O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny
I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny

Tak prowadziła moja droga do Katowic, w których w minioną niedzielę odbył się florystyczny pokaz pt. „Kwiatowa jesień nadchodzi” w Hurtowni Kwiatowej Róża. Trzech utalentowanych mistrzów florystycznych z Dublina, Krakowa oraz Wrocławia inspirowało pracami o tematyce jesienno-funeralnej, pokaźną rzeszę odbiorców. Hurtownia Róża przyzwyczaiła nas do wrześniowych pokazów, podczas których „garściami” czerpać można inspiracje i techniki prezentowane przez florystów z kraju i zagranicy. Tak było również tym razem. Mistrzowie ceremonii, korzystający z szerokiego asortymentu kwiatów ciętych oraz materiału permanentnego dostępnego na terenie hurtowni florystycznej, czarowali na scenie. Trzy różne osobowości, prezentujące odmienne szkoły, techniki, regiony Polski czy Irlandię podejmujące temat jesienny.
 

pokaz florystyczny
 

Anna Lamot – Bach nasza krajanka na „uchodźstwie” wykonała prace z użyciem naturalnego, ale zróżnicowanego materiału roślinnego. Prace teksturalne o ciekawej kolorystyce, znacznie odbiegające od tych oferowanych przez polskich florystów. Anna uwiodła i przeniosła nas swoją opowieścią do zielonej Irlandii, zachęcając zgromadzonych po sięganie w pracach do natury jednak z umiarem i do oszczędności materiałowej. Na zielonej wyspie, nie pracuje się z tak dużą ilością materiału jak w Polsce np. wypełniając korpus wieńca zielenią tylko do 1/3 jego powierzchni. Odmienne są również prace florystów na groby, znacznie mniejsze i tańsze, często wykonywane z „resztek” powstałych np. podczas czyszczenia roślin.
 

praca: Anna Lamot-Bach

praca: Anna Lamot-Bach

praca: Anna Lamot-Bach

praca: Anna Lamot-Bach

 
Prace Macieja Krzusa to zupełnie inna opowieść. Energetyzujące, jesienne kolory, bogactwo rodzajów roślin oraz odważne materiały takie jak skóra, pleksi i oświetlenie LED. Wspomniana czarna pleksi często grała pierwsze skrzypce w prezentowanych pracach, a swoją teksturą i kolorem potęgowała barwę wybranych roślin. Maciej zaprezentował perfekcyjnie wykonane bukiety na kryzach, w których to formach prac florystycznych (widać było) czuje się pewnie.

praca: Maciej Krzus

praca: Maciej Krzus

praca: Maciej Krzus

praca: Maciej Krzus

Przeciwieństwem prac Macieja okazały się prace Moniki Kudłacz. Mistrzyni florystki z Krakowa zaprezentowała prace stonowane kolorystyczne, niektóre prawie monochromatyczne, transparentne. W niektórych pracach odnaleźć można było czasochłonne techniki lerschowskie. Tego rodzaju imprezy florystyczne to okazja obcowania z odmiennymi od własnych pomysłami, trendami czy technikami układaniu kwiatów, tak więc czy słońce czy deszcz zachęcam do wzięcia udziału w kolejnych pokazach, które z pewnością pojawią się wkrótce w ofercie Hurtowni Róża w Katowicach.

praca: Monika Kudlacz

praca: Monika Kudlacz

praca: Monika Kudlacz

praca: Monika Kudlacz

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prac florystycznych wykonanych podczas pokazu.

 

O autorze
Rafał Kawałko

Rafał Kawałko

Rafał Kawałko – dyplomowany mistrz florystyki, wykładowca i właściciel pracowni florystycznej Natura Po Kawałku. Miłośnik i znawca roślin, autor artykułów na łamach ForumKwiatowe.pl, czynny bywalec imprez florystycznych... Rafał Kawałko na Facebooku >

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marlena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marlena
Gość

Piękne kompozycje! Z całą pewnością zaczerpnę trochę „inspiracji” -szczególnie że jesień jak na razie nie jest zbyt sroga i jeszcze co nieco można zdziałać w ogródku przed nadejściem mrozów 🙂 Pozdrawiam i dziękuję Marlena.