Rośliny we wnętrzu nie tylko podnoszą jego estetykę. Oprócz niezaprzeczalnych walorów dekoracyjnych wykazują również cały szereg pozytywnych oddziaływań na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto rośliny, zwłaszcza te o dużych i gęsto ułożonych liściach, działają jak nawilżacze powietrza, zwiększając jego wilgotność wokół nas. Dodać do tego należy, iż wiele roślin kwitnących i pachnących, np. pelargonie, gardenia, jaśmin, stefanotis, służy do swoistej aromaterapii, relaksującej i antydepresyjnej. Tak wiele pozytywnych oddziaływań roślin doniczkowych we wnętrzach sprawia, że nie sposób z nich zrezygnować.

NDiO-Flora

Motywem przewodnim współczesnego trendu w dekorowaniu wnętrz roślinami jest hasło „im bardziej nietypowo i oryginalnie, tym lepiej”. Wracają do łask różnorodne kosze, wiklinowe osłonki i plecionki, w których można rośliny doniczkowe wieszać nad oknem lub pod sufitem.

W najnowszym numerze dwumiesięcznika florystycznego Nasz Dom i Ogród – Flora jak zawsze wiele inspiracji. Tym razem w dziale Raz, dwa, trzy można odnaleźć m.in. kolorowe dekoracje na stół z wykorzystaniem np. węgla drzewnego, kokedamę, letni kapelusz ozdobiony roślinami, wianek czy makramę. Wszystkie prace, jak zawsze, są pokazane w taki sposób, że nikt nie powinien mieć problemu z ich wykonaniem.

Kolejne strony w czasopiśmie zostały poświęcone różnorodnym sposobom zawieszania roślin w przestrzeni. Nie zawsze mamy miejsce w domach, aby dekoracje postawić. Dlatego warto przyjrzeć się jakie są możliwości dekorowania wolnych przestrzeni np. nad stołem, czy na ścianie. Z pewnością do łask wróciła makrama. Ale istnieją także inne sposoby m.in. probówki, szklane kule, specjalne systemy doniczek czy worki.

NDiO-Flora

makrama

W artykule Jak zatrzymać lato? autor Marek Kucharski pisze, jak suszyć rośliny, aby móc z nich korzystać przez całą zimę, a nawet przez cały rok dodając do kompozycji. Opisuje 4 metody: metodę zielarską, metodę suszenia w materiałach sypkich. metodę zielnikową oraz utrwalanie w glicerynie. Warto zapoznać się z tekstem i stosować wszystkie te sposoby, aby móc tworzyć zawsze oryginalne kompozycje.

W relacjach m.in. piękne zdjęcia z festiwalu Timifloralis oraz z XXX Festiwalu Kwiatów i Sztuki. Można także zapoznać się z materiałem z III Florystycznych Mistrzostw Polski oraz z konkursu dla profesjonalnych florystów Afteflorando. Opisane zostały także dwa egzaminy. Jedne odbyły się w Warszawie, drugie w Krakowie.

W materiałach edukacyjnych, konsultant florystyczny Andrzej Dąbrowski wyjaśnia wszelkie aspekty związane z RODO. Czy się obawiać? Koniecznie zajrzyjcie do tekstu. W poradniku Florysta radzi, autorka Anna Gierula  opowiada jakie rośliny sadzić w rabacie, aby były one potem przydatne w codziennej pracy florysty.

Dla nowych prenumeratorów atrakcyjne upominki. Nowy numer można kupić w salonach Empik, InMedio, kioskach Kolportera i Ruchu lub dzwoniąc do Redakcji – tel. 71 344-80-00.

okladka NDIO

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl