Kursy kwalifikacyjne nową ścieżką
edukacyjną w zawodzie florysta

17/09/2013

Od września 2012 roku dostępna jest nowa możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodzie florysty. Teraz każda pełnoletnia osoba, bez względu na dotychczasowe wykształcenie, może uczęszczać na kurs kwalifikacyjny i potwierdzić swoje kwalifikacje egzaminem zawodowym. Ta nowa ścieżka edukacyjna pozwala nie tylko zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę, ale jest też szansą dla osób, które nie mogły podjąć kształcenia florystycznego w szkołach policealnych czy na studiach podyplomowych ze względu na swoje wykształcenie.


Reklama

florysta

Jak to jest możliwe?

Zawód florysta, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 roku w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, należy do zawodów jednokwalifikacyjnych. Oznacza to, że po zaliczonym kursie kwalifikacyjnym można przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (R26) przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną (OKE).

Co możemy zyskać przystępując do takiego egzaminu?

Przede wszystkim pisemne potwierdzenie swoich kompetencji. Pozytywnie zdany egzamin to, w zależności od stopnia wykształcenia:

  • dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie florysta dla osób posiadających wykształcenie min średnie lub
  • świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe w zawodzie florysta dla osób posiadających wykształcenie zawodowe lub podstawowe.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to egzamin zewnętrzny, przeprowadzony przez instytucję niezależną od placówki kształcenia. Oznacza to jednolite zasady, wymagania i kryteria oceny.

Każdy, kto chciałby pójść tą drogą kształcenia powinien pamiętać, że nie wszystkie kursy florystyczne są kursami kwalifikacyjnymi – dającymi możliwość przystąpienia do egzaminu przed OKE. Kurs kwalifikacyjny musi realizować podstawę programową kształcenia w zawodzie florysty. Z kolei uprawnienia do realizacji kursów kwalifikacyjnych posiadają wybrane jednostki edukacyjne – zgodnie z ustawą z dnia 7 września o systemie oświaty 1991 roku w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 19 sierpnia 2011.

Jedną z takich jednostek jest Polska Szkoła Florystyczna, do której zapraszamy.

Obecnie mamy jeszcze kilka wolnych, bezpłatnych miejsc w Polskiej Szkole Florystycznej w Poznaniu w systemach kształcenia :

  • roczna szkoła policealna (dla osób posiadających min wykształcenie średnie)
  • kursy kwalifikacyjne

Jest to propozycja dla osób w wieku od 50 do 64 lat, zamieszkałych na terenie Wielkopolski.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Informacji udzielamy pod nr tel. 609-087-226

O autorze

Małgorzata Bukalska

specjalista rynku kwiatów oraz doświadczony organizator edukacji florystycznej. W 2001 roku założyła Polską Szkołę Florystyczną - pierwszą w Polsce zarejestrowaną przez Wydział Oświaty szkołą florystyczną wydającą dyplomy uznawane w Unii Europejskiej. Odwiedź jej stronę: PSF>>