Wyjątkowa uroczystość, wyjątkowe wyzwanie…

02/05/2016

Jak wiecie, w dniach 14-16 kwietnia odbyły się obchody 1050-lecia chrztu Polski. Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie, a kolejne dwa dni wypełnione były wydarzeniami w Poznaniu. Jednym z miejsc celebracji była Katedra Poznańska na Ostrowie Tumskim.


Reklama

W tym historycznym, ważnym dla monarchii pierwszych Piastów miejscu odbyła się uroczysta msza św., w której udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło i przedstawiciele władz.

Nam przypadło w zaszczycie dekorować katedrę kwiatami. Biorąc pod uwagę rangę wydarzenia i jego uczestników, było to zadanie na prawdę wyjątkowe. Trzeba jednak wspomnieć, że nasze kwiaty były tak naprawdę uzupełnieniem wizji wybitnego artysty, Stanisława Grzesieka, który stworzył całą ideę oprawy wizualnej tego wydarzenia.

Po wielu spotkaniach i rozmowach udało się sprecyzować oczekiwania. Żółto–białe zastawienie kolorów idealnie wpisało się we wnętrze katedry, zważywszy, że na kolumnach powieszono biało-czerwone i żółto-białe flagi. Jednym z elementów dekoracji był wieniec laurowy, który złożono w hołdzie królom polskim w Złotej Kaplicy. W tym miejscu prawdopodobnie pochowany został Mieszko I i Bolesław Chrobry. Laur symbolizuje zwycięstwo, chwałę, nieskończoność – jest więc doskonałym symbolem na tę okoliczność.

Zobaczcie zresztą sami jak wyglądały nasze florystyczne aranżacje.

 

chrzcielnica 2

O autorze

Katarzyna Greta Grondkowska

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działam na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Na swojej ścieżce rozwoju florystycznego czerpałam z doświadczeń i mądrości moich nauczycieli. Andreas Faber, Gregor Lersch, Robert Miłkowski, Mariola Miklaszewska, Doreen Sider to moi przewodnicy w drodze do miejsca, w którym aktualnie jestem. Gretaflowers Szkoła Florystyczna to nie tylko szkoła, nie tylko kursy, nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także spotkanie z człowiekiem, wymiana doświadczeń, dzielenie się rozwiązaniami.