Florysta– „ktoś kto zajmuje się układaniem kwiatów”, tak na dzień dzisiejszy podaje popularny serwis wiki. Florist (ang)? – a może w języku angielskim coś więcej? Florist (ang.) – kwiaciarz, kwiaciarka.. i przykład:  „My mom works as a florist. → Moja mama pracuje jako kwiaciarka.”

Uff.. na szczęście jest Program Florysta w MCEF. Tu, Florysta to zdecydowanie ktoś inny niż podają „internety”. To przede wszystkim osoba kreatywna, twórcza, zdyscyplinowana, a w czasie zajęć w MCEF skupiona i jednocześnie uśmiechnięta. Chociaż tym razem, podczas zjazdu IV Programu Florysta w MCEF radość była nieco inna.

Prowadzący część zajęć to Robert, Florysta przez DUUUŻE „F”. To nie „ktoś kto zajmuje się układaniem kwiatów”. To „florystyczna wyrocznia”, ktoś kto wyznacza kierunki, kształtuje trendy, podnosi poprzeczkę, a jednocześnie doskonały nauczyciel (wielu wie, że sam nazywa siebie często „Belfrem”), przyjaciel roślin, wykładowca.

Agnieszka Stój i Robert Miłkowski, fot. MCEF

 

Florystki wnikliwie przyglądały się tworzonym przez mistrza pracom, tym razem tematem był sposób rozmieszczenia elementów w kompozycji. Prace budowane były na konstrukcjach, kompozycje kwiatowe wykonywane były w większości bez użycia gąbki florystycznej, alternatywą było tu mocowanie konstrukcji do naczyń przy pomocy drutów.

W panelu teoretycznym Robert przekazał wiele cennych uwag, między innymi to, że „kultura warunkuje co dzieje się we florystyce” – Robert Miłkowski.

Więc Florysta, tym samym florystyka, to uwarunkowania kulturowe, tradycja.

W czasie tego zjazdu zwracano uwagę na poprawną technikę, rozmieszczenie, zagęszczenie i rozmieszczenie z wieloma zagęszczeniami.

Grupa tworzy znaczące postępy, to jednak nie dziwi. W końcu uczymy się od najlepszych.

 

 

https://pl.wiktionary.org/wiki/florysta

https://pl.wiktionary.org/wiki/florist

O autorze

Agnieszka Stój

floral designer, mistrz florystyki, absolwentka Polskiej Szkoły Florystycznej w Poznaniu i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wykładowca florystyki, miłośnik kwiatów, wieloletni praktyk. Właścicielka Studia Florystycznego Florees w Krakowie >