Wielcy wygrani i nie tylko…

05/03/2010

W Poznaniu po raz szósty odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski. W zmaganiach konkursowych udział wzięło 14 florystów, w tym 10 seniorów oraz 4 juniorów.
Wszystkim im należą się wielkie słowa uznania za odwagę, ambicję i pasję, a także za poniesiony trud organizacyjny i finansowy związany z przygotowaniem prac. W grupie seniorów pretendentem do pierwszego miejsca był Zygmunt Sieradzan, brązowy medalista Florystycznych Mistrzostw Europy Juniorów, ostatnio mocno zaangażowany w oryginalny projekt floral.collective.pl. Faworyt nie zawiódł oczekiwań środowiska i w pięknym stylu wywalczył tytuł Mistrza Polski z największą w historii Mistrzostw przewagą punktową. Zdobył 331 p., o 20,3 więcej w stosunku do drugiego miejsca. W latach poprzednich różnica ta wynosiła 4 p. (2007) 6,3 p. (2005) 14 p. (2003) 6,8 p. (2001) i 4,5 p. (2000).

Zwiedzających i sędziów Mistrz Polski oczarował głównie impresjonistyczną dekoracją stołu (1.miejsce w tej kategorii) oraz bardzo delikatną i technicznie trudną formą bukietu ślubnego (także 1. miejsce w tej kategorii).
Na drugim miejscu uplasowała się Monika Wilgocka, absolwentka Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej, asystentka wielu znakomitych florystów na pokazach i wystawach. Wykształcenie florystyczne Wicemistrzyni oraz jej aktywny udział w wielu wydarzeniach i współpraca z innymi zaowocowały dojrzałością prac oraz, co bardzo ważne, ich równym poziomem. Wszystkie cztery zadania konkursowe Moniki były zawsze w pierwszej trójce najwyżej ocenionych.
Trzecie miejsce i tytuł II Wicemistrza Polski zdobyła sympatyczna florystyka Anna Lamot-Bach, uczennica szkoły Paulii Pryke w Londynie. Z plaż Irlandii, w której spełnia swoje zawodowe marzenia jako dekorator ślubny przywiozła niezwykłe muszle. Stanowiły one element konstrukcji bukietu ślubnego oraz pracy głównej „Wariacje Chopinowskie”.

Międzynarodowym Mistrzem Polski w kategorii juniorów został Tomek Kuczyński, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej. Aktualnie studiuje architekturę wnętrz. Jako junior już pięć lat temu wywalczył mistrzostwo Polski. W tegorocznych zmaganiach potwierdził swoją bardzo wysoką pozycję w świecie florystyki wykonując elegancki, majestatyczny stół oraz fantastyczny bukiet ślubny. Obie prace osiągnęły najwyższe oceny spośród wszystkich prac na Mistrzostwach (odpowiednio 91,7 i 94,0 p.).
Tytuł I Wicemistrza otrzymał Kevin Lennertz z Belgii. Jego czarno-pomarańczowa wiązanka ślubna zaskoczyła niezwykłą barwą i dynamiką, zwracała uwagę wielu zwiedzających.
Trzecia była Marijke Geerdink z Holandii. Wykonała poza konkursem pracę „Wariacje Chopinowskie”, która zachwyciła interpretacją i została dodatkowo nagrodzona przez sędziów wyróżnieniem.

Wielką przegraną imprezy była Izabela Koniak, absolwentka Polskiej Szkoły Florystycznej w Poznaniu. Jej duża forma dotycząca dorobku Fryderyka Chopina zajęła pierwsze miejsce. Florystka z rzadko spotykanym w kompozycjach rozmachem użyła wielkich roślin, zachowując jednocześnie lekkość kompozycji i czytelność linii. Także żywiołowa kolorystycznie dekoracja stołu „Spotkanie z mistrzem” nawiązująca do twórczości Andy Warhola zrobiła wrażenie na sędziach i była drugą najlepszą pracą w tej kategorii. Niestety, dwa pozostałe zadania zostały wykonane słabiej.
Były to pierwsze mistrzostwa w karierze młodej florystki i pozostaje mieć nadzieję, że nie ostatnie, gdyż rzadko pojawia się ktoś z taką swobodą tworzenia i szacunkiem do roślin.

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.