Jak wiecie,  od lat proponuję i przyzwyczajam klientów do form bardziej naturalnych i jednocześnie bardzo trwałych, które można wykorzystać w kompozycjach na cmentarz. Oczywiście wybieram zawsze takie rośliny doniczkowe, które doskonale sobie poradzą z warunkami atmosferycznymi i przetrwają spokojnie jesienno-zimowy aż  do Bożego Narodzenia, kiedy to i tak zmieniamy dekoracje na pomnikach.

Jakie rośliny doniczkowe wykorzystać na Wszystkich Świętych?

Zobaczcie jakie zastawy stworzyłam na tę okoliczność, która zbliża się wielkimi krokami. Jakie formy można proponować do wykorzystania na cmentarz tak, by było to zgodne z naszym widzeniem świata, z naszą miłością do naturalności i najnowszymi trendami we florystyce.

rośliny doniczkowe na grób
rośliny doniczkowe na grób

Rośliny doniczkowe na Wszystkich Świętych jakie wykorzystałam w kompozycjach to:

1. Żurawka (Heuchera)

Żurawka, Heuchera –  roślina, która daje nam wspaniały kolorystyczny efekt w  każdej kompozycji florystycznej. Paleta odmian dostępna na rynku  jest tak ogromna, że bez trudu znajdziecie taką, która najbardziej wpasuje się w gusta Wasze i Waszych klientów. Szeroka gama kolorystyczna: od limonkowej, przez jesienne barwy, aż do ciemnego borda.

rośliny doniczkowe na grób Żurawka
Żurawka

Żurawki doskonale radzą sobie na mrozie i w pełnym słońcu, więc możecie być spokojni o swoje kompozycje. Żurawka nazywana jest potocznie drżączką, ponieważ delikatne, ażurowe kwiatostany “drżą” nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru.

2. Wrzos pospolity, zwyczajny (Calluna vulgaris)

Wiem doskonale, że zarówno nasi klienci jak i floryści uwielbiają wrzosy. Można je wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko przy obsadzeniach donic przed domem. Wrzosy mogą rosnąć solo ale najlepiej prezentują się w kompozycjach – po kilka sztuk różnokolorowych odmian. Można je sadzić w kompozycjach z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych (np. rododendronów lub azalii) oraz w towarzystwie karłowych iglaków lubiących kwaśne podłoże.

Podobnie jak żurawka ilość odmian wrzosu dostępna na rynku zaskakuje. W tym roku zauroczył mnie wrzos w szarej odmianie pięknie pasujący do jesiennych eleganckich zestawień.

Wszystkich Świętych ONLINE – Zapisz się na szkolenie w Autorskiej Szkole Florystycznej Gretaflowers! Sprawdź szczegóły – TUTAJ

Wrzosy potrzebują stałej wilgotności podłoża, to jest bardzo ważne. By im to zapewnić można naszą kompozycję obsypać korą, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z donicy/koszyka. Dobrze podlane wrzosy poradzą sobie pozostawione na cmentarzu.

Kompozycja na grób z wrzosem i bluszczem
Kompozycja z wrzosem i bluszczem
Kompozycja na grób z wrzosem i bluszczem
Kompozycja z wrzosem i bluszczem

3. Mulenbekia  (Muehlenbeckia complexa)

Kocham tę roślinę miłością wieloletnią. Mało jest roślin, które tak zachwycają swoim pokrojem. Ten niesamowity przedstawiciel rodziny rdestowatych znakomicie prezentuje się w jesiennych obsadzeniach nie tylko tarasowych, ale też jako roślina doniczkowa na Wszystkich Świętych. Doskonale radzi sobie w zmiennych warunkach pogodowych naszego klimatu. Jej splątane pędy z drobnymi listkami nadają lekkości w każdej kompozycji. Mimo iż listki są bardzo delikatne, pędy mulenbekii są bardzo wytrzymałe. Nie jest to roślina przyjazna zwierzętom, więc pozostawiając ją na cmentarzu możemy być spokojni, iż nie pokuszą się o nią sarenki 😊

rośliny doniczkowe na grób Mulenbekia
Mulenbekia

4. Abelia wielkokwiatowa (Linnaea × grandiflora, synonim Abelia × grandiflora)

To nowość. Hybrydowy gatunek rośliny kwitnącej z rodziny wiciokrzewów Caprifoliaceae, wyhodowany przez skrzyżowanie L. chinensis z L. uniflora.

Piękna roślina o barwnych liściach, zimująca w gruncie, doskonale radzi sobie w pojemnikach. Jest to roślina o niskich wymaganiach i w kompozycjach na Wszystkich Świętych wytrzyma temperatury do -18 stopni.

Będziemy z ciekawością obserwować jak jej z nami będzie i czy klienci ją pokochają.

rośliny doniczkowe na grób Abelia wielkokwiatowa
Abelia wielkokwiatowa

5. Golteria chilijska (Gaultheria mucronata L.)

Roślina z rodziny Wrzosowatych , siostra Goltheri procumbens,  którą znacie z okresu Bożego Narodzenia. Ten gatunek ma zdecydowanie bardziej krzaczasty pokrój i jest ogromnie dekoracyjny z racji swoich pięknych owoców. Pomimo że Golteria mucronata pochodzi z Ameryki Południowej  ( chile) doskonale zniesie nasze listopadowe chłodne noce..

rośliny doniczkowe na grób Golteria chilijska
Golteria chilijska

6. Hedera helix, czyli znany nam wszystkim bluszcz

Klasyka gatunku, roślina,  która pasuje prawie wszędzie. I polecam serdecznie te nasze typowe „domowe” sadzić do ogrodu i na tarasy. Doskonale sobie radzą, zimują w gruncie tym bardziej bez zarzutu radzą sobie w donicach.

Pięknie zdobi wszystkie kompozycje. Jako roślina doniczkowa na Wszystkich Świętych sprawdza się wyśmienicie.

rośliny doniczkowe na grób Kompozycja z wrzosem i bluszczem
Kompozycja z wrzosem i bluszczem

7. Kapusta ozdobna (Brasica oleracea)

Królowa – pięknie rozłożona rozeta liści przypominająca ogromną różę. Barwy od bieli po fiolet z ogromną ilością przejść kolorystycznych. Znana też jako roślina produkowana na kwiat cięty i przyznaję szczerze z w wersji ciętej za nią nie przepadam, ale  jako roślina doniczkowa, z racji swojej mrozoodporności, jest idealna do kompozycje na Wszystkich Świętych.

rośliny doniczkowe na grób Kapusta ozdobna
Kapusta ozdobna

8. Kalocefalus Browna (Leuophyta brownii, syn. Calocephalus brownii)

Roślina z rodziny asteraceae,  o której 8 lat temu pisałam dla Was artykuł (TUTAJ). Pomimo pochodzenia kalocefalus świetnie radzi sobie w naszym klimacie i doskonale się zasusza jeśli warunki nie są dla niego idealne.

Wszystkich Świętych ONLINE – Zapisz się na szkolenie w Autorskiej Szkole Florystycznej Gretaflowers! Sprawdź szczegóły – TUTAJ

Jakie rośliny doniczkowe można postawić na grobie na Wszystkich Świętych? Jak sami widzicie są to gatunki, które wykorzystujemy też do nasadzeń wykorzystywanych jako dekoracja przed domy i na tarasy. W naszej kwiaciarni proponujemy klientom kompozycje z wykorzystaniem roślin żywych, ewentualnie suszonych. Tego też uczymy naszych kursantów na szkoleniach, by korzystali z tego co daje nam natura, zmniejszając ilość roślin sztucznych. Świat jest coraz bardziej eko, więc i na czas Wszystkich Świętych możemy być w tym trendzie, zważywszy, że jak widać z powyższego artykułu, jest całe mnóstwo roślin doniczkowych, którymi możemy zastąpić te sztuczne.

rośliny doniczkowe na grób
O autorze

Katarzyna Greta Grondkowska

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działam na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Na swojej ścieżce rozwoju florystycznego czerpałam z doświadczeń i mądrości moich nauczycieli. Andreas Faber, Gregor Lersch, Robert Miłkowski, Mariola Miklaszewska, Doreen Sider to moi przewodnicy w drodze do miejsca, w którym aktualnie jestem. Gretaflowers Szkoła Florystyczna to nie tylko szkoła, nie tylko kursy, nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także spotkanie z człowiekiem, wymiana doświadczeń, dzielenie się rozwiązaniami.