„Leverano in fiore” – pod takim szyldem w urokliwym miasteczku na południu Włoch, odbyła się piąta edycja międzynarodowego konkursu dla profesjonalnych florystów – ARTEFLORANDO 2018. Konkurs z roku na rok zyskuje coraz większy rozgłos oraz prestiż i nie powinno dziwić, że w tym roku przyciągnął znamienitych florystów z wielu stron świata m.in. USA, Rosji, Ukrainy, Łotwy, Włoch oraz Litwy i Polski.

Jak co roku głównym organizatorem jest Ivan Bergh oraz uczniowie jego szkoły, którzy przy pomocy mieszkańców miasta zmieniają każdy zaułek, balkon oraz ulice w wystawę florystycznych instalacji. Każdego też roku organizatorzy wybierają inną miejscowość jako scenę florystycznych zmagań. Tym razem konkurs odbył się w Leverano. Miasteczko, które wygląda i funkcjonuje jak w starych włoskich filmach z lat 70 z Sofią Loren w rolach głównych, choć z pewnością pamięta znacznie starsze czasy. Tu czas jakby zwalniał i cofał się, jednak przez te kilka dni stało się areną florystycznych zmagań, które przyciągnęły tłumy turystów z zagranicy jak i Włochów. Na każdym kroku czuć było świąteczną, podniosłą atmosferę, którą podkreślały florystyczne dekoracje miejskich zaułków.

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

A jak wyglądał sam konkurs? Uczestnicy konkursu do wykonania otrzymali następujące zadania:

1. Wielka forma- pod tytułem: Włochy – bogactwo tradycji
2. Dekoracja skutera Piaggo Ape.
3. Niesamowity bukiet

W trakcie wykonywania prac jak i po ich zakończeniu pracowało profesjonalne międzynarodowe jury pod kierownictwem Marios’a Vallianos’a oraz Ivana Bergh’a i Aiji Zagariny, które oceniało według punktacji Florintu. Utrudnieniem dla uczestników było to, że tylko pierwszą pracę mogli zaprojektować i przygotować we wcześniejszym terminie, stosując materiał roślinny wybrany przez siebie. Dwie pozostałe konkurencje były tzw. niespodzianką.

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

Polskę reprezentował team: Rafał Kawałko & Renata Wieczorek – mistrzowie florystyczni ze szkoły Kwitnące Horyzonty Moniki Bębenek. Ekipa pracowała niestrudzenie, w ferworze prac zyskała nawet miano brygady „RR”. Pierwsze miejsce przypadło florystkom z Danii, drugie Oldze Sharowej z Rosji, a trzecie zespołowi z Włoch. Polski zespół nie zajął miejsca na podium, ale nie zniechęciło to naszych rodzimych florystów do udziału w kolejnej edycji:

Udział w tego typu imprezach florystycznych jest zawsze niesamowitą przygodą, próbą własnych możliwości i kreatywności pod presją czasu, zdobyciem ogromnego doświadczenia oraz nawiązaniem wielu kontaktów z florystami z różnych stron świata – powiedział nam Rafał Kawałko.

ARTEFLORANDO

Rafał Kawałko z bukietem konkursowym polskiej drużyny.

ARTEFLORANDO

Bukiet Rafała Kawałko i Renaty Wieczorek

ARTEFLORANDO

Renata Wieczorek i duża forma w wykonaniu polskiego zespołu.

ARTEFLORANDO

Fragment dużej formy Rafała Kawałko i Renaty Wieczorek

Każdy florysta, który kiedykolwiek przymierzył się do podjęcia wyzwania i wyjścia z własnej strefy komfortu, wie jak kosztowny jest udział w konkursach polskich czy zagranicznych. Koszty logistyki, materiału, konstrukcji potrafią wywołać ból głowy. Wyjazd polskiego zespołu, nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów, którymi w tym roku były następujące firmy: VHV Flowers and Greens oraz Hurtownia Kwiatów RÓŻA z Katowic i firma Victoria.

Kolejne florystyczne zmagania za rok, w maju 2019 roku. Będzie to już szósta edycja Arteflorando we Włoszech. Mamy nadzieję, że podczas niej również będzie obecna nasza polska reprezentacja.

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

ARTEFLORANDO

Zdjęcia: Rafał Kawałko

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o