uwydatnia znaczenia, wypowiada niewypowiedziane.

Czy to oznacza, że florystą należy się urodzić? Cóż, to z pewnością pomaga, ale można sobie też inaczej pomóc. Jest taka szkoła w Jaworze, gdzie ucząc się florystyki można nowo zdobytą wiedzę przeżyć, doświadczyć, a następnie w sposób szczególny oddać.

Zespół Szkół w Jaworze, znany jako „Medyk”, to miejsce uczące od zawsze wrażliwości. Dawniej była to szkoła pielęgniarska przygotowująca do pracy z osobami chorymi. Dziś spośród innych, nie tylko medycznych zawodów, można wybrać także ten wyjątkowo kolorowy i inspirujący – nadal jednak wierny idei pielęgnowania wrażliwości – zawód jakim jest florystyka.

Podczas trwania nauki w szkole powstaje wiele wyjątkowych prac, bukietów, dekoracji, kompozycji. Dzięki wiedzy z takich przedmiotów jak: materiałoznawstwo roślinne i nieroślinne, kulturowe podstawy florystyki, środki wyrazu twórczego czy kompozycje florystyczne, słuchacze poznają techniki rzemiosła florystycznego, a następnie na zajęciach praktycznych swym działaniem obejmują wszystkie te dziedziny równocześnie. Uczą się klasycznych i nowoczesnych form obdarowywania emocjami innych.

Pracownie i sale wykładowe są optymalnie przygotowane do prowadzenia tak różnorodnych zajęć jak: praca z kwiatami, tworzenie dekoracji florystycznych, szkoła florystycznanasadzenia, projektowanie i tworzenie dokumentacji, czy nauka języka obcego zawodowego. Szkoła zapewnia słuchaczom także dodatkowe, wzbogacające florystykę zajęcia, jak witrażownictwo, obróbka szkła, ceramika. W roku szkolnym 2014/2015 planowane jest zagospodarowanie terenu wokół szkoły, aby stworzyć miejsce do realizacji zajęć z przedmiotu materiałoznawstwo roślinne i kulturowe podstawy florystyki (tzw. zielona ściana).

Ważne kto i jak przekazuje tę wiedzę, kto i jak ją utrwala. „Medyk” zaskarbił sobie przyjaźń osób wyjątkowych, praktyków, profesjonalistów z florystycznego świata. Należy do nich Monika Bębenek, mistrz florystyki, Międzynarodowy Sędzia Sztuki Florystycznej FEUPF, organizatorka i uczestniczki wielu akcji oraz pokazów florystycznych również zagranicą. Pani Monika to praktyk nieustannie pogłębiający warsztat. Niezłomna w działaniu, odważna w kreacji, poszukująca, nowoczesna. Jako wykładowca wymagająca, ale dbająca o swych słuchaczy.

W tajniki florystyki ślubnej wprowadza słuchaczy Dorota Ramirez. Mistrz florystyki, członek stowarzyszenia American Institute of Floral Designers. W swej dziedzinie – florystyce ślubnej – znana jest w kraju i na świecie. Swoją działalność edukacyjną związała z Washternow Community Collage w Ann Arbor. Obecnie, podobnie jak pozostali nauczyciele, prowadzi własną działalność, uczestniczy w pokazach i wystawach florystycznych. Zawsze uśmiechnięta i niezwykle cierpliwa.

„Mistrz, artysta od dużych formatów” – tak słuchacze określają Marka Kucharskiego. Mistrz florystyki, Wicemistrz Dolnego Śląska (2001), autor i uczestnik wielu wystaw florystycznych, w tym także międzynarodowych. szkoła florystycznaJako wykładowca przedmiotów praktycznych uczy przestrzennego spojrzenia na materiał florystyczny. Jest swego rodzaju „grafikiem” od roślin. Przy nim słuchacze nabierają odwagi wobec dużych form i trudnego materiału.

Dzięki profesjonalnej kadrze w jaworskim „Medyku” można podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć dyplom florysty, ale to nie wszystko, co stąd wyniesiemy. W “Medyku” istotą nauki, obok zdobycia zawodu, jest stworzenie przestrzeni dla rozwoju pasji i talentu, rozbudzenie kreatywności, wprowadzenie na nowy poziom ODCZUWANIA. To szkoła, w której obok kwalifikacji można w twórczy sposób kształtować swoją codzienność.

 

Zespół Szkół w Jaworze to bezpłatna, publiczna szkoła policealna dla młodzieży i dorosłych prowadzona przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Kształcenie w zawodzie Florysta prowadzone jest w systemie:

  • System wieczorowy: 3 dni w tygodniu
  • System zaoczny: (piątek, sobota, niedziela), zjazdy co 2 tygodnie.

Nauka trwa 2 semestry, łącznie jest to 350 godzin w całym cyklu kształcenia.

Zespół Szkół w Jaworze W roku szkolnym 2013/2014 uzyskał statut ośrodka egzaminacyjnego, w którym słuchacze przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie florysta.  Pozytywnie zdany egzamin potwierdzony jest świadectwem i dyplomem oraz europejskim certyfikatem.

Słuchacze zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną w ramach przedmiotów:

  • Materiałoznawstwo roślinne i nieroślinne
  • Kulturowe podstawy florystyki
  • Środki wyrazu twórczego
  • Język obcy we florystyce
  • Kompozycje florystyczne
  • Wykonywanie kompozycji florystycznych
  • Przedsiębiorstwo florystyczne
  • Praktyki zawodowe

Szkoła znajduje się przy dworcu PKP i PKS, przystankach komunikacji prywatnej (busy) w kierunku Wrocław, Wałbrzych, Złotoryja, Świdnica, Lubin, Legnica. Przy końcu ulicy znajduje się nowo wyremontowane schronisko młodzieżowe, można więc za kilka złotych przenocować, a w wolnej chwili również dostrzec uroki miasta. To zaledwie godzina jazdy z Wrocławia.

KONTAKT:

Zespół Szkół w Jaworze
ul. Rapackiego 1
tel. 076 870 31 14, 076 870 27 48
www.medykjawor.dja.pl
www.facebok.com/ZespolSzkolMedykJaworSzkolazSercem

 

 

 

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl