Na początku grudnia, w Pekinie, odbyło się Międzynarodowe Forum Floral Design’u 2018 zorganizowane przez Cohim – czołową szkołę florystyczną działającą w Chinach. Temat przewodni spotkania to: „Fusion, Design, Future”.

Forum Florystyczne

W forum uczestniczyły elity branżowe z Chin, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Holandii, Węgier, Rosji itd. Obecne były również firmy z sektora life-style, a także najlepsze media krajowe i międzynarodowe.

Goście zostali zaproszeni do podzielenia się swoją wizją i analizą na temat międzynarodowego rozwoju florystyki z punktu widzenia koncepcji, branży, design’u, trendów i przyszłego potencjału branży.

Forum Florystyczne

Ten biały bambusowy las przy wejściu miał 20 metrów szerokości i został zaprojektowany przez Hideyuki Niwa, głównego dyrektora forum.

Wiszący w powietrzu las symbolizował „brak ograniczeń”. Biel to kolor najbliższy koncepcji „nicości”, dlatego po przejściu przez ten piękny bambusowy las każdy może oczyścić się, zapomnieć o wszystkich stereotypach i przyjąć otwartą postawę.

Projekt ten cieszył się sporym zainteresowaniem wśród miłośników kwiatów, którzy chętnie zatrzymywali się aby zrobić zdjęcie.

Forum rozpoczęło się od wystąpienia jego głównego reżysera, Hideyuki Niwa, który stworzył cztery prace w ciągu pół godziny, za co został nagrodzony ciepłym aplauzem publiczności.

Forum Florystyczne

Jeśli chodzi o przyszłe trendy – zdaniem Niwy – obowiązkiem każdego florysty jest przekształcenie naturalnego piękna, powrót do prawdziwego siebie i powrót do natury. Ważne jest także dziedzictwo kulturowe.

Następnie na scenie pojawiło się kolejno 7 florystów, którzy wygłaszali swoje przemówienia lub demonstrowali swoje prace.

Rosebie Morton, pionierka brytyjskiej sieci kwiatowej, opowiedziała o pachnących różach ze swojej własnej uprawy oraz o działaniu i rozwoju jej firmy, Real Flower Company. Na koniec wspomniała również o przyszłym trendzie branży kwiatowej.

Forum Florystyczne

Zwycięzca mistrzostw Euro Cup Floral Design 2016, Tamas Mezoffy (Węgry) użył w swojej pracy dużo przesadnych kolorów i ciekawych tekstur. Uważa, że ​​kolor biały, oraz nasycone i żywe kolory będą coraz bardziej popularne w przyszłości. Według niego każdy może wykorzystać piękno kwiatowych aranżacji, aby pozbyć się negatywnych energii w codziennym życiu.

Forum Florystyczne

Alison Bradley (Wielka Brytania), założycielka Fusion Flowers, najpopularniejszego na świecie magazynu o tematyce kwiatowej, wywołała burzę śmiechu swoim poczuciem humoru. Podzieliła się ze słuchaczami swoim wyjątkowym spojrzeniem na branżę kwiatową i swoimi przewidywaniami dotyczącymi przyszłych trendów florystycznych.

Forum Florystyczne

Chritian Tortu (Francja), francuski projekt YSL, był ostatnim, który wystąpił na scenie. Oczarował widownię swoją aranżacją, w której użył zielonego tła, zastosował róże i gloriozę, aby wzmocnić kolorystyczne połączenie warstw. W połączeniu z owocami i jedzeniem jego aranżacja robiła wspaniałe wrażenie.

Forum Florystyczne

Drugiego dnia, jako pierwsza na scenie pojawiła się dr Lisa Cooper (Australia). W branży kwiatowej obecna od ponad dekady. Jej kariera artystyczna obejmuje różne obszary, takie jak gips, fotografia, projektowanie i inne. Połączenie wielu umiejętności sprawia, że może czerpać inspiracje pochodzące z różnych form sztuki.

Forum Florystyczne

Roman Steinhauer, zwycięzca Mistrzostw Rosji, używał wielu popularnych materiałów i skomplikowanych struktur, które podkreślały jego wyjątkowy styl. Powiedział do publiczności: „nie pozwól, by materiały ograniczały twoją wyobraźnię”.

Forum Florystyczne

Wraz z chińską cytrą i zespołem perkusyjnym Zhao Jinyanga i Wu Hao przyszedł czas na „China Time” – chińską ekipę florystów.

Forum Florystyczne

Pierwszy wystąpił Xu Fei, założyciel studia TWENTY_ONE, który również podzielił się swoimi przemyśleniami. Powiedział, że florystyka jest procesem poznawania siebie. Proces ten jest ważniejszy od wyniku. Aranżacja florystyczna jest retrospekcją mówiącą o procesie myślenia i tworzenia, który z kolei jest kolejnym wyrazem wyniku końcowego.

Forum Florystyczne

Forum Florystyczne

Forum Florystyczne

Kolejna była Wu Dan, florystka związana zawodowo również z tradycyjną muzyką. Dlatego bardzo ceni sobie muzykę w swojej pracy florystycznej. Lubi inspirować się ruchem muzyki, która jest dla niej pomostem między nią a kwiatem. Powiedziała: „Układam kwiaty tylko raz, kiedy mam inspirację i muzyka bardzo mnie porusza. Dlatego zapewne nie mogłabym tworzyć aranżacji florystycznych pod komercyjnymi wpływami.”

Forum Florystyczne

Ostatnim florystą spektaklu „China Time” był Cao Jiang, główny ekspert floral design’u w Cohim. Pokazał zarówno tradycyjne, jak i współczesne chińskie projekty. Według niego chińscy floryści powinni być spadkobiercami i pionierami zarazem, a sztuka florystyczna powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie. W oparciu o tradycję można zwiększyć komercyjny rozwój branży. „Kiedy studiujemy tradycyjną chińską kulturę, wiemy, że w Chinach zawsze są nieskończone możliwości”.

Forum Florystyczne

Ostatni na scenie pojawił się Piet van Kampen, legendarna postać giełdy kwiatowej w Alsmeer, znany międzynarodowy ekspert handlu kwiatami i obserwator trendów florystycznych. Przyniósł ze sobą tajemniczy prezent: nazwał nową odmianę tulipana ‚COHIM’. Dla widowni był to sygnał, że chińska florystyka zaistniała na arenie światowej.

Forum Florystyczne

Po oficjalnym zakończeniu prezentacji wszyscy goście weszli na scenę, aby zrobić zdjęcia grupowe. W międzyczasie salę zamieniono w salę balową, w której wszyscy obecni spędzili miły wieczór, pijąc, jedząc i tańcząc. W miłej atmosferze forum dobiegło końca.

Forum Florystyczne

Forum Florystyczne

Forum Florystyczne

Międzynarodowe Forum Floral Design’u 2018 trwało dwa dni. Obecnych było ponad 400 miłośników kwiatów i 100 przedstawicieli mediów oraz ekspertów z różnych branż.

Ta klasyczna, kwiatowa uczta to nie tylko uroczysta gala dla znanych na całym świecie florystów, ale przede wszystkim platforma wymiany informacji dla chińskich florystów, możliwość kontaktu z międzynarodowymi mistrzami, możliwość wymiany przemyśleń w nurtujących ich tematach branżowych i florystycznych. Z kolei dla zagranicznych gości to okazja, aby zrozumieć, co dzieje się w chińskiej florystyce i lepiej poznać orientalną estetykę.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Piet van Kampen

O autorze
Piet van Kampen

Piet van Kampen

Współzałożyciel Floral Fundamentals oraz G-fresh, doradca w COHIM Flower School Beijing.