Artykuł zacznę od pytania, które nurtuje osoby z branży florystycznej udające się na pokaz florystyczny- czy może jeszcze zaskoczyć, być tajemniczą niespodzianką, powiewem świeżości czy przysłowiową Terra Incognita? Przecież wszystko już było słychać wokół. W dobie mass mediów dostęp do nowości, trendów i technik florystycznych jest prawie nieograniczony. Czy warto tracić cenny czas oraz pieniądze, wszak za wiedzę i doznania estetyczne trzeba zapłacić.

Tak było i tym razem, również w moim przypadku gdy ukazał się afisz informujący o pokazie florystycznym w Hurtowni Kwiatów ,Róża’. Przecież „gorący” okres florystyczny przed Dniem Kobiet, Targi Gardenia w Poznaniu a pomiędzy nimi pokaz. Pojechać czy też nie?
Pojechałem, w końcu pokazy w Hurtowni Kwiatów ,Róża’ to stały element moich spotkań z florystyką.

I tu pierwsza niespodzianka po przyjeździe. Organizatorzy zaproponowali nową formę pokazu, w której odbiorca zachęcany był przez prowadzącego (w tej roli debiutujący Łukasz Krytkowski) do kontaktu bezpośredniego z florystami wykonującymi prace podczas pokazu. I wiecie co? Był to strzał w dziesiątkę. Ponad połowa publiczności nie była tylko biernym odbiorcą powstających prac florystycznych, ale w pewnym sensie brała czynny udział w procesie twórczym. Były bezpośrednie pytania, rozmowy przy stołach roboczych zmniejszające dystans pomiędzy odbiorcą pokazu a jego twórcą. Były konkursy z nagrodami oraz jak zawsze na zakończenie pokazu – licytacja prac. Ale to nie koniec niespodzianek.

Wiosenna niespodzianka - pokaz florystyczny w Hurtowni Kwiatów Róża, fot. Marcin Chruściel

Monika Kasprzyk, Monika Harlos i Łukasz Krytkowski, fot. Marcin Chruściel / Hurtownia Kwiatów Róża

Pomimo wspólnego tematu, każdy z florystów oprócz duetu Monika&Monika celował w inny target, tak więc każdy z odbiorców pokazu na pewno znalazł coś dla siebie. Kolejny strzał w dziesiątkę w skali od 1 do 5. Mój opis florystów zacznę od Artura Trzcionki – mistrza florystycznego, który podczas pokazu został okrzyknięty tytanem pracy. W żadnym z pokazów florystycznych, w którym uczestniczyłem, ani jeden florysta nie wykonał tak wielu różnych prac pod względem formy i zastosowań. Jego twórczość cechowała precyzja techniczna (co jest jedną z zalet tego florysty) oraz wykorzystanie materiałów recyclingowych, zmyślnie wplecionych w prezentowane prace spójne tematycznie oraz kolorystycznie, a było ich około 20. Cegły, puszki, rolki papierowe i stare gazety czy filcowe podkłady a to wszystko w florystyce wielkanocnej. Kolejny mistrz florystyczny – Robert Rafał Miłkowski zajął się pracami oraz wystrojem kwiaciarń, które można szybko wykonać, szybko sprzedać i z pewnością wprowadzą wiosenno-świąteczny klimat w punktach sprzedaży. Był to pasjonujący pokaz „człowieka z branży” z dwudziestoletnim bagażem doświadczeń, które umiejętnie i z humorem przekazywał publiczności.

Wiosenna niespodzianka - pokaz florystyczny w Hurtowni Kwiatów Róża, fot. Marcin Chruściel

Artur Trzcionka, fot. Marcin Chruściel / Hurtownia Kwiatów Róża

Wiosenna niespodzianka - pokaz w Hurtowni Kwiatów Róża, fot. Marcin Chruściel

Robert Rafał Miłkowski, fot. Marcin Chruściel / Hurtownia Kwiatów Róża

Na deser pozostawiłem duet mistrzyń florystycznych – Moniki Kasprzyk oraz Moniki Harlos. Wykonane przez nie prace celowały w odbiorcę wymagającego i poszukującego czegoś nowego. Wymyślne formy, zaawansowane techniki florystyczne, po które nie sięga się co dzień w pracy florysty, a wszystko utrzymane w tonacji okresu przejściowego pomiędzy zimą a wiosną, słowem florystyka na najwyższym poziomie.

Odpowiadając sobie na pytanie z początku tego artykułu – pokazy zaskakują i w przyszłości będą zaskakiwać, wszak nieograniczona jest ludzka wyobraźnia. Organizatorom gratuluję pozytywnej zmiany, a ja z oczekiwaniem będę wypatrywać afiszu o kolejnym pokazie florystycznym, do którego Państwa zapraszam zachęcając jednocześnie.

Zobacz galerię zdjęć z pokazu >>

 

O autorze
Rafał Kawałko

Rafał Kawałko

Rafał Kawałko – dyplomowany mistrz florystyki, wykładowca i właściciel pracowni florystycznej Natura Po Kawałku. Miłośnik i znawca roślin, autor artykułów na łamach ForumKwiatowe.pl, czynny bywalec imprez florystycznych... Rafał Kawałko na Facebooku >

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o