Rok temu stanęłam przed drzwiami Uniwersytetu Rolniczego z marzeniem do zrealizowania. Moją aspiracją było nauczyć się pracować z kwiatami. Jako osoba zupełnie nie związana z branżą, miałam przed sobą sporo nauki. Jednak dzięki systematycznej dawce wiedzy serwowanej przez fantastycznych wykładowców UR , dociekliwości i zadawaniu prowadzącym wielu pytań zbudowałam solidny fundament kompetencji.


Reklama

Od pierwszego bukietu do miejsca na podium

Pamiętam swój pierwszy skrętoległy bukiet, niewyćwiczoną bolącą rękę i zagubienie w wyborze materiału. Zderzenie wyobrażeń florystyki z rzeczywistością było na początku trudne. Jednak po wielu godzinach warsztatów pod okiem Moniki Kudłacz i Grażyny Korzekwy, które zarażały pasją i miłością do kwiatów, przyszedł czas w którym poczułam się pewniej. Wiedza teoretyczna zaczęła łączyć się z praktyką i rękom łatwiej było zrealizować pomysły głowy.

1 października na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbył się egzamin na florystę do którego przystąpiło 18 pań. W tym roku stanęliśmy przed 3 zadaniami: wieniec z suszu, bukiet wiązany i kompozycja w naczyniu wraz ze scenografią.

Betonoza miast, zmniejszający się obszar zieleni i idący w parze problem suszy był dla mnie inspiracją do pierwszego zadania. W swojej pracy chciałam przedstawić fragment surowego zabetonowanego krajobrazu, w którym wszystko uschło a kolory spłowiały na słońcu. Podstawę wianka stanowił szary, surowy beton. Wybierając materiał roślinny starałam się znaleźć taki, który zaciekawi linią, formą i nie zaburzy minimalistycznego charakteru pracy.

Temat kompozycji w naczyniu “Jesienne zadziwienie” postanowiłam zrealizować wybierając nietypowe naczynie, które zadziwi i zaskoczy. Stary nierdzewny bęben od pralki i nogi od porzuconego krzesła, miały zachęcić oglądających do próby spojrzenia na swoje rzeczy nowym okiem. Dać impuls do znalezienia nowego zastosowania dla posiadanych przedmiotów. W doborze roślin starałam się przyciągnąć uwagę stosując rośliny o różnych pokrojach, ciekawej fakturze i rzadko stosowanych np. szpinak malabarski, oplątwy, eszewerie, rośliny doniczkowe.

Oceny prac podjęła się komisja w składzie Piotr Salachna, Rafał Piechocki, Ewa Pamuła, Bożena Pawłowska. Wszystkie kompozycje zachwycały ciekawą interpretacją i dopracowaną kompozycją wraz ze scenografią. Największą ilość punktów zdobyły:

Miejsce pierwsze : Sylwia Szumniak

Miejsce drugie: Wiktoria Szczygieł

Miejsce trzecie Kinga Wojtas

Teraz kolej na marzenie numer dwa: znaleźć pracę w zawodzie.

Galeria zdjęć prac egzaminacyjnych:

Prace z egzaminu na florystę 2022r. (Studia podyplomowe Florystyka, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)

O autorze

Sylwia Szumniak

Absolwentka studiów podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.