„Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów” już po raz drugi!

09/05/2015

Dziś mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów kolumny „FotoFlorystyka: Florysta za obiektywem” – i nie tylko. Na naszym rynku wydawniczym swoją premierą miała właśnie druga, znacznie rozszerzona edycja książki Agnieszki Zakrzewskiej „Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów.” Szukajcie więc na półkach księgarni tej oto okładki:

SWIFLO_okladka_podglad

 

SWIFLO_okladka_podglad

Co nowego?
Nowa okładka, odświeżona szata graficzna, prawie 100 nowych stron i 300 nowych fotografii – oto co przygotowała dla nas autorka wraz z wydawnictwem Helion/Septem.

Nowościami, która z pewnością przyciągną największą uwagę, będą dwa całkowicie nowe rozdziały – pierwszy poświęcony florystyce ślubnej, drugi jej fotografii.

Oprócz tego nowe treści i fotografie pojawiły się praktycznie w każdej części książki. Najmniej zmian znajdziemy w klasycznych już rozdziałach poświęconych teorii koloru i kompozycji oraz technikom florystycznym, choć i one wzbogacone zostały o nowe zdjęcia i przykłady. Natomiast najwięcej nowości czeka na nas w sekcjach poświęconych materiałom, fotografii, wykorzystaniu warzyw i owoców we florystyce oraz pomysłom na wykonanie dekoracji krok-po-kroku.

forum2

Florysta, czyli artysta

W swojej pierwszej odsłonie książka Agnieszki była przede wszystkim książką wprowadzającą w fascynujący świat florystyki, napisaną w sposób nie tylko przystępny i przejrzysty, ale też zarażający entuzjazmem do pracy z kwiatami. Nie była to książka-podręcznik; choć znalazło się w niej mnóstwo informacji przydatnych również dla osób już pracujących w naszej branży, mogli po nią sięgnąć również hobbyści lub osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z florystyką. I nie inaczej jest w przypadku drugiegowydania, które dodatkowo jeszcze bardziej podkreśla wagę profesjonalnych i artystycznych aspektów usług florystycznych. Pomaga w ten sposób w szerzeniu świadomości wśród naszych klientów dotyczącej tego, co florystyka może im zaoferować, oraz wspiera promowanie zwyczajów i tradycji związanych z kwiatami.
„Floryści — jako artyści — wciąż poszukują inspiracji w otaczającym nas świecie, tworzą nowe techniki, wpływają na rozwój trendów.” – pisze Agnieszka – „Aranżacje komponowane przez światowej sławy florystów, tak jak prace najlepszych fotografów, malarzy czy kreatorów mody, są dziełami sztuki — unikatowymi, czasem kontrowersyjnymi, innowacyjnymi”

Profesjonalni floryści to czarodzieje

„Profesjonalna oprawa florystyczna ślubu i wesela potrafi przemienić ten wyjątkowy w naszym życiu dzień w magiczny i niepowtarzalny” – takimi słowami rozpoczyna się rozdział poświęcony florystyce ślubnej. Znajdziemy tu przede wszystkim informacje dotyczące rodzajów wiązanek ślubnych i zasad ich doboru oraz przedstawienie charakterystyki poszczególnych rodzajów prac tego działu florystyki, wszystko bogato zilustrowane zdjęciami. Nie znajdziemy tu natomiast opisu wykonania wiązanek „krok-po-kroku” – w tym temacie autorka odsyła przyszłe panny młode do florystów, a początkującym florystom doradza udział w profesjonalnych szkoleniach.

forum3

Chociaż rozdział poświęcony florystyce ślubnej będzie bez wątpienia ciekawą i pomocną lekturą dla osób pracujących w naszej branży, warto również by przyszłe panny młode – czyli nasi klienci – się z nim zapoznały. Dlaczego?

Po pierwsze, jedną z głównych przesłanek rozdziału jest założenie, że oprawa florystyczna ślubu to usługa, którą powinien zająć się profesjonalny florysta – tylko wtedy uzyskamy naprawdę spektakularne, kwiatowe efekty. „Profesjonalni floryści to „czarodzieje,” dzięki którym to wszystko – i jeszcze więcej – jest możliwe.” – pisze Agnieszka we fragmencie przedstawiającym szerokie możliwości florystyki ślubnej – „Nie dzieje się to jednak za sprawą magicznej różdżki, ale za sprawą zręcznych par rąk i wielu godzin ciężkiej pracy, często trwającej nawet i całą poprzedzającą wesele noc.” Przekaz ten wzmocniony jest dodatkowo przez informacje o tym, jak dużo wiedzy, doświadczenia i umiejętności technicznych jest potrzebne do wykonania profesjonalnych prac florystyki ślubnej – i to nawet tych najmniejszych:

„Chociaż butonierka jest pracą florystyczną o małym formacie, to jednak jej wykonanie wymaga sporej wiedzy technicznej. Jej poszczególne elementy muszą być umiejętnie i trwale połączone, a miejsce łączenia zamaskowane i ładnie wykończone. Dobór materiału żywego też musi być tu oparty na wiedzy o tym, które kwiaty będę potrafiły przetrwać całe przyjęcie bez dostępu do wody, i o tym jak je zabezpieczyć, by jak najdłużej utrzymały swój świeży wygląd…”

Po drugie, lektura „Świata florystyki…” pomoże naszym klientom w zrozumieniu, jak szeroki wachlarz usług możemy im zaoferować. Również jeśli chodzi o samą wiązankę, książka uświadamia, że tradycyjna, klasyczna wiązanka w kształcie półkuli to zaledwie jedna z bardzo wielu dostępnych opcji – z pomocą przychodzi tu klasyfikacja rodzajów wiązanek ślubnych według ich formy, oczywiście bogato ilustrowana zdjęciami, bo to one mają tu największą siłę przekazu.

forum4

Fotografia prac florystyki ślubnej kluczem do sukcesu?

W drugiej edycji książki „Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów” pojawił się również nowy rozdział poświęcony fotografowaniu prac florystyki ślubnej.

„Zdjęcia wykonanych przez nas wiązanek i innych prac florystyki ślubnej składają się na nasze portfolio, dzięki któremu budujemy swoją markę, zdobywamy nowych klientów i pokazujemy im pełnię swoich możliwości” – pisze Agnieszka we wstępie do tego rozdziału.

Za „fotograficzną promocją” florystyki ślubnej jako całości oraz jako elementu naszego biznesu według autorki przemawia nie tylko argument ekonomiczny, ale i artystyczny. Natomiast sam charakter usługi wymaga – również od zdjęć – niezwykłego wręcz stopnia dopracowania:

„Florystyka ślubna w pewnym sensie kreuje nowe światy – ulotne i pełne emocji – o których marzy każda panna młoda.” – pisze autorka – „Fotografii florystyki ślubnej jest więc stawiana bardzo wysoka poprzeczka – nasze zdjęcia powinny oddawać niezwykłość naszych prac, przekonać państwa młodych, że potrafimy na ich życzenie stworzyć coś wyjątkowego, indywidualnego, wręcz bajkowego.”

Tak samo jak w naszym forumowym cyklu „FotoFlorystyka: Florysta za obiektywem,” tak samo i w swojej książce Agnieszka uczy nas, jak lepiej i atrakcyjniej fotografować swoje prace, bez dostępu do profesjonalnego sprzętu i studia fotograficznego. Oczywiście, nasze własne zdjęcia raczej nie dorównają efektom pracy profesjonalisty, dlatego kiedy tylko jest to możliwe warto skorzystać z jego usług, ale kiedy nie mamy takiej możliwości – z pomocą przyjdzie nam właśnie „Świat florystyki…”.

forum5

forum6
Pozostaje nam już tylko zaprosić Was do lektury i zagłębienia się w fascynujący „Świat florystyki…” To nie tylko kolejna książka, którą warto mieć w swojej kolekcji i która wyróżnia się wysoką jakością druku i ogromną ilością profesjonalnych fotografii, ale i doskonałe narzędzie do promowania profesjonalnej florystyki wśród naszych klientów.

„Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów. Wydanie II rozszerzone,” Autor: Agnieszka Zakrzewska, Wydawnictwo: Helion/Septem, książka dostępna w Empikach i innych księgarniach stacjonarnych oraz większości księgarni internetowych, cena ok. 69PLN

Książkę można kupić tu: http://helion.pl/ksiazki/swiat-florystyki-sztuka-ukladania-i-fotografowania-kwiatow-wydanie-ii-rozszerzone-agnieszka-zakrzewska,swiflo.htm

Więcej informacji na: www.facebook.com/swiatflorystyki

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl