Poznańska gala WGRO

05/03/2013

Ci, którzy tak jak ja bywają na wielu pokazach florystycznych, doskonale zdają sobie sprawę, że z każdym kolejnym pokazem publiczność staje się coraz bardziej wymagająca i coraz trudniej zaskoczyć ją oryginalnością i pomysłowością prezentowanych prac. Udało się to jednak osiągnąć mistrzom prowadzącym pokaz na Wiosennej Gali WGRO S.A. w Poznaniu. Był to Piotr Sekunda i była to Małgorzata Stankiewicz-Maślanka.

Gala florystyczna była podzielona na 2 części. W pierwszej powstały propozycje Wielkanocne. Oryginalne z wykorzystaniem naturalnych elementów takich jak: kora drzew, liście, młode pędy, mech. W kompozycje były wplecione pięknie pachnące kwiaty hiacyntów, tulipanów, anemonów. Floryści prowadzący zaproponowali duże formy. Kompozycje w naczyniach, w wazonach, które można postawić we wnętrzu restauracji, holu hotelowym czy sklepie.

Wszystkie schodzące ze sceny kompozycje wielkanocne, choć na pierwszy rzut oka różne, wiele łączyło. Podczas gdy w kreacjach Piotra przeważały inspiracje zaczerpnięte ze współczesnego designu – widoczne przede wszystkim w formach i materiałach wykorzystanych naczyń – a także z kultury japońskiej, Małgosia sięgnęła przede wszystkim po inspiracje i materiały z natury. Ale tak naprawdę różnice na tym się kończyły, ponieważ prace obu mistrzów charakteryzowały się umiejętnym połączeniem znanych już inspiracji z nowymi trendami, przepiękną formą, zabawą barwami, dopracowaniem szczegółów i ciekawym mieszaniem materiału kwiatowego.

Jakie trendy we florystyce czekają nas w nadchodzącym roku? Przede wszystkim śmiałe łączenie kwiatów i roślin z różnych stref klimatycznych. Na scenie pojawiły się więc odważne kompozycje anturium z tulipanami czy leucospremum z forsycją, mimozą i narcyzami. Natomiast jeśli chodzi o barwy nadchodzący sezon jest sezonem silnych kontrastów i nasyconych kolorów – nawet tak odważnych jak fiolet z kolorem pomarańczowym, który pojawił się w wielu pracach. Natomiast najmodniejszym kolorem w nadchodzącym sezonie – według Małgosi – będzie lazurowy, który w pomysłowy sposób zastosowała barwiąc nim cebule kwiatów w jednej ze swoich kompozycji.

Dobry pokaz to taki, na którym oprócz trendów i inspiracji artystycznych możemy podpatrzeć ciekawe pomysły techniczne. Tym razem i tych nie zabrakło – mistrzowie podpowiedzieli jak wykonać koronkową kryzę z użyciem żywicy poliuretanowej, w szybki i łatwy sposób zmontować naczynie z dwóch talerzy czy jak przygotować bukiet oparty na kryzie z łodyg lub ogromnych baldachów rosnącego na polach barszczu.

Najbardziej zaskakującą i inspirującą częścią pokazu była z pewnością część poświęcona florystyce ślubnej. Publiczność miała okazję podziwiać nie wiązanki tylko oparte na misternych konstrukcjach z drutu, ale też wiosenne wachlarze z kwiatów cebulowych, bukiety stylizowane – w tym „retro/vintage” i „styl lalki Barbie,” a także oryginalne kryzy w bukietach o silnych, nasyconych barwach, z umiejętnie dobranymi biżuteryjnymi akcentami. Najoryginalniejsza i najbardziej zaskakująca była chyba jednak seria ozdób ślubnych, która wyszła spod rąk Małgosi, i która zaczerpnęła inspirację z… kapelusznictwa. Na scenie pojawiły się więc dekoracyjne toczki, przypinki z woalem, ozdoba głowy stylizowane na lata 20te – wszystkie oczywiście z pasującymi do nich wiązankami.

Zdjęcia z pokazu są już w naszym „forumowym” Albumie – zapraszamydo oglądania!.


Praca Piotra Sekundy


Praca Piotra Sekundy


Praca Piotra Sekundy


Praca Małgorzaty Stankiewicz-Maślanki


Praca Małgorzaty Stankiewicz-Maślanki


Praca Małgorzaty Stankiewicz-Maślanki

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl