Kobiecość, romantyzm i kwiaty

16/10/2012

Pokaz kolekcji Diora na sezon jesień/zima 2012 był niezwykłym wydarzeniem, ale nie tylko ze względu na pokazane kreacje. Nas zachwycił wystrój sal, w których odbył się pokaz.

Autor kolekcji, projektant Raf Simons postanowił nawiązać do pierwszego pokazu Christiana Diora „Corelle” z 1947 roku. Założyciel słynnej marki i miłośnik kwiatów, ogłosił wtedy, że zaprojektował „kobietę – kwiat”. Jego projekty przypominały kształtem kielichy kwiatów, a sama kolekcja została określona jako rewolucyjna nie tylko ze względu na stylizację, ale również nowatorski sposób użycia tkanin. Jak wyglądała kobieta – kwiat?


Dior – „Cornelle” 1947
 

Raf Simons przypomniał publiczności wizję „kobiety-kwiatu” – zaprojektował kolekcję pełną kwiatowych form i motywów, kobiecą, romantyczną. Inspirował się archiwalnymi szkicami Christiana Diora, który wnikliwie analizował formy i kształty kwiatów. Aby podkreślić motyw przewodni pokazu Simons posunął się o krok dalej: udekorował ściany kwiatami. Pokaz odbył się w pięciu połączonych salonach, a każdy z nich został „ubrany” w róże, orchidee, piwonie, dalie i inne kwiaty.

Można sobie tylko wyobrażać jak trudne było to przedsięwzięcie – wystarczy wspomnieć, że pracowało przy nim 150 osób. Przed wykonaniem samej dekoracji stworzono specjalną konstrukcję: zabezpieczono ściany przed wilgocią i pokryto gąbką florystyczną, na której zamontowano siatkę stabilizującą całość. Warto zobaczyć film, na którym pokazano przebieg prac.

zdjęcia: Daniel Beres

O autorze
Julia Błaszczyk

Julia Błaszczyk

Webmasterka działająca w branży florystycznej, redaktorka i wydawca portalu ForumKwiatowe.pl, absolwentka Szkoły Trenerów Zarządzania MATRIK (Profesjonalny Trener Zarządzania MATRIK), absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Zarządzanie Firmą.