Festiwal Róż

01/07/2016

Folwark Skarbimierz to wyjątkowe miejsce, w którym odbyła się IV edycja Festiwalu Róż zorganizowanego przez Gminę Dobra. Do wejścia na teren pięknie odrestaurowanych zabudowań z czerwonej cegły zachęca wszechobecna woń kwiatów oraz szeroko otwarta brama, której kolumny wieńczą różane kule.

[imagebrowser id=256]

Po obu stronach drogi stoją szpalery różnych odmian róż ogrodowych. Droga prowadzi do pręgierza wokół którego możemy oglądać nasadzenia w ozdobnie pomalowanych skrzynkach. Po lewej stronie przystanek grill – stoliki z kwiatami w słoiczkach, pergole obsadzone bluszczem i powojnikami dające przyjemny cień kuszą by chwilę odpocząć. Krótki przystanek i dochodzimy do rozwidlenia ścieżek. Na wprost scena w otoczeniu straganów z rękodziełem, specjałami z upraw ekologicznych, akcesoriami ogrodowymi. Dekoracja sceny przyciąga wzrok dzięki ciekawemu połączeniu kwiatów z grafiką tworzącą iluzję pałacowego tarasu.

królowa-kwiatów

2

 

Po lewej stronie sceny w budynkach wozowni i stajni na odwiedzających czeka galeria z obrazami o tematyce kwiatowej oraz wystawa florystyczna, której główną atrakcją jest kolekcja kwiatowych sukienek. Kreacje przygotowane na specjalnych stelażach, umożliwiają „przymierzenie” sukienki i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Nowością jest zaaranżowany butik z butami i torebkami florystycznymi oraz księga gości w saloniku patronki święta – angielskiej pisarki Elizabeth von Arnim.

 

1-praca-Aliny-SendłakPraca Aliny Sendłak

praca-Mai-FelińskiejPraca Mai Felińskiej

Podczas spaceru alejami folwarku można było dostrzec kolejne atrakcje: ukwiecone  ramy do zdjęć w plenerze i stylowe rowery do przejażdżek. Ekspozycjom stałym towarzyszyła bogata oferta warsztatowa: malowanie na jedwabiu, zdobienie kapeluszy, układanie kwiatów, filcowanie, tworzenie biżuterii, malowanie koszulek itp. Przez cały czas trwania festiwalu na scenie odbywały się występy muzyczne lokalnych zespołów i prezentacje młodych talentów. Gwoździem programu był wybór królowej róż oraz barwny korowód, w którym szły dzieci, młodzież i dorośli w strojach z epoki  Jechały także efektownie udekorowane zabytkowe samochody.

królowa róż 2015Królowa Róż 2015

nowa królowa róż…i nowa Królowa Róż

1

Obecność władz Gminy z Panią Wójt na czele nadawała rangę wydarzeniu, a rozdane 5 tys ciasteczek festiwalowych napawało radością że impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Przygotowanie tak bogatej w atrakcje imprezy wiązało się z wieloma godzinami pracy i było możliwe dzięki ścisłej współpracy całej grupy florystycznej w składzie Mira Kwaśniewska, Alina Sendłak, Maja Felińska, którą początkowo wspierała też Monika Dłużyk-Marciniak, a finalnie wzmocnił Łukasz Krytkowski.

W tym roku, na szczególne zaproszenie Gminy, w obchody Festiwalu włączył się Piotr Salachna, który razem ze swoimi studentami stworzył prace  ujmujące lekką formą, nowoczesnymi technikami, bogactwem ciekawych gatunków roślin i kwiatów. Kompozycje te doskonale dopełniły charakterystyczne dla festiwalu dekoracje florystyczne utrzymane głównie w stylu dekoracyjnym.

Festiwal  łącząc w sobie formulę festynu z profesjonalną oprawą florystyczną  budzi duże zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności. Jest doskonałą okazją do promocji kwiatów i nietuzinkowym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej uroczystości, a w przyszłym roku na czynny udział w V edycji festiwalu.

 

wozownia

2-warsztaty-florystyczne-(2)Warsztaty florystyczne

różana-herbatkaWarsztaty „Różana herbatka”, prowadzenie: Maja Felińska

O autorze
Maja Felińska

Maja Felińska

właścicielka działającej od 2013 roku Pracowni Otwartej (wnętrza, kwiaty i warsztaty). Muzyk, florystka, dekorator wnętrz i... tortów. II Wicemistrz I Krajowych Mistrzostw Florystycznych Pomorza Zachodniego. Laureatka konkursów florystycznych. Od 2012 czynnie udzielająca się florystka przy lokalnych imprezach florystycznych. Otwarta na nowości i poszukująca artystycznych wyzwań. Uczestniczka wielu warsztatów tematycznych prowadzonych przez mistrzów florystyki. "Nic mnie tak nie nakręca jak praca z kreatywnymi ludźmi. Przy połączeniu twórczych potencjałów zaczynają dziać się rzeczy, do których w pojedynkę czasem dojść się nie da."