Lawenda i jej plantacja

12/07/2013 0

 

3

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) … od tysiącleci oczarowuje swoją intensywną niebieskofiołkową barwą kwiatów i ich cudownym zapachem.

W starożytnym Rzymie lawenda służyła jako dodatek do kąpieli. Rzymianie nie wyobrażali sobie dnia bez kąpieli z lawendą. Stąd pochodzi także jej nazwa rodzajowa od łacińskiego słowa lavare oznaczającego mycie się, kąpanie. Dodatkowo jej miły zapach poprawiał nastrój.

Współcześnie lawenda uprawiana jest na szeroką skalę we Francji. Kto raz zobaczył pola lawendy w Prowansji, nigdy ich nie zapomni.  My znaleźliśmy takie miejsce w Polsce!

Gospodarstwo ma ponad 20- letnią tradycję i zamiłowania ogrodnicze. Uprawia się w nim byliny, zioła oraz ciekawe i niespotykane na co dzień rośliny ozdobne. Jako jedni z niewielu w Polsce, specjalizują się w uprawie i produkcji lawendy.

Ich sadzonki gwarantują najwyższą jakość, a widok pól uprawnych  zapiera dech w piersiach.

Jeżeli chcecie zmienić swoje otoczenie w pachnący, kolorowy a przede wszystkim zdrowy ziołowy ogród to jest dobry adres.

Tak o tym biznesie opowiada nasza gospodyni – Pani Monika:

„Pochodzimy z rodzin ogrodniczych, nutka do ziemi jest od dzieciństwa:) ja po studiach na Akademii Rolniczej w Poznaniu mąż Uniwersytet Adama Mickiewicza . Jak zaczęliśmy od lawendy? Przypadkiem, moi rodzice nabyli dom, który był obsadzony lawendą.  Zaczęłam sprzedawać bukiety na portalach i co się okazało? wielkie zainteresowanie, chcieliśmy poszerzyć działalność ale nikt nie miał sadzonek, wiec przy pomocy rodziców i znajomych z zagranicy zrobiliśmy rozsadę która sprzedaliśmy -:) i tak się zaczęło.

Produkujemy sadzonki jak i obsadzamy nasze pole lawendą. Praca dla wytrwałych. Walczymy z zielskiem, ale satysfakcję dają nam piękne bukiety na parapetach w domu. Specjalizujemy się w szerokiej gamie odmian, chyba jako jedyni na polskim rynku posiadamy sadzonki poszukiwanej odmiany grosso z licencją. Fakt to intermedia i należy okryć na zimę. Ale czego nie robi się dla biznesu lawendowego:) Co roku naszymi sadzonkami obsadzane jest kilka hektarów pól przez różnych miłośników lawendy. Co się okazuje – każdy ma swoja koncepcję na zysk. Są tacy dla których lawenda jest dodatkiem do projektowania pościeli , poduszek czy też lalek. Znamy zaprzyjaźnionych apidologów, którzy chyba jako jedyni mogą coś powiedzieć o miodzie lawendowym. Lawenda to nasze królestwo, dzięki zamiłowaniu jesteśmy wstanie doradzić innym jak przycinać lawendę, jakich użyć nawozów, jak unikać chorób, jest to wiedza nieoceniona, nie ma nigdzie o tym napisane, liczy się tylko praktyka:)”

Lawenda

Kwiat lawendy zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzą linalol, octan linalolu i geraniol, a także garbniki, antocyjany, kumaryna i kwasy organiczne.

Dzięki wysokiej zawartości olejku lotnego kwiaty lawendy uspokajają i odprężają układ nerwowy, a zarazem ułatwiają skupienie. Uśmierzają bóle głowy, wyciszają stany stresowe i łagodnie obniżają ciśnienie krwi. Lawendę z powodzeniem możemy stosować wewnętrznie. Wspomaga ona trawienie, pobudza układ krążenia oraz działa przeciwlękowo. Olejek lawendowy jest jednym z najskuteczniej leczących rany i oparzenia. Zaskoczeni?

Kwiaty lawendy to także doskonały materiał florystyczny. Moda na bukiety z lawendą już od kilku lat jest obecna, nie tylko na polskim rynku. Panny Młode coraz odważniej sięgają po ten niezwykły kwiat.

lawenda w bukiecie

praca: Pim van der Maden, zdjęcie Lovelylisi Lisianthus

Nasi gospodarze chętnie służą klientom radą i pomocą w doborze odpowiednich odmian, nie pozostawiając ich również w dalszych etapach uprawy. Jak mówią o sobie: „Nasze telefony czynne są do późnych godzin wieczornych, nie milczą również w niedziele i święta . Chcemy zapewnić Państwu komfort zakupów  oraz możliwość dogodnego kontaktu.”

Zapraszamy na stronę Plantacja Lawendy

[email protected]

oczywiście telefony:

602 782 476 i 509 27 54 58

Gościliśmy w Gospodarstwie Ogrodniczym u MONIKI i MIKOŁAJA DYBA

Szkaradowo 222

63-930 JUTROSIN

dziękujemy 🙂

[portfolio_slideshow id=1902]

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o