Czas zdmuchnąć 3 świeczki, czyli 100 lat dla FotoFlorystyki!

15/05/2014
100lat2

Nasz cykl „FotoFlorystyka: Florysta za obiektywem” ma już 3 latka!

Dziś na nasz forumowy stół wjeżdża tort – co prawda taki metaforyczny, ale tort to zawsze rzecz pozytywna – a na nim jasno palą się 3 świeczki. To właśnie 3 lata temu – dokładnie 13-go maja 2011 roku – na ForumKwiatowym.pl pojawił się pierwszy artykuł mojego autorstwa z serii FotoFlorystyka: Florysta za obiektywem (dla tych, którzy chcą powspominać – znajdziecie go tutaj). Była to pierwsza seria poważnie poruszająca temat fotografii we florystyce i jej roli w promowaniu zarówno naszych indywidualnych kwiaciarni, jak i biznesu florystycznego jako całości.

Czy ktoś z nas przypuszczał, jak bardzo temat ten rozwinie się wraz z upływem czasu? W tym przypadku 13stka wcale nie okazała się pechowa. Bo chociaż zawsze wierzyłam w to, jak ważną i pomocną dla naszej branży kwestią jest profesjonalna fotografia florystyczna, siadając do klawiatury 3 lata temu nie spodziewałam się raczej, że trzy lata później… pisać będę taki właśnie artykuł 🙂

Z perspektywy czasu: działo się, oj działo…

Przez te 3 lata nasza dzisiejsza jubilatka – FotoFlorystyka – przeżyła wspólnie z Wami wiele fascynujących przygód. Stała się stałą kolumną na ForumKwiatowym.pl, a dzięki Waszemu zainteresowaniu otrzymała własne miejsce na pierwszej stronie nowej odsłony graficznej portalu. By jeszcze lepiej odpowiedzieć na Wasze potrzeby i pytania, rozpoczęłam również mini serię pt.: „Jak to zrobić?,” w której krok po kroku uczymy się pracować ze zdjęciami.

Wraz z FotoFlorystyką wiele wspólnych przygód przeżywałam i ja. Wraz z moim aparatem towarzyszyłam Wam podczas wielu pokazów i imprez florystycznych, z których moje fotorelacje do dziś możecie oglądać w Albumie ForumKwiatowego.pl. Powstało również kilka tekstów opartych na moich podróżach, pokazujących ciekawym świata jak florystyka i kwiaty rozwijają się w innych krajach. I oczywiście jedna z najważniejszych rzeczy – coroczna niesamowita akcja Floryści dla WOŚP – czyli prawdziwe foto-florystyczne wyzwanie (relację z tegorocznej akcji możecie przeczytać tutaj).

Podczas tych licznych przygód florystycznych poznałam mnóstwo wspaniałych osób, i wszystkich Was chciałabym dzisiaj z tej wyjątkowej okazji gorąco pozdrowić!

100lat3

Z aparatem w ręce, zawsze w akcji – to chyba mój najbardziej trafiony portret 🙂 Za zdjęcia bardzo dziękuję ich autorce – Agacie Grochowskiej!

Temat fotografii florystycznej ciągle się rozrasta i ewoluuje. Coraz popularniejsze stają się warsztaty o tej tematyce, które prowadzę. Był on również podstawą do wydania pierwszej na rynku polskim książki, która uczy florystów jak lepiej fotografować swoje prace – „Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów.”

Wraz z rozwojem – co zresztą jest naturalne – pojawiają się przed nami również nowe wyzwania. W przypadku fotografii florystycznej są to m.in. rosnący problem kradzieży zdjęć w Internecie i neuralgiczny temat fotografii prac florystycznych na pokazach. Ale i z tymi kwestiami FotoFlorystyka gotowa jest się zmierzyć – i mam nadzieję, że Wy również.

Nie lawina, ale i nie kropla drążąca skałę

Fotografia florystyczna nie jest co prawda tematem, który rozszedł się po naszej branży florystycznej lawinowo. Ale patrząc na wszystkie swoje konsekwentne starania z ostatnich trzech lat, stwierdzam z zadowoleniem, że chociaż nie rozwija się on z tempem błyskawicy, na szczęście jest to tempo większe niż przysłowiowa kropla drążąca skałę.

Florysta w Polsce to zawód pełen wyzwań, a nasza branża wciąż jeszcze jest na względnym początku swojego rozwoju. Prowadząc kwiaciarnię wielu z nas występuje więc nie tylko w roli florysty, ale i zaopatrzeniowca, logistyka, kierowcy, księgowego, marketingowca, sprzedawcy… Gdzie tu jeszcze czas na fotografię? Do tego ogromnym wyzwaniem jest walka z – błędnym oczywiście! – przekonaniem, że atrakcyjne fotografowanie prac jest niezwykle trudne, że wymaga mnóstwa szczegółowej wiedzy ściśle technicznej i sprzętu za minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. Fotografia często też niedoceniana jest za swoją wartość marketingową, wspierającą sprzedaż i promującą branżę. (Tu moim koronnym argumentem, zwłaszcza w sezonie ślubnym, jest stwierdzenie, że powodem iż nasze polskie Panny Młode nagminnie spędzają nam sen z powiek domagając się przez cały rok wiązanek z piwonii jest zalanie Internetu atrakcyjnymi zdjęciami wiązanek tego typu… Dopóki nie pokażemy równie atrakcyjnych kontrpropozycji na naszych fotografiach, dopóty piwonie nie przestaną nas dręczyć…)

100lat1

Fotografia to niezwykle silne narzędzie, dzięki któremu możemy wpływać na to, jak coś jest postrzegane – kształtuje emocje i opinie, przywołuje skojarzenia, przyciąga naszą uwagę do określonych elementów. Dlatego jest nieocenionym narzędziem w promocji florystyki – nie bójmy się więc po nie sięgnąć.

Ale wracając do tematu głównego – to wszystko są wyzwania, z którymi FotoFlorystyka niestrudzenie walczy, i walczyć będzie – tyle ze swojej strony mogę Wam w ten wyjątkowy, urodzinowy dzień obiecać. Jest to moja „cegiełka” w realizacji zadania, jakim jest promowanie florystyki i kultury wręczania kwiatów w Polsce.

Jest się z czego cieszyć

Dla mnie osobiście dużą satysfakcją jest to, że coraz więcej florystów zdaje sobie sprawę jak ważne są profesjonalne zdjęcia ich prac. Temat ten coraz częściej pojawia się na forach i w grupach na FB, coraz więcej szkół florystycznych wprowadza go również do swojego programu. Oglądając zdjęcia Waszych prac w Internecie, widzę że eksperymentujecie, poszukujecie, przenosicie swoje artystyczne umiejętności z florystyki na fotografię. I coraz więcej z Was sięgając po aparat, robi to świadomie. A ja czuję przyjemne ciepło na sercu za każdym razem kiedy ktoś z Was podchodzi do mnie na pokazie podczas fotografowania zdjęć i dumnie mówi „Agnieszko, zobacz, fotografuję już tylko bez użycia lampy błyskowej!”

Pozostaje mi więc zaśpiewać „100 lat” naszej FotoFlorystyce i podziękować wszystkim, którzy mają w niej swój udział – przede wszystkim oczywiście całej Redakcji ForumKwiatowego.pl z Januszem Błaszczykiem na czele, bez którego o FotoFlorystyce nikt by dzisiaj nie usłyszał.

Sto lat!

O autorze
Agnieszka Zakrzewska

Agnieszka Zakrzewska

mistrz florystyki, fotograf, reporterka, specjalista ds. komunikacji wizualnej oraz magister stosunków międzynarodowych. Zarówno z pasji, wykształcenia jak i zawodu od ponad dekady związana z fotografią. fotoflorystyka.weebly.com