Rok 2019 został ogłoszony przez Muzeum Czartoryskich w Puławach Rokiem Księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej. Pod koniec listopada, na zakończenie uroczystych obchodów Roku, w puławskim Muzeum  będzie mieć miejsce wystawa „Kres Polskich Aten”. Stanowi ona symboliczne zakończenie uroczystych obchodów Roku księżnej. Jej fundamentem jest prywatna kolekcja pana Marcina Zdrojewskiego, na którą składają się pamiątki i obiekty związane z Powstaniem Listopadowym – „naoczni świadkowie” wydarzeń, których przegrana pogrzebała ostatnią nadzieję na wymarzoną wolność. Wystawa przybliży atmosferę ostatnich dni pobytu Księżnej Czartoryskiej i jej najbliższych w Puławach. Po klęsce powstania Czartoryscy byli zmuszeni opuścić to miejsce, by już do niego nigdy nie powrócić.


Reklama

Ekspozycję tę dopełni wystawa  XIX – wiecznych wieńców pogrzebowych z krypty Książąt Czartoryskich w Sieniawie oraz wystawa wieńców współczesnych, pt. “Współczesna florystyka funeralna“. Ta druga nie powstałaby gdyby nie pomysł pani Honoraty Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach. Zaproponowała ona by uhonorować najważniejszą puławiankę – księżnę Izabelę Czartoryską wyjątkowym, wykonanym przez pracowników muzeum wieńcem. Puławscy muzealnicy zareagowali entuzjastycznie i zainspirowani XIX – wiecznymi wieńcami z kaplicy grobowej XX. Czartoryskich w Sieniawie stworzyli wieniec, który upamiętnia księżną i symbolizuje jej miłość do ojczyzny, przyrody, a także wskazuje jej ukochane miejsce na ziemi, czyli Puławy.

Wieniec dla księżnej Izabeli Czartoryskiej wykonany przez muzealników z Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Konstrukcję wieńca stanowi owalna obręcz z napisem „Muzeum Czartoryskich w Puławach”. Na jej otoku ułożono stylizowane liście topoli, dębu, lipy i grabu, które symbolizują patriotyzm, nieśmiertelność, szacunek i przemijanie. W dolnej części wieńca znajduje się róża jako znak pamięci i symbol ogrodniczych pasji księżnej. Pochodzi ona z Pożoga i jest zwyciężczynią XXII konkursu Święta Róży w Końskowoli. Wybór kwiatu z tych miejscowości nie był przypadkowy, ponieważ tradycję szkółkarską zapoczątkowała w nich sama księżna Czartoryska. Zwycięską różę podarował Pan Tadeusz Pałka z Pożoga. Koralikowe pawie pióra umieszczone w wieńcu symbolizują piękno Puław, dostojność księżnej i nieśmiertelność jej dokonań, które zgodnie z ideowym testamentem twórczyni Polskich Aten kontynuuje w swej misji Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Wieniec pogrzebowy z krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie
Wieniec pogrzebowy z krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie

Bardzo cieszy nas fakt, że w muzealne przedsięwzięcie włączyli się znamienici floryści z całej Polski oraz dyrektorzy szkół profilowanych i ich podopieczni. Zawdzięczamy to Panu Piotrowi Marcowi, mistrzowi florystyki i nauczycielowi SPPSS z Lublina. Z jego inicjatywy, w wyniku pracy i zaangażowania wielu specjalistów powstało ponad 20 artystycznych, niepowtarzalnych wieńców. Są one darem polskiego  środowiska florystycznego dla pozostałych członków książęcego rodu spoczywających w krypcie w Sieniawie.

Fragment współczesnego wieńca, praca: Grażyna Zieniuk

Kolekcja współczesnych wieńców stanowi doskonałe uzupełnienie wystawy “Kres Polskich Aten” i jest łącznikiem pomiędzy przeszłością a przyszłością. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Czartoryskich w Puławach od 30 listopada 2019 r. Z końcem 2019 r. dla upamiętnienia Roku księżnej Izabeli Czartoryskiej zostaną przewiezione z Puław do Sieniawy.

Serdecznie podziękowania należą się wszystkim osobom, które wykonały wieńce, sponsorom, wydawnictwom i wszystkim, którzy w jakikolwiek osób przyczynili się do powstania tej wystawy.

Portal ForumKwiatowe.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl