Jest wiele technik, które umożliwiają  podczas wykonywania prac florystycznych  scalać  materiały florystyczne. W poniższym tekście przedstawiam technikę łączenia.

Za pomocą tej techniki mocuje się w jednym punkcie przy użyciu  szpilek, haftek lub zszywek różne elementy i materiały wykorzystywane przez florystów. Choć wykorzystanie wymienionych elementów w pracy nie jest trudne i przeważnie nadaje ciekawą teksturę wszelkiego rodzaju powierzchniom i kształtom ma pewną wadę. Otóż są to techniki  pracochłonne a zarazem czasochłonne. Jednak w tym przypadku modyfikując powiedzenie –  końcowy efekt  uświęca poświęcony czas.

Mocowanie szpilkami

Szpilki, są małe, praktyczne i prawie niewidoczne, w zależności od użytych „główek”, ponieważ te mogą być bardzo różne.  Dobrze stabilizują mocowany materiał, choć to też zależy od wykorzystywanego materiału, a mianowicie: liście laurowiśni, bluszczu czy ostrokrzewu ze względu na grubość i sztywność blaszki liściowej będą przytrzymywane szpilkami bardzo dobrze, natomiast delikatny materiał taki jak płatki róży czy liście czyśćca wełnistego mogą  ulec przerwaniu i zniszczeniu. Oczywiście nie dyskwalifikuje to tych materiałów, po prostu bardziej trzeba uważać w trakcie wykonywania danej pracy.

REKLAMA
chłodnia do kwiatów
 
Jeżeli materiał mocowany za pomocą szpilek ma ulec zasuszeniu, musimy dodatkowo pamiętać o tym, że w trakcie zasuszania będzie się kurczył a tym samym odsłaniał materiał, do którego został przyszpilony, dlatego podczas mocowania zawsze musimy założyć np. jeden liść na drugi z większą zakładką. Oprócz wymienionych materiałów szpilkować możemy papier, cienkie kawałki kory brzozowej lub eukaliptusa, liście szkieletowe oraz materiały tekstylne. Dodatkowym atutem użycia szpilek jest ich walor ozdobny. Ich „główki” dodatkowo dekorują kwiat, liść czy owoc.
 

Florystyka szpilkowanie

Florystyka szpilkowanie

Florystyka szpilkowanie

 

Mocowanie haftkami

Haftki stanowią znacznie straszy materiał łączeniowy niż szpilki. W handlu dostępne są gotowe tzw. haftki rzymskie o różnej długości i grubości, lecz możemy wykonać je samemu z drutu florystycznego lub ozdobnego wygiętego w literkę U. Haftki są bezpieczniejsze  niż pojedyncze szpilki ze względu na szerszą powierzchnię dociskającą. Najczęściej są wykorzystywane we florystyce pogrzebowej do wykonywania wieńców rzymskich, jak również we florystyce ślubnej jako jedna z technik wykonania glamelii. Za ich pomocą możemy mocować całe liście, gałęzie, mech i porosty oraz szereg innych, które są znaczne grubsze. Za ich pomocą możemy maskować różne kształtki słomiane czy styropianowe, a także gąbkę florystyczną do żywych i suchych kwiatów. Przy ich wykorzystaniu musimy pamiętać jednak o tym, że jest to materiał techniczny nie uznawany – tak jak szpilki – za dekoracyjny, dlatego bardzo dokładnie je przykrywamy, by były niewidoczne w naszej pracy.
 

Florystyka haftkowanie

Florystyka haftkowanie

Florystyka haftkowanie
 

Mocowanie zszywkami

Jeżeli zależy nam na czasie, tak cennym w profesji florysty, do łączenia możemy użyć prostego zszywacza lub takera wraz ze zszywkami. Technika ta jest szczególnie odpowiednia, gdy zwykłe igły mocujące mogły zbyt głęboko wbić się w materiał i zginąć. W ten sposób możemy mocować liście, korę, włókna palmowe, materiały tekstylne do twardych materiałów takich jak drewno, twarda tektura, płyty OSB czy sklejki.
 

Florystyka mocowanie zszywkami

Formowanie i stabilizacja liści galaksu za pomocą zszywek


Reasumując, drogi czytelniku, życzę wielu kreatywnych pomysłów z wykorzystaniem wymienionych technik – do dzieła!

O autorze
Rafał Kawałko

Rafał Kawałko

Rafał Kawałko – dyplomowany mistrz florystyki, wykładowca i właściciel pracowni florystycznej Natura Po Kawałku. Miłośnik i znawca roślin, autor artykułów na łamach ForumKwiatowe.pl, czynny bywalec imprez florystycznych... Rafał Kawałko na Facebooku >

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o