Globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne to tylko niektóre efekty szkodliwej dla natury działalności człowieka. Czy jest coś, co można zrobić, aby odwrócić te negatywne zmiany? Można sadzić drzewa. Upały przypominają nam jak bardzo są nam potrzebne. Drzewa odgrywają ogromną rolę w regulacji klimatu, ponieważ uwalniają tlen, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla. Pewne małżeństwo z Brazylii posadziło 2 miliony drzew, aby ożywić jałową ziemię.

Okolica zalesiona przez małżeństwo Salgado. Zdjęcie: Sebastião Salgado, za: boredpanda.com

Cała historia zaczęła się od trudnego powrotu do domu. Sebastião Salgado, wielokrotnie nagradzany fotograf, w latach 90-tych przebywał w Rwandzie, gdzie dokumentował trwający tam konflikt zbrojny. Po traumatycznych przeżyciach zapragnął odpocząć od pracy i ukoić szargane nerwy. Powrócił więc do swojego rodzinnego rancza w Brazylii. Doznał szoku, gdy zobaczył, że lasów deszczowych już nie ma w okolicy, a wszystko co z nich zostało to pusta, sucha i jałowa ziemia pozbawiona życia. Wtedy jego żona, Lélia Wanick Salgado, producentka filmowa i ekolożka podsunęła pomysł jak przywrócić to miejsce do życia: trzeba je ponownie zalesić. Para założyła więc małą organizację o nazwie Instituto Terra, której celem jest posadzenie milionów drzew, aby odtworzyć bujny las, który kiedyś tam był. Z pomocą wspierających ich członków organizacji byli w stanie zasadzić w okolicy aż 4 miliony sadzonek. Z tych sadzonek wyrosło 2,7 miliona drzew. Po 20 latach las tropikalny w końcu powrócił do swojej dawnej świetności.

Zdjęcie: Instituto Terra, za: awesomeinventions.com

Ziemia była tak chora jak ja – wszystko zostało zniszczone. Tylko około 0,5% ziemi było pokryte drzewami. Wtedy moja żona wpadła na wspaniały pomysł na posadzenie tego lasu. A kiedy zaczęliśmy to robić, wtedy wszystkie owady, ptaki i ryby wróciły, a ja dzięki temu też się odrodziłem – to był najważniejszy moment.

Sebastião Salgado dla The Guardian, 2015r.

Inicjatywa posadzenia 2 milionów drzew z powodzeniem ożywiła cały ekosystem. Z najnowszego raportu wynika, że w odtworzonym lesie mieszka 172 gatunki ptaków wraz z 33 gatunkami ssaków, 15 gatunkami płazów i 15 gatunkami gadów. Tam gdzie panowała śmiertelna cisza, wróciła dzika przyroda, wśród której można słuchać ptasich śpiewów i brzęczących owadów.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl