Hortiterapia i Lawendowa Weranda

02/07/2013

Hortiterapia i Lawendowa Weranda

Hortiterapia to jedna z form rehabilitacji, polegająca na wykorzystaniu pracy w ogrodzie i bezpośredniego kontaktu z roślinami, także kwiatami w działaniach terapeutycznych. Metoda ta wdrażana jest min. w Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu, przy ul. Wyciska. Jedną z form realizacji programu hortiterapii, były warsztaty florystyczne towarzyszące rodzinnemu festynowi „Urodziny Rodziny”, który odbył się w ubiegłą niedzielę na terenie ogrodu wokół siedziby Centrum.

Dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności, wraz z rodzicami i opiekunami uczestniczyły w tworzeniu kompozycji kwiatowych pod okiem florystyki ze znanej na zabrzańskim rynku kwiaciarni Lawendowa Weranda (https://www.facebook.com/LawendowaWeranda). Warsztaty, cieszyły się ogromnym powodzeniem i były jedną z największych atrakcji festynu obok pokazów sprawności strażaków, policjantów, konkursów plastycznych i sportowych.

Niezwykłe było zaangażowanie i wytrwałość młodych adeptek florystyki. Serce jakie włożyły w swoje dzieła przyniosło piękne efekty w postaci uroczych kompozycji kwiatowych. Ewa Wójcik, koordynatorka i organizatorka festynu CEiR stwierdziła: „Zajęcia florystyczne zorganizowaliśmy w trakcie naszego festynu po raz pierwszy. Sprawiły one naszym podopiecznym wiele radości. Program hortiterapii będzie kontynuowany w ośrodku, w szczególności przez zajęcia w naszym ogrodzie, który ciągle rozbudowujemy. Dziękujemy Lawendowej Werandzie za pomoc.” Kolejne warsztaty florystyczne zapowiedziano na październik. Wtedy odbędzie się kolejny festyn zorganizowany przez CEiR.

[portfolio_slideshow id=1355]

O autorze
Wojtek Filek