Kolor roku 2014 by PANTONE

27/02/2014

 

Pantone LLC to jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji na świecie która opracowała swój własny system kolorów. Standard kolorów Pantone ® to międzynarodowy język komunikacji od projektanta do producenta, sprzedawcy i na końcu do klienta. Kolory określane są przez liczbowe oraz liczbowo literowe kody.

pantone-matching-5-600x600
PANTONE w Essen 2014

Każdego roku Pantone określa trendy kolorów jakie będą dominować w wystrojach wnętrz, modzie i innych gałęziach przemysłu rozrywki, kultury i sztuki. Kolorem roku 2014 wybrany został ‘Radiant orchid’ (18-3224).

Pantone 2014 Colour Radiant Orchid Purple Flower

Leatrice Eiseman, dyrektor Pantone Color Institute tak opisuje ‘Radiant orchid’: promieniuje ufnością i magicznym ciepłem, intryguje oko i pobudzają wyobraźnię. Kolor jest wyrazisty, zmusza do kreatywnego myślenia, nie pozwala na niewykorzystanie jego uroku. Szeroka paleta barw różu, fioletu i fuksji emanuje wielka radość, miłość i zdrowie.

MCEF kompozycja A Stój

Wspaniałą rzeczą dla nas florystów jest to, że istnieje bardzo szeroka paleta rodzajów i gatunków kwiatów które przybierają barwę podobną do ‘Radiant orchid’ np. wiele gatunków róż, calla, goździk, hortensja, tulipan, anemon, frezja, gerbera, dalia itp.
W nadchodzącym sezonie ślubnym kolory te wykorzystywać możemy w różnych zestawieniach. Możemy tworzyć miękkie palety przy użyciu białych kwiatów, jasnych zieleni i lekkiego różu.

MCEF Bukiet A Stój

Dla bardziej odważnych, ekspresyjnych pań młodych możemy polecić schematy ciemniejszych kolorów. Tu łączymy kolory fuksji, kwiaty o kolorach purpury i lawendy.

MCEF bukiet A Stój1

Podobne zestawienia kolorów dało się zauważyć na tegorocznych targach IPM Essen 2014.
Prace niemieckich florystów jak zawsze piękne, złożone, bogate a przede wszystkim perfekcyjne technicznie.

Essen2014 Jurgen Herold_1

Essen2014 Stefan_Gottle

Mam nadzieję, że kolor ten będzie inspiracją do tworzenia pięknych, zabawnych, radosnych a jednocześnie powabnych i poważnych bukietów i kompozycji ślubnych.

autor: Agnieszka Stój
Małopolskie Centrum Edukacji Florystycznej – MCEF

O autorze

Agnieszka Stój

floral designer, mistrz florystyki, absolwentka Polskiej Szkoły Florystycznej w Poznaniu i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wykładowca florystyki, miłośnik kwiatów, wieloletni praktyk. Właścicielka Studia Florystycznego Florees w Krakowie >