Trawy są bardzo wdzięcznym materiałem florystycznym, po który floryści często i chętnie sięgają. Charakterystyczny kształt i elastyczność dają mnóstwo możliwości zastosowań, a ich trwałość i łatwość użycia są dodatkowym atutem. W zależności od pomysłu i zastosowanej techniki można z trawami osiągnąć wiele ciekawych efektów: zastosowane luźniej nadadzą lekkości, a wyplecione mogą utworzyć bardziej zbitą albo ażurową konstrukcję. Pomysłów na trawy może być wiele – zależy to tylko od wyobraźni i umiejętności florysty. Trawy mogą nas zaskoczyć w jeszcze inny sposób, a konkretnie chodzi o nazewnictwo. Czy to, co wśród florystów funkcjonuje pod nazwą “trawa” jest rzeczywiście trawą? Otóż nie 🙂

 

rozhurt-styczen-10Praca: Monika Bebenek (wykonana podczas pokazu w Hurtowni Róża w Katowicach)

DRZEWO TRAWIASTE

Żółtak, ksantorea (Xanthorrhoea Sm.) – rodzaj roślin z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów ξανθας (ksantas – blond, żółtawy) i ρέω (rheo – wypływać) i odnosi się do żółtej żywicy gatunku typowego. Ze względu na charakterystyczny wygląd potocznie nazywany drzewem trawiastym lub trawowym (tak samo nazywa się podobnie wyglądające i także rosnące na tych samych obszarach rośliny z rodziny Dasypogonaceae).

 

drzewo trawiaste

Florystom znana pod nazwą handlową “steel grass” – “trawa stalowa“, wykorzystywana często do tworzenia bukietów ślubnych oraz nowoczesnych kompozycji. Są to najczęściej liście X. australis. Można ją kupić paczkowaną po 20- 30 szt o długości 100- 120 cm. W handlu pod nazwą “drzewo trawiaste” występują różne gatunki, najczęściej X. preissii.

 

drzewo trawiaste 3

 

Botanicznie jest kserofitem o grubym, drewniejącym, prostym, rzadziej rozgałęziającym się pniu osiągającym 2 m wysokości (np. u Xanthorrhoea arborea). Pień wyrasta z krótkiego kłącza. Czyli nie trawa.

Liście osadzone spiralnie, dachówkowato, długie, równowąskie. Wyrastają na całej wysokości pnia lub skupione są w gęstą kępę na jego wierzchołku. Są sztywne i łamliwe. Kwiaty liczne, drobne i białe, zebrane w szczytowy kwiatostan mający kształt długiego kłosa.

 

TRAWA NIEDŹWIEDZIA

Xerophyllum tenax (syn. Helonias tenax)
Najbardziej popularna „trawa” w kwiaciarniach, nie znam miejsca w Polsce gdzie bym jej nie spotkała. Wykorzystywana do wielu bukietów, również ślubnych. W bukietach okolicznościowych dodaje lekkości i przestrzeni, nadaje się do plecenia różnych form.

 

trawa niedźwiedzia 1

To bylina należąca do rodziny Melanthiaceae, bardzo mocno spokrewniona z liliami. Posiada kilka ciekawych nazw, u nas znana jako “trawa niedźwiedzia”.
Pochodzi z Ameryki Północnej. Była, jako pierwsza roślina, używana przez rdzennych amerykanów do wyplatania koszyków. To jedne z niewielu liści, które zmieniają się z zielonych na białe kiedy wysychają.

 

trawa niedźwiedzia

Roślina może rosnąć na wysokość od 15-150 cm, liście wyrastają z małej skróconej łodygi u podstawy ziemi tworząc rozetę. Liścia mają od 30-100 cm długości I 2-6 mm szerokości, mają ząbkowane brzegi dlatego łatwo się nią przeciąć i dlatego długo się goją rany. Kwiaty białe, zebrane w kwiatostan umiejscowione na długiej szypule, mają sześć słupków i sześć pręcików. Więc znowu nie trawa.

 

trawa niedźwiedzia 2

O autorze

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.