Kto powiedział, że kwiaty, które sezonowo sadzimy na naszych tarasach i balkonach, nie mogą być wykorzystane jako dekoracje np. na letni stół podczas przyjęcia w ogrodzie? Oczywiście, że mogą! Dzisiaj pokażę jak udekorować stół przy pomocy pelargonii.

Wiele osób sądzi, że kwiaty, które wykorzystuje się na jeden sposób, nie powinny być używane w innych kompozycjach. To błąd! Nic nie stoi na przeszkodzie, by daną roślinę wykorzystywać na różne sposoby. Jeśli otworzymy się na nowe możliwości, to z jednego gatunku kwiatów możemy wyczarować najbardziej zróżnicowane i skrajnie do siebie niepodobne cuda florystyczne.

Obecnie producenci i hodowcy prześcigają się w coraz to nowszych odmianach. To bardzo cieszy, gdyż pelargonie mogą nam się zaprezentować w bardzo różnych odsłonach. Różnorodność być może zachęci was do własnych realizacji. Przejdźmy do naszego pomysłu na dekorację stołu. A zatem:

Jak udekorować stół przy pomocy pelargonii?

Sposobów może być tyle ile potrzeb. W zależności od okoliczności, aury pogodowej i wystroju wnętrza, a nawet naszego nastroju, możemy sięgnąć po różne odmiany pelargonii.

W tej dekoracji zostały użyte:

 • Dwie metalowe etażerki
 • Gąbka florystyczna
 • Pinholdery
 • Gałązki bluszczu
 • Pelargonia
  • pnąca i półpnąca
  • rabatowa
  • angielska

Użyłam dwupoziomowej etażerki, ale oczywiście może być także jedno- lub trzy poziomowa. Do kompozycji z pelargonii wykorzystamy zarówno kwiaty jak i liście, które doskonale zakryją nam gąbkę. Układając kwiaty wykorzystujemy swobodny przebieg linii.

Pelargonia w gąbce florystycznej
Dekoracja z pelargonią na etażerce
Dekoracja w sielskim stylu
Dekoracja stołu z pelargonią

Taką niebanalną dekorację możemy wykorzystać np. na przyjęciu w ogrodzie. Będzie to dla gości z pewnością miła niespodzianka. Użyte w kompozycji ciekawe naczynie w połączeniu ze pięknymi kwiatami stworzy przyjemną, sielską atmosferę, w której miło można spędzić wieczór.

Nasze babcie i prababcie sadziły pelargonie na swoich parapetach i większość z nas, po dziś dzień, nie wyobraża sobie okna nie udekorowanego tą piękną rośliną. Jak widać pelargonie nie tylko nadają się do donic i skrzynek balkonowych. Są równie piękne w dekoracji stołu jak wszystkie inne kwiaty. Wspaniale ozdobią każde letnie przyjęcie!

Więcej na temat pelargonii znajdziecie tutaj: pelargoniumforeurope.com

O autorze

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.