120 lat Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie:
Wystawa Jubileuszowa Klubu Florystycznego

01/10/2013

W miniony weekend w Krakowie miała miejsce doroczna Jesienna Wystawa Ogrodnictwa pod patronatem krakowskiego Towarzystwa Ogrodniczego – najstarszej tego rodzaju organizacji w Polsce: Towarzystwu stuknęło bowiem 120 lat!

Jak każdej jesieni, w imprezie tej Towarzystwo uczestniczyło wspierając fachową radą ogrodników – amatorów, czy pokazując dorodne warzywa i owoce rodzimych odmian, w tym wybór różnokolorowych dyń, żółte i fioletowe marchewki, żółte arbuzy etc. TO było także współorganizatorem (wraz z firmą Orchidgarden) pokaźnego stoiska ze storczykami, bez którego krakowskie wystawy obejść się nie mogą.

storczyk Brassia hyb.

W ramach tegoż szacownego Towarzystwa Ogrodniczego, działa w Krakowie – już od 11 lat – nasz Klub Florystyczny, także obecny na każdej wystawie ogrodniczej.
Są wśród nas florystki zawodowe, „z papierami” i amatorki, lecz w duszy wszystkie jesteśmy artystkami, zaś pokazanie się podczas wiosennej i jesiennej wystawy, czy w czasie Małopolskiego Festiwalu Święto Ogrodów – jest dla nas przyjemnością, wyzwaniem i sensem, choć nie jedynym, przynależności do Klubu.

Tematy naszych wystaw są zawsze długo dyskutowane – co pokazujemy, pod jakim hasłem (aby nie stłamsić czyjegoś artystycznego ego) i z czego będziemy robić (aby nie zbankrutować ;-/).
Tym razem, po wielu dyskusjach, wybrałyśmy tytuł, który narzucał się sam – 120 lat TO: Wystawa Jubileuszowa, a prace – jak ustaliłyśmy – mają być na miarę i w nawiazaniu do zacnego jubileuszu.
Mimo wiszącego nad nami fatum (wypadki, choroby, wyjazdy i poród) wystawa doszła do skutku.
Pokazałyśmy między innymi: duże prace przestrzenne „czym ogród łaskawy”, niebieski kąt lawendowych drobiazgów, nostalgiczną instalację w tonacji liliowo-zielonej „120 lat TO”, scenografię „orientalną” z owocami i lampionami, „słodkie” urodzinowe torty roślinne w trzech wydaniach, „rajskiego ptaka” z liści i fotograficzną relację „Pamiętajcie o ogrodach”.

Koniec imprezy, a już snujemy plany na przyszłość: na najbliższą wystawę, kolejne Święto Ogrodów. Na najbliższe lata, które pozwolą wreszcie zrealizować śmiałe pomysły Towarzystwa Ogrodniczego: ogrody edukacyjne, dom seniora-ogrodnika, centrum warsztatów twórczych i profesjonalnych kursów. Klub Florystyczny miałby tam też swoją przestrzeń amatorską.

Wspaniale jest być florystką – amatorką: nie wstawać o świcie na giełdę kwiatów, nie drżeć, czy delikatny towar nie zmarnieje w sklepie, wzgardzony przez klienta. Od czasu do czasu tworzyć piękne rzeczy i pokazywać je innym – ku ich radości. Przebywać wśród wspierających się, takich samych jak ty wariatek…

Joanna Kongstad

Klub Florystyczny TO: www.ToKrakow.pl/klub_florystyczny
Wirtualny butik kreatywny: www.elskelund.com

to1

to2

to3

to4

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl