Trzy wiodące trendy 2016

26/01/2016 3

Nad ostatnim pokazem szkoły Kwitnące Horyzonty w Hurtowni Kwiatów „Róża” w Katowicach pracowałyśmy już od początku grudnia. To pierwszy taki pokaz trendowy w Polsce, stąd też czułyśmy się zobowiązane wystartować z najwyższego poziomu. Na początku śledziłyśmy trendy. Przejrzałyśmy wiele stron, blogów, notatek z konferencji dizajnerów, artystów, projektantów. Nie szukałyśmy inspiracji w branży kwiatowej, tylko dużo głębiej, śledziłyśmy jak  teraz żyją europejczycy, czego szukają, czego potrzebują  i o czym marzą.
Nasze przemyślenia to też konsekwencja europejskiego spotkania szkół florystycznych w Amsterdamie i świadoma zmiana podejścia do klientów kwiaciarni. W czasach, w których masowo dotyka nas indywidualizm;), kiedy każdy klient jest unikatowy, indywidualny i takiego samego podejścia oczekuje od nas w kwiaciarni, warto wiedzieć czego taki współczesny człowiek szuka, czym go możemy zaskoczyć i pozytywnie związać z naszą firmą. Stad nasza propozycja trzech wiodących trendów: CITY design – współczesny, EKO design – naturalny, COLOUR design – kolor pantone.

[imagebrowser id=203]

1. CITY design – współczesny.
Życie toczy się coraz szybciej, coraz większą rolę odgrywają miasta. W niedługiej przyszłości ponad 3/4 ludzi będzie w nich mieszkać, żyć, pracować i odpoczywać. Rodzi to nowe problemy  i wyzwania. Nowoczesne myślenie o przyrodzie, ekologii i projektowaniu doskonale zdaje sobie sprawę z tego procesu. Stajemy przed nowymi wyzwaniami jako twórczy, projektanci ale także odbiorcy.
Ogromną siłę posiada trend re- designu. Nadawanie nowej funkcji przedmiotom i materiałom już raz użytym, poszukiwanie nowych zastosowań dla materiałów, o których możliwościach do teraz nie wiedzieliśmy.
W natłoku bodźców wizualnych, dźwiękowych i emocjonalnych poszukujemy prostoty formy, prostoty materiału i prostoty przekazu. Jak najłatwiej osiągnąć klarowny przekaz, bez nadużywania środków wyrazu? Kontrast staje się tym, czym jako projektanci posługujemy się najczęściej. Jasne – ciemne, puste – pełne, industrialne – naturalne. Silny prąd noszący nazwę City Design, posługuje się zestawieniami technologii i kwiatów, nowoczesnych materiałów i natury, tworząc nowoczesne ale nie oderwane od przyrody projekty.

Słowa klucze: miasto, technologia, design, metal, beton, szkło, plastik, kwiat, przyroda, forma, kontrast, współczesność, efektywność, prostota, inspiracja, precyzja.

2. EKO design – naturalny
„Projektowanie ma być rozważne, świadome, odpowiedzialne – to podstawowe założenia ekologicznego designu. Ewentualny wpływ na środowisko naturalne i jego maksymalne eliminowanie jest najważniejszym odniesieniem, dzięki czemu eco-design zapewnia rozwój, a nie prowadzi do zniszczeń, nie wyrządza gigantycznych szkód człowiekowi i planecie. Zwolennicy podkreślają, że należy myśleć o produkcie w kontekście całego procesu jego tworzenia – od zakupu surowca, przez wytwarzanie i wykorzystanie gotowego produktu.” – takie opinie na temat ekologicznego myślenia można przeczytać w internecie.
Ta świadomość ekologiczna jest również bliska nam florystom. Na co dzień pracujemy z roślinami, tworzymy nowe formy i decydujemy o tym, czy będą w zgodzie z założeniami ekologii i biodegradowalności. To nie tylko trend proponowany na ten rok – to recepta na naszą przyszłość. Postawa proekologiczna w naszych czasach to nie ekstrawagancja. To konieczność.

Taka postawa wpisuje się w szeroko pojęte hasło filozofii Slow Life, promującej powracanie do dawnego rzemiosła, ekologicznej żywności, rozwiązań sprzyjających naturze coraz częściej pojawia się również w designie i naszym otoczeniu.

Słowa klucze: ekologia, troska, świadomość, rękodzieło, jakość, natura, slow life, przetwarzanie, roślina, równowaga, historia, detal.

3. COLOUR design – kolory Pantone Institute
Pod wpływem świata sztuki, następuje nowe globalne otwarcie drzwi i pragnienie, aby odłączyć się od technologii i sięgnąć po odrobinę odpoczynku. Niewiele rzeczy tak wpływa na nasz nastrój jak kolory, którymi się otaczamy. Gdzie szukać tego spokoju i odpoczynku o których marzymy? Kolory  pojawiające się w kolekcjach wiosennych służyć mają jako pojazdy przenoszące nas do bardziej spokojnych, pełnych wspomnień okolic, które zachęcają do relaksu po pierwsze, a następnie ciekawości i poszukiwań. Oddajemy hołd naturze w jej łagodnej odsłonie, szukamy łagodnych barw, pięknych kwiatów i miękkich linii. Prowadzi to nas, jako projektantów do nieoczekiwanych kombinacjach kolorystycznych i kolekcji inspirowanych architekturą, podróżami i nostalgią za łagodnością przyrody.

„Kolory tego sezonu mają czynić nas szczęśliwszymi, przenosić nas w bardziej słoneczne miejsca, w których czujemy się swobodnie i możemy być sobą.”, -powiedział Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Instytutu kolorów Pantone. „W naszej kulturze wciąż otoczeni przez tyle niepewności, tęsknimy za bardziej miękkimi odcieniami, które oferują poczucie spokoju i relaksu.”

Słowa kluczowe: kolor, spokój, relaks, podróż, wspomnienia, kwiat, samoświadomość, natura, powiązanie, linia, miękkość, odcień

Zagłębiając się w przedstawione filozofie trendów, kadra, uczniowie i absolwenci naszej  szkoły przedstawili swoją interpretację na dwóch najbardziej poszukiwanych produktach kwiaciarni: bukietach i bukietach ślubnych.
Zaprezentowaliśmy łącznie ponad siedemdziesiąt prac, nie włączając w to przypinek, korsarzy i kwiatowej biżuterii. Kolekcje uzupełnione były wnikliwie dobraną muzyką, wprowadzającą  w nastrój.
Czy było warto? Tak! Dla nas to ważne spotkanie w grupie kreatywnych, odważnych, poszukujących florystów, którzy nie boją się przekraczać granic. To możliwość pracy na wysokogatunkowym materiale roślinnym, jaki oferuje Hurtownia Kwiatów „Róża” w Katowicach, nie zapominając o najnowszych dodatkach, materiałach i nowinkach technicznych. To nieoceniony przepływ energii podczas samego pokazu, nasza trema, aplauz publiczności, zainteresowanie, pytania, rozmowy…

I czas na przedstawienie twórców pokazu, a byli to:
-absolwentki klasy mistrzowskiej, mistrzynie florystyki- Sylwia Osipiak, Renata Wieczorek i Kamila Sichma,
-absolwenci poziomu florysta, floryści – Rafał Kawałko, Justyna Manderla, Agnieszka Ogórek,
-słuchaczki klasy mistrzowskiej: Monika Harlos, Elżbieta Kruk, Stefania Początek, Justyna Świerczewska, Barbara Włudarczyk
-słuchaczka poziomu florysta : Emilia Szecówka
-słuchaczka Master Class : Anna Bednarska
-słuchaczka roślinnego designu: Agnieszka Granda
oraz kadra Kwitnących Horyzontów mistrz florystyki Marek Kucharski, vice mistrzynie Polski Magdalena Birula Białynicka i Monika Bębenek.

Sezon pokazów forystycznych 2016 uważam za rozpoczęty!

Monika Bębenek
Kwitnące Horyzonty
bębenek&białynicka

rozhurt-styczen-12

foto: Roadgraph Adam Mańka

O autorze
Monika Bębenek

Monika Bębenek

mistrzyni florystyki, sędzina międzynarodowa. Zawodowo spełnia się w Kwiaciarni „Zielona Gęś” i w założonych przez siebie „Kwitnących Horyzontach – Edukacji Florystycznej”. Prowadzi warsztaty, szkolenia, pokazy, organizuje wystawy i plenery. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
EwawirginiaPatrycja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Bardzo Dziękuję portalowi Forum Kwiatowe ! 🙂 Dzięki Wam mogłam być na tak pięknym, kwiecistym a przede wszystkim kreatywnym wydarzeniu. Genialne pomysły i masa inspiracji 🙂

wirginia
Gość
wirginia

Dzięki portalowi Forum kwiatowe mogłam uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu.Czułam się jego cześcią. Zaprezentowane bukiety i kompozycje kwiatowe „otworzyły ” moja głowę na rzeczy , o których wcześniej nie myślałam.
Niektóre z nich zachwyciły bardziej inne mniej. Teraz tylko przemycić podane na tacy pomysły i sprzedać swoim klientom. Różnorodność w roślinności technice kolorach tak wielka, że dla każdego wystarczy. Pokaz zaliczam do jednego z lepszych , na którym mogłam być.

Patrycja
Gość
Patrycja

Pokaz mistrzowski,masa inspiracji i trendów na najbliższy rok