Pakowanie prezentów to temat, który daje praktycznie nieograniczone możliwości twórczej ekspresji, a sposobów na pakowanie jest tyle… ilu pakujących 🙂 Warto jednak od czasu do czasu wzbogacić swoją wiedzę o nowe techniki i poznać nowe, zaskakujące metody by wzbogacić nieco swój warsztat profesjonalisty. Każdy kto pracuje w kwiaciarni i (niejako z obowiązku) musi wciąż tryskać nowych pomysłami, wie o czym mówię 🙂


Reklama

Taką możliwość dała nam ostatnio Hurtownia Kwiatów “Róża”, która zorganizowała warsztaty pt. Sztuka pakowania prezentów małych i dużych o regularnych i nieregularnych kształtach. Miałem przyjemność te warsztaty prowadzić i zaprezentować kilka nowych technik artystycznego pakowania prezentów. Moim celem było pokazanie jak w niebanalny sposób zapakować trzy rodzaje kształtów: pudełka, butelki oraz kształty nieforemne. Każdy uczestnik miał do dyspozycji różnorodne materiały, takie jak papier, wstążki, kwiaty, roślinność cięta, mech, suszone gałęzie, muszle, sznurki, sizal, donice plastikowe oraz susz w szerokiej gamie.

Zadaniem, które zwykle sprawia najwięcej problemów jest pakowanie prezentów nieforemnych. Nie ma tu jednej gotowej recepty i często sam kształt narzuca nam sposób w jaki należałoby wykonać to zadanie. Dla ułatwienia pokazałem trzy uniwersalne pomysły, które mogą w tym pomóc. Jednam z nich był flower box – pudełko z żywymi kwiatami z miejscem przeznaczonym na ukrycie prezentu. Tego rodzaju kwiatowe kompozycje są ostatnio modne, dlaczego więc nie rozwinąć tego pomysłu w kierunku prezentowym?

Hurtownia Róża w Katowicach zaprasza na wspólne letnie warsztatowanie – najbliższe warsztaty już 31 lipca!
Zobacz szczegóły tutaj – www.rozahurt.pl

Drugim pomysłem jaki zaproponowałem uczestnikom warsztatów było stworzenie kompozycji kwiatowej w naczyniu, również ze schowkiem na prezent – oczywiście w wakacyjnym, letnim stylu. Pokazałem także jak wykonać wachlarz z ukrytą niespodzianką – wariant nieco mniej kwiatowy, ale bardzo przydatny w przypadku prezentów o nieregularnym kształcie.

Kształtem, który również może sprawiać problemy (jeśli nie znamy żadnej techniki pakowania) jest butelka. Aby ułatwić w przyszłości to zadanie pokazałem jak można zapakować ten klasyczny kształt w dwóch nowych odsłonach: w letnio-wakacyjnym stylu oraz w bardziej “drapieżnym” klimacie z użyciem żywych roślin.

Kolejnym zadaniem uczestników było wykonanie opakowania o kształcie regularnym. Wydaje się proste, a jednak można tu trochę poszaleć 🙂 Pakując prezenty zawsze pytamy o to, dla kogo są przeznaczone. Dlatego zaproponowałem trzy warianty pakowania: dla mężczyzny, dla kobiety i dla dziecka. Prezenty “męskie” powinny mieć raczej stonowany wygląd, dlatego użyliśmy materiałów leśnych, naturalnych, surowych. Opakowania przeznaczone dla pań miały być bardziej intrygujące, barwne i kwiatowe. Z kolei prezentom dziecięcym nadaliśmy raczej wesoły i bajkowy nastrój nie zapominając o elementach poznawczych.

Metod na pakowanie jest wiele, a te które pokazałem to zaledwie wycinek możliwości jakie mamy. Mam nadzieję, że uczestnicy warsztatów nie tylko wykorzystają poznane pomysły, ale też rozwiną je na swój własny, indywidualny sposób – jeszcze ciekawszy, jeszcze bardziej inspirujący i przede wszystkim cieszący klientów. Tego Wam życzę i dziękuję za wspólnie spędzony czas! Zapraszam tez do oglądnięcia galerii zdjęć z warsztatów – TUTAJ

 

zdjęcia: Marek Grucka z www.mgfotopless.pl

 
foto: www.mgfotopless.pl

O autorze

Artur Trzcionka

Wariat florystyczny. Wieloletni pasjonat kwiatów i natury. Człowiek szczęśliwy, kochający to co robi, otaczający się naturą i ludźmi wrażliwymi na jej piękno. Właściciel wielozadaniowego studia florystycznego "ARTIDEKOR" w Siemianowicach Śląskich. Mistrz florystyki, absolwent szkoły "Kwitnące Horyzonty" w Opolu. Certyfikowany trener florystyki, decoupage-u, tworzenia biżuterii artystycznej, filcowania oraz wielu innych plastycznych technik rękodzieła artystycznego. Strona Artura na Facebooku: facebook.com/artidekor.studioflorystyczne/