Tynike ikra – nowe rozwiązanie techniczne modułowy system mocowania roślin ciętych i sposób aranżowania kompozycji florystycznych

24/08/2012

23 marca 2012 został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP nowy sprzęt do osadzania ciętych roślin w naczyniach, o różnych kształtach i rozmiarach – także w naczyniach wysokich – i urząd potwierdził przyjęcie zgłoszenia.
Nowy sprzęt, który otrzymał nazwę rynkową tynike ikra, może z powodzeniem zastąpić drogi i trudno dostępny w Polsce japoński kenzan (ciężka podstawa metalowa z osadzonymi pionowo ostrymi szpilkami).


Reklama

 

Kenzan japoński jest sprzętem względnie trwałym, choć nie bez wad. Problemem są szpilki, na których osadzane są gałęzie roślin. Ciągle wyginane podczas osadzania gałązek, a potem z powrotem prostowane do ponownego użytku zaczynają w końcu odpadać. Z czasem ulega też wytarciu ochronna powłoka, przez co zaczynają pokrywać się rdzą. Kłopotliwe jest także utrzymanie kenzanu w czystości – wymaga usuwania resztek roślin spomiędzy gęsto osadzonych igieł.

Nowy sprzęt może zastąpić także powszechnie stosowaną we florystyce gąbkę do kwiatów, która jest jednorazowa (używana powtórnie tylko szybciej niszczy nowe kwiaty), łatwo pęka przy osadzaniu cięższych pędów w bliskim sąsiedztwie, jest gorzej tolerowana przez gałęzie i kwiaty o zdrewniałych łodygach, a wyrzucana po większych dekoracjach zajmuje sporą część śmietnika. Ponadto na gąbce o wysokości 2 cm i średnicy 5,5 cm trudno jest zbudować stabilną kompozycję z 3-5 elementów, dodatkowo z asymetrycznym rozłożeniem ich wagi.

Tynike ikra opiera się na kilkunastu stałych modułach, które można:

  • łączyć ze sobą obok, powiększając ich powierzchnię użytkową do wielkości potrzebnej w konkretnym naczyniu i do budowy zaplanowanej kompozycji;
  • łączyć warstwowo w naczyniu głębszym, uzyskując odpowiednio dużą, sztywną i stabilną konstrukcję;
  • osadzać moduły na ukośnych ściankach naczyń, bez konieczności trzymania się środka naczynia – dzięki zróżnicowaniu poziomów (moduły wsuwane);
  • budować w konstrukcje ażurowe (z większymi wolnymi polami), do osadzania roślin o różnych grubościach i ustawianych pod różnymi kątami;
  • wykorzystać do uzbrojenia naczyń wysokich;
  • odpowiednio dobrać do specyficznego materiału (irysy, mieczyki – przekrój eliptyczny – moduły ikra 11 (S), ikra 5c; calla, strelicja – grube łodygi – moduły 2 grupy: mixy).

Sprzęt jest bezpieczny (nie ma ostrych szpilek), dlatego pracę nad prostszą ikebaną – czy szerzej, nad kompozycjami florystycznymi – można zaczynać już z dziećmi szkolnymi.

Dzięki trwałości – cały sprzęt jest wykonany ze stali nierdzewnej – moduły można wykorzystać do uzbrojenia naczyń, wybierając zestaw najbardziej praktyczny (najczęściej stosowany do budowy ulubionych kompozycji), który jednak może być łatwo przebudowany w przypadku zmienionych potrzeb.

Cenna jest łatwość utrzymania modułów w czystości.

Do osadzania roślin w modułach używa się technik typowych dla nageire (w ikebanie – kompozycje budowane w wysokich naczyniach). Ułatwia to początkującym uczniom przejście do pracy nad kompozycjami w wysokich naczyniach. Odpowiednio dobrane moduły do naczyń wysokich, zastępują tradycyjne kubari, z reguły czasochłonne w wykonaniu.

Moduły odsłonięte prezentują się w naczyniach bardzo estetycznie. W razie potrzeby zawsze można je ukryć, podobnie jak japońskie kenzany, samym materiałem roślinnym albo kamyczkami różnej wielkości, akcentując naturalny charakter całej kompozycji.

Pliki przygotowane w formacie pdf pozwolą zainteresowanym wynalazkiem lepiej poznać sprzęt i jego możliwości. Ułatwią także wybór odpowiednich modułów do naczyń i kreatywnych kompozycji. Pliki do ściągnięcia:

ikra folder1
ikra folder2
ikra folder3

Hieronim St. Kreis OSB, autor projektu

Informacje o warsztatach z użyciem tynike ikra można ściągnąć tutaj.

 


 

O autorze

o.Hieronim St. Kreis OSB

Profes tyniecki od roku 1983. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie; święcenia kapłańskie przyjął w roku 1989. Od roku 1990 pracuje nad zastosowaniem ikebany w liturgii. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...