Logo FLOWER EXPO POLSKA dumnie widnieje na praktycznie wszystkich materiałach promujących kolejną edycję warszawskiej Zieleń To Życie. Zarówno na stronach internetowych jaki i w formie papierowej. Jak się okazało zawodowcy związani z branżą kwiatów ciętych, którzy przyjechali na wystawę bez sprawdzenia listy wystawców mogli się srogo rozczarować – stoiska będące w kręgu ich zainteresowań można było policzyć na palcach jednej ręki…

19 lat temu wystawa także nie prezentowała kwiatów ciętych Fot. K. Grzegorzewski

Może sekretem jest jakość a nie ilość? Firma VIVE LA FLEUR b.v. zaprezentowała stojak umożliwiający ułożenie bukietu w kształcie serca w nie więcej niż 5 minut. Do ramki stojaka stabilnie mocujemy dziurkowaną wkładkę z przezroczystego plastiku w której układamy kwiaty. Łodygi po ułożeniu skrętolegle związujemy. Gotowy bukiet wyciągnięty razem z wkładką jest gotowy do sprzedaży. Jak poinformował przedstawiciel firmy – kąt ustawienia głowicy stojaka jest regulowany dzięki czemu możemy wykonać bukiety okolicznościowe ale także wystopniowane kompozycje pogrzebowe. Oczywiście plastikowe wkładki można dokupić osobno – dostępne w dwóch rozmiarach.

Fot. vivelafleur.nl
Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski
Nożyk do łodyg z ostrzem ustawionym pod kątem 45 stopni Fot. K. Grzegorzewski

Znacie ten moment kiedy wykańczacie bukiet papierem z rolki? Na okrągło albo z rogami? Ciąć kwadrat czy prostokąt? Jak złożyć żeby było idealnie? Potem zszywacz albo taśma, a i tak na końcu któryś z rogów papieru otaczającego kwiaty odstaje wielkością od pozostałych… W firmie Decowraps Europe BV pomyśleli o tym od a do z. Gotowe rękawy w różnych kształtach – gładkie proste, z wywijanym brzegiem, ale też te z rogami. Mogą być już gotowe w danym rozmiarze, albo model który daje się dostosować do objętości bukietu – coś na zasadzie zawiązywania szlafroka – osoba szczuplejsza po prostu zrobi większą zakładkę poły. Przy „szczuplejszym” bukiecie brzeg rękawa przyklejasz kilka centymetrów dalej.

Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski

W ofercie firmy znajdują się także różnego typu „obudowy” do kwiatów doniczkowych – do wyboru torebeczki, folie lub osłonki. Doniczka produkcyjna zostaje zamaskowana i otrzymujemy upominek gotowy do sprzedaży. Wszystkie dodatki są odporne na działanie wody. No właśnie… wśród materiałów stosowanych w wyrobach Decowraps zauważyłem papier. O ile folia świetnie znosi kontakt z wodą papier to już inna historia. Na moje wątpliwości Ewa Klimczak, przedstawicielka firmy śmiało wyjęła bukiet z wody. Co się okazało? Końcówka papierowego rękawa stojącego w wodzie od dwóch dni (zdjęcie wykonano trzeciego dnia wystawy) nadal miała się świetnie!

Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski

Echem poprzednich lat gdy sektor kwiatów ciętych zajmował całą osobną halę wybrzmiał pokaz florystyczny z którego prace były eksponowane do końca wystawy. Pokaz „RADOŚĆ SPOTKANIA” przygotowały: Katarzyna Sikora (mistrzyni florystyki) oraz Maria Tarnowska (Pracownia Florystyczna Florys).

Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski
Fot. K. Grzegorzewski

Warszawska Zieleń To Życie to wystawa od początku skupiająca wokół siebie producentów drzew i krzewów ozdobnych (także owocowych). Potem dołączyli architekci krajobrazu, projektanci czy wykonawcy terenów zieleni. Dosłowny kwiatowy rozkwit wystawy to rok 2018 – wtedy Flower Expo Polska stała się integralną częścią Wystawy. 28 edycja zrodziła pytanie – czy w 2022 roku czeka nas wystawa znów, jak przed laty, skierowana do tych którzy sekatora używają tylko do roślin które rosną w parku czy w ogrodzie – mają korzenie, a grupa związana z kwiatami ciętymi będzie mogła śmiało wykreślić to wrześniowe wydarzenie ze swoich kalendarzy? Czy czeka nas niepowetowana strata czy może powrót… do korzeni?

O autorze

Kamil Grzegorzewski

Magister ogrodnictwa Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Uwielbia wiedzieć co w trawie piszczy – stały bywalec ogrodniczych i florystycznych imprez branżowych. Najchętniej odpoczywa wśród natury w gronie rodziny i przyjaciół. Amator wycieczek rowerowych. Mimo tego, że na co dzień spotyka się z wieloma gatunkami roślin ozdobnych największą sympatią darzy tulipany.