Hortiterapia

04/08/2014

To nowe możliwości prowadzenia warsztatów, zajęć oraz ćwiczeń w zakresie ogrodnictwa czy też florystyki. Hortiterapia nazywana również ogrodolecznictwem, przyrodoterapią jest bardzo starą formą terapii stosowaną już w starożytności. Obecnie coraz częściej wykorzystywana w wspomaganiu terapii oraz rehabilitacji pacjentów. Hortiterapia jest to metoda terapii zajęciowej wykorzystującą rośliny nie tylko w ogrodzie. To również kontakt z roślinami służący polepszaniu stanu zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego pacjentów. Hortiterapię możemy dostosować do schorzenia pacjenta i w zależności od zaleceń lekarza poddać jego terapii biernej lub czynnej. W terapii czynnej możemy wykorzystać praktycznie wszystkie prace wykonywane w ogrodzie zaczynając od siewu nasion, pikowania, sadzenia roślin oraz ich pielęgnację. W okresie zimy, gdy niemożliwe są już zajęcia w ogrodzie możemy prowadzić je w pomieszczeniach poprzez warsztaty florystyczne (fot. 1). Najczęściej są to proste kompozycje roślinne takie jak stroiki świąteczne, palmy, wianki, bukiety. Prace te są wykonywane z uwzględnieniem możliwości motorycznych i psychofizycznych podopiecznych.


Reklama

 

Hortiterapia

Fot 1. Warsztaty florystyczne z podopiecznymi Środowiskowy Dom Pomocy w Marcinkowie w pracowni florystycznej

 

Hortiterapia swym zakresem obejmuje wszystkie grupy pacjentów: dzieci, osoby starsze, osoby z zaburzeniami psychofizycznymi i umysłowymi, ludzi z dysfunkcjami fizycznymi i sensorycznymi, a także coraz częściej osoby uzależnione od narkotyków i alkoholu itp.

Pozytywnie wpływa na osoby poddawane tej terapii poprzez obniżenie ciśnienia krwi, redukcję napięcia mięśniowego. Kolor, kształt, zapach, dotyk i smak roślin, dźwięk wody, wiatru, owadów, ptaków oraz rozmowa z innymi stymuluje narządy zmysłu, uatrakcyjnia ludzi i czyni ich szczęśliwszymi. Dotykanie roślin, zwłaszcza tych o charakterystycznej teksturze liści, pędów lub o pięknym zapachu oraz wykonywanie czynności ogrodniczych prowadzi do redukcji stresu (fot. 2).

W Olsztynie uruchomiono pierwsze w Polsce studia podyplomowe z zakresu Hortiterapii. Głównym celem tych studiów jest wykształcenie kadry z zakresu ogrodolecznictwa. Profesjonalnie wykształceni terapeuci z zakresu ogrodoterapii mogą być zatrudnieni w społecznych i prywatnych placówkach służby zdrowia w: szpitalach, domach opieki, środowiskowych ośrodkach pomocy, warsztatach terapii zajęciowej, domach starców, hospicjach, przedszkolach, gospodarstwach agroturystycznych, w tzw. ‘zielonych farmach’, zapewniając dodatkowy dochód dla gospodarstwa rolniczego. Mogą również prowadzić zajęcia terapeutyczne wykorzystując różne szczególnie w okresie zimy warsztaty w kwiaciarniach.

 

Hortiterapia

Fot.2. Arboretum w Bolestraszycach

 

Hortiterapia to oferta studiów podyplomowych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, obejmuje w programie dydaktycznym zagadnienia z zakresu nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, społecznych oraz medycznych. Prowadzone przedmioty w ramach programu studiów to rośliny ozdobne, warzywa, zioła, rośliny owocowe ale również dekoracje kwiatowe. Słuchacze zapoznają się z ich siedliskiem, czynnikami klimatycznymi oraz ochroną. W ramach studiów poznają elementy budowy ciągów komunikacyjnych, placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych oraz projekty ogrodów terapeutycznych. Również przedmioty dotyczące zagadnień pracy z osobami niepełnosprawnymi takie jak elementy psychologii, edukacji i rehabilitacji oraz socjoterapii i metodyki pracy z takimi osobami.

Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowo-dydaktycznych UWM w Olsztynie, ZUT w Szczecinie, SGGW w Warszawie oraz doświadczonych praktyków.

Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Zajęcia przewidziane w programie trwają trzy semestry i prowadzone są w pomieszczeniach dydaktycznych Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

 

Hortiterapia

Fot 3. Szklarnia badawczo – dydaktyczna Katedry Ogrodnictwa UWM w Olsztynie

 

Ćwiczenia praktyczne i terenowe na terenie Ogrodu Dydaktyczno – Doświadczalnego w szklarni Katedry Ogrodnictwa w Kortowie (fot. 3, 4) oraz w Arboretum Leśnym w Kudypach. Inauguracja edycji po zebraniu minimum 20 osobowej grupy słuchaczy.

 

Hortiterapia

Fot. 4. Ogród Dydaktyczno – Doświadczalny Katedry Ogrodnictwa UWM w Olsztynie

 

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Katedry:
http://www.uwm.edu.pl/ogrod/
tel.: 89-523-34-50; -47-55; -48–65; kom. 604849954; 508109060
e-mail: beata.ploszaj@uwm.edu.pl; majkowska-gadomska@uwm.edu.pl

 

Beata Płoszaj – Witkowska
Katedra Ogrodnictwa, UWM w Olsztynie

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl