Tyniecka Ikebana – czwarta niedziela Wielkego Postu

30/03/2014

4. niedziela Wielkiego Postu (rok A)


Reklama

Pierwsze czytanie: Namaszczenie Dawida na króla (1 Sm 16,1b.6-7.10-13a)
Drugie czytanie: Powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus (Ef 5,8-14)
Trzecie czytanie: Uzdrowienie niewidomego od urodzenia (J 9,1-41)

Tyniecka Ikebana

Z braku materiału (tylko dwie dachówki) kompozycja pozostała w formie projektu.
Kolejne zdjęcia tworzą cały cykl obrazujący wydarzenia z Ewangelii.

Tyniecka Ikebana

Dwie dachówki ustawione bokiem i stykające się ze sobą po stronie krawędzi tworzą całość, sygnalizującą tajemnicę. To symboliczny obraz niewidomego, od urodzenia zamkniętego w wewnętrznej ciemności. Obraz trudny do odczytania jako obiekt odrębny, ale zrozumiały w cyklu. Solidność autorki została nagrodzona. W szczelinie jest ledwie widoczny tulipan pogrążony w cieniu.

Tyniecka Ikebana

Szczelina między dachówkami (ok. 10 cm) z przodu wpuszcza do środka światło i pozwala odczytać już bez wysiłku, kwiat w szklanym naczyniu. Tak to wygląda od naszej strony. Od strony niewidomego to zasadnicza zmiana – on teraz widzi świat, który dotąd dla jego wzroku był niedostępny.

Tyniecka Ikebana

Jak pisze św. Jan, uzdrowiony daje świadectwo o Jezusie i zostaje odrzucony przez faryzeuszów. Chrystus otwiera przed nim swoją tajemnicę i doprowadza go do wiary w Syna Człowieczego. Teraz widzi on dużo więcej niż pozwalają widzieć tylko oczy. Jest otwarty w pełni na Boże światło. Zatem ostatnia odsłona.
Całkowicie otwarte “łuski” dachówek przypominają swoim układem tablice Mojżesza z przykazaniami.
Jezus nie przyszedł znieść Prawo, ale je wypełnić. Nie chodzi tu o formalne zachowanie przepisów, ale o przemianę serca. Miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa. To wypełnienie jest odpowiedzią człowieka – z głębi serca – na przyjęty dar łaski.

Nic dziwnego, że w niewidomym od urodzenia uzdrowionym przez Chrystusa widziano w Kościele obraz człowieka oświeconego przez chrzest święty i dającego odważnie świadectwo swojej wiary.

Kompozycja: Anna Tarłowska
opis: o. Hieronim St. Kreis OSB
zdjęcia: Marek Kuciński

O autorze

o.Hieronim St. Kreis OSB

Profes tyniecki od roku 1983. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie; święcenia kapłańskie przyjął w roku 1989. Od roku 1990 pracuje nad zastosowaniem ikebany w liturgii. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...