Hodowcy kwiatów cały czas intensywnie pracują aby dostarczać nam coraz to nowych roślin. Jedną z nich jest Ciemiernik biały (Helleborus niger), gatunek wieloletniej rośliny (byliny) z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Do tej rodziny należy dobrze nam znany Jaskier azjatycki Ranunculus asiaticus. Ciemiernik w naturze występuje na śródleśnych łąkach i skrajach lasów w środkowej i południowej części Europy. W Polsce jest rośliną uprawianą. Nazwę zwyczajową zawdzięcza białym kwiatom, podczas gdy nazwa łacińska oznacza czarny (niger) – od ciemnobrunatnego, z czasem ciemniejącego do czarnego koloru korzeni rośliny.

Ciemiernik jest rośliną ozdobną, uprawianą na rabatach głównie ze względu na swój nietypowy okres kwitnienia. Przy sprzyjających warunkach klimatycznych w Polsce roślina ta zakwita w grudniu, w okresie świąt Bożego Narodzenia. Stąd też pochodzi jego inna nazwa: „róża Bożego Narodzenia”. Jednakże w przypadku mrozu i śniegu roślina opóźnia swoje kwitnienie do pierwszych odwilży – w lutym bądź w marcu.

 

helleborus_emma

Helleborus ‘Emma

Na rynku pojawia się coraz więcej odmian przeznaczonych do produkcji doniczkowej – na kwitnienie w terminie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Takie mieszańce pochodzą m.in. z belgijskiej firmy hodowlanej Het Wilgenbroek. Właściciele tej firmy proponują mieszańce kwitnące w pierwszym roku produkcji i lansują ciemierniki jako rośliny uniwersalne: przydatne nie tylko do ogrodu, ale też do dekoracji wnętrz, a nawet na kwiaty cięte. A to nas, florystów, najbardziej interesuje. Mamy do dyspozycji nowe, ciekawe rośliny doniczkowe w okresie Bożego Narodzenia, ale i kwiaty cięte przydatne szczególnie we florystyce ślubnej. Jednym z nich jest ceniony przez florystów Helleborus ‘Emma’, którego jasne kwiaty potrafią przetrwać miesiąc w wazonie zmieniając w międzyczasie swoją barwę na zieloną – podobnie jak wszystkie białe ciemierniki. Obecnie ciemiernika, zarówno jako kwiat cięty jak i roślinę doniczkową, zamówić możemy w firmie VHV FLOWERS AND GREENS.

 

bright-hellebore-bouquet

 

Hodowcy już pracują nad efektownymi mieszańcami ciemiernika, które miałyby kolorowe kwiaty (jak H. orientalis), a kwitłyby przed Bożym Narodzeniem. Swoje „zimowe” mieszańce firma Het Wilgenbroek objęła nazwą Winter Magic Collection. Należy do niej ok. 10 odmian, m.in. ‘Magic Leaves’ o czysto białych kwiatach czy ‘Royal Sofia’ o wyjątkowo dużych kwiatach, a także ‘Snow Love’ i ‘Candy Love’ (o kwiatach kremowo-różowych).

W Europie Zachodniej drugim „ciemiernikowym” terminem sprzedaży jest przedwiośnie (luty, marzec – w warunkach, gdy kwitną odmiany ciemiernika wschodniego (H. orientalis). Mają one najładniejsze kwiaty, o barwach innych niż biała (np. lilaróżowej). Van Paemelowie oferują serię „Wilgenbroek”, która składa się z ponad 20 kreacji, a także kilku odmian anemonowych oraz pełnokwiatowych tego gatunku. Myślę że i u nas już wkrótce pojawią się w sprzedaży te ogrodowe odmiany, między innymi dlatego, że klimat u nas łagodnieje, a wiosna przychodzi wcześniej.

Na koniec kilka ślubnych inspiracji z magazynu Bride, oczywiście z ciemiernikiem w roli głównej. Mam nadzieję, że zachęci was to do sięgnięcia po tę piękną roślinę i wykorzystacie ją w swoich przyszłych realizacjach 🙂

Michał Bursig

 

Corbin Gurkin

hellebore-wedding-bouquet

purple-hellebore-bouquet

flower-crown-hellebores

hellebore-boutonniere

 

foto: www.brides.com

O autorze
Michał Bursig

Michał Bursig

absolwent wydziału rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Marketingu i Zarządzania na Politechnice Świętokrzyskiej. Z branżą kwiatowa związany od 1992 roku. Współwłaściciel Kwiaciarni Pod Zegarem w Kielcach i firmy szkoleniowej, wykładowca botaniki, fizjologi roślin oraz wiedzy o roślinach na szkoleniach bukieciarskich i florystycznych, specjalista od nawożenia roślin.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sebastian Wasilewicz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian Wasilewicz
Użytkownik

Uwielbiam Ciemierniki.