Mistrzostwa Świata Interflora Cup to największa międzynarodowa impreza florystyczna rozgrywana co 4-6 lat w różnych krajach. Tym razem mistrzostwa odbyły się w Filadelfii (USA) i zgromadziły w jednym miejscu wielkie postacie światowej florystyki. Zawody trwały trzy dni. Pierwsze cztery zadania (praca główna, bukiet, stół i niespodzianka) były wykonywane przez wszystkich 23 zawodników. Na podstawie kolejnych prac – niespodzianek wybrano dziesiątkę, a następnie finałową piątkę. Nowym Mistrzem Świata został Bart Hassam z Australii. Kolejne miejsca zajęli Natalia Zhizhko z Rosji i Tamás Mezoffy z Węgier. Australijczyk był bezkonkurencyjny i zwyciężył bardzo znaczącą przewagą punktów, co nie zdarza się często. Wygrał pięć z spośród szczęściu zadań.


Reklama

praca: Bart Hassam, fot. Piet van Kampen
praca: Bart Hassam, fot. Piet van Kampen

Bart Hassam to bardzo ceniony i utalentowany mistrz florystyki. Swój pierwszy bukiet ślubny wykonał w wieku 13 lat na rodzinnym weselu. Wiele lat spędził w Japonii ucząc się florystyki u Yoko Takahashi.  Na co dzień prowadzi w Brisbane kwiaciarnię French Flowers. Jego hobby to ogrodnictwo, wyśmienita kuchnia, szkicowanie i joga. Prace Barta na konkursach są estetyczne, klarowne, zawsze silnie nacechowane aspektem botanicznym. Pierwszoplanową rolę odrywają niebanalne gatunki roślin, szczególnie o charakterze graficznym. Materiały dekoracyjne i techniczne są niewidoczne. Charakterystyczny styl Barta Hassama opiera się także na surowym doborze barw, stosowaniu kontrastów form, linii i tekstur. Kompozycje zachwycają proporcjami, dynamiką i nastrojem. Mogą służyć, jako wzorce do nauki teorii florystyki, szczególnie zasad hierarchii i ograniczenia.

Osobiście bardzo trzymałem kciuki za wygraną Barta i cieszę się jego spektakularnym sukcesem. Bart Hassam jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych artystów w świecie florystyki, a zdobyty tytuł mistrza świata tylko to potwierdza.

Zobacz galerię zdjęć z Mistrzostw Florystycznyc Interflora World Cup 2019 TUTAJ.

Piotr Salachna
Podyplomowe Studia Florystyka ZUT Szczecin

fot. Piet van Kampen, Floral Fundamentals

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.