Egzamin mistrzowski w Berlinie

24/10/2013

[imagebrowser id=25]

Na początku października kadra wykładowców akademickich z Podyplomowych Studiów Florystyka ZUT Szczecin udała się tradycyjnie już na wystawę prac dyplomowych uczniów z Peter Lenné Schule. Egzamin na tytuł mistrza florystyki odbył się w industrialnych wnętrzach galerii Bötzow Berlin. Na miejscu należało wykonać, według regulaminu, bukiet jesienny (1godzina), wieniec (2 godziny), dekorację stołu o wymiarach 3m x 0,8m (2 godziny) aranżację dwóch stołów bufetowych (1 godzina) oraz kompozycję wegetatywną wysokości 0,8 m na podeście o wymiarach 1m x 1m. Dodatkowo każdy miał zaprezentować wcześniej przygotowany obiekt florystyczny.

Wszyscy ze zdających na mistrza florystyki pokazali, że najważniejszy jest w tym zawodzie materiał roślinny. Byliśmy pod wrażeniem użytych gatunków i odmian, taksonów bardzo mało znanych we florystyce, wręcz pionierskich. Większość stanowiły rośliny jednoroczne i byliny ogrodowe, a także roślinność łąk, lasów, pól i nieużytków. Mistrzowie doskonale radzili sobie z każdym stylem, logicznie łączyli barwy, używali, oprócz rozwiniętych kwiatów, dużo pędów z owocami i liści, często już pięknie przebarwionych. Wszystkie kompozycje były umiejętnie wyeksponowane i oświetlone, dołączona była profesjonalna dokumentacja, całość robiła wrażenie.

Wystawa była połączona z regionalnymi mistrzostwami florystycznymi Silberne Rose 2013 i cieszyła się sporym zainteresowaniem, według organizatorów było blisko tysiąc zwiedzających.

Kolejną ważną imprezą florystyczną w Berlinie, zaplanowaną na 22-23 sierpnia 2014, będą jubileuszowe, 30. Mistrzostwa Niemiec we florystyce, które absolutnie warto zobaczyć!

Piotr Salachna, kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka ZUT Szczecin

O autorze
Piotr Salachna

Piotr Salachna

Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.