Florystyczna NOC NAUKOWCÓW

05/10/2012

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie po raz trzeci odbyła się Noc Naukowców – Researchers' Night. Ta cykliczna impreza popularno – naukowa organizowana jest przez około 300 miast w całej Europie. Noc Naukowców to wydarzenie o charakterze dydaktycznym, z bardzo bogatym programem wszelkiego rodzaju doświadczeń, eksperymentów naukowych i warsztatów, których celem jest integracja naukowców ze społecznością.

W ramach tegorocznej edycji zwiedzający (głównie młodzież i dzieci) mieli okazję poznać tajniki pracy florysty poprzez uczestnictwo w specjalnie zorganizowanych pokazach przez Podyplomowe Studia Florystyka ZUT. Powstało wiele kolorowych, sympatycznych prac, często z wykorzystaniem dziwnych gatunków, np. Glycyrrhiza echinata, Eccremocarpus scaber, Felicia amelloides, Browallia americana. Obecnych na pokazach intrygowały kremowe koszyczki protei, czerwone podsadki helikoni karaibskiej, czy też bardzo długie nitki pręcików krasnokwiatu Katarzyny. Było zadawanych mnóstwo pytań o nazwy roślin, co świadczy o potrzebie wiedzy na ten temat, poza tym zwiedzający nie kryli podziwu dla gotowych prac, mówiąc „to jest sztuka”.

Pokaz nie był skierowany dla florystów lecz dla ich potencjalnych klientów, co jest ważne z punktu widzenia promocji kwiatów. Florystyczną część Nocy Naukowców przygotował zespół florystów-naukowców: doktoranci Ania Bordiuk i Janusz Wilas oraz związani z Pracownią Roślin Ozdobnych Rafał Piechocki i Piotr Salachna. Poniżej kilka zdjęć gotowych prac.

Tekst i zdjęcia: Piotr Salachna

O autorze

Piotr Salachna

Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.